Solumuovi vinyylikorkin alle?

remontoija -14

Onko solumuovissa mitään haittaa vinyylikorkkimaton alla? Lattiamme ilman lämmitystä eli betonilaatta vuodelta -76. Otan entisen uivanparketin pois ja valmistaja vaatii betonin päälle muovin tai takuu ei muuten ole voimassa.
Betonin kylmyyden takia haluaisin laittaa 4mm paksun solumuovinväliin varmuuden vuoksi, saisin edullisesti ko.solumuovia erän (euron neliö).
Vai antaako lattia jalan alla periksi niin paksun solumuovin kanssa tai kenties jotain muuta ongelmaa jota en osaa ottaa huomioon?
Vinyylikorkki 10,5mm paksu Wicanders.

4

2549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puumerkki

      Minulla oli betonilattia jonka päällä oli sitten muovimatto, laitoin muovimaton päälle viimesyksynä 20mm finfoamin ja sen päälle sitten vinyylikorkki lattian.
      Olen lopputulokseen oikeen tyytyväinen, kerrassaan lattia lämpesi huomattavasti,
      harmittelin itelleni etten laittanut lattiaan aiemmin.
      Muutaman sisä oven jouduin lyhentämään noin 30 mm, sen verran on uuden
      lattian paksuus.

    • Joku vaan

      Minulla jäi tuon vinyylikorkkilattian alla muovomattoa ja lautaparkettia. Muutama vuosi sitten asensin, ja eivät ole riidelleet. Parketti on muuten siitä hyvä alla että sen saumat näyttävät miten vinyylikorkki pysyy linjassa.

    • puumerkki

      Olen kuullut sellaistakin , ovat laittaneet betonilattiaan jossa on muovimatto päällä,
      sen päälle 13mm tuulensuoja levyn, siihen sitten joko pintamateriaalin, parketti tai vastaava.

    • 7+8

      Tuskin tuo mitään haittaa, mutta eipä 4 milliä pahemmin lämpöä erista. Mahtaa sen puoleen olla yhtä tyhjän kanssa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1526
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1166
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      223
      1156
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      258
      1001
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      959
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      940
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      923
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      879
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      777
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      772
    Aihe