Unitystä on hankala tehdä täysin käyttökelpoista ilman perinpohjaista kunnostusta, mutta ellei tämän linkin takaa löytyvä uutinen ole ankka, niin Unityyn on onneksi tulossa ainakin yksi tärkeä korjaus:
http://www.neowin.net/news/windows-8-ux-designer-on-metro-it-is-the-antithesis-of-a-power-user
Linkin takaa löytyvässä videossa mainitaan muuten "Trackpad", ikäänkuin kaikilla normikäyttäjillä olisi moinen hiiren asemesta. Trackpadien ja -ballien kömpelyys nyt tiedetään ja tuo pistääkin miettimään, mitä ihmettä Unityn suunnittelijat oikein käyttävät. Ilmeisesti eivät hiirtä.
http://www.neowin.net/news/windows-8-ux-designer-on-metro-it-is-the-antithesis-of-a-power-user
Linkin takaa löytyvässä videossa mainitaan muuten "Trackpad", ikäänkuin kaikilla normikäyttäjillä olisi moinen hiiren asemesta. Trackpadien ja -ballien kömpelyys nyt tiedetään ja tuo pistääkin miettimään, mitä ihmettä Unityn suunnittelijat oikein käyttävät. Ilmeisesti eivät hiirtä.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Fikaus linkkiin:
http://www.pcworld.com/article/2099903/ubuntus-ditching-unitys-global-menu-returning-to-in-app-menus.html
Kyseessähän ei ole Windows 8:n Metro vaikka toki ulkonäöstä, ominaisuuksista ja suosiosta päätellen Unity näyttää olevan sukua sille.
Haista vittu! Ubuntulla ei ole mitään samaa ulkonäköä metroon verrattuna!
Ja tuo ominaisuus on jo käytettävissä 14.04 alpha versiossa. Ei mitenkään tärkeä uudistus ainakaan minulle...
Metron ja Unityn yhtäläisyydet ovat aika olemattomat.
Metro on varsinainen tablettien teiniviritelmä, jota Windowsien normikäyttäjät äimistelevät, mitä näillä kaikilla tarpeettomilla palikoilla oikein tehdään...
Tahtoo kursori hamuilla yläpalkkia, kun tuon kytkee käyttöön :). Erittäin hyvä toiminto isommille näytöille, joissa hiiren liikkeet ovat muutenkin pitkiä.
Unity ja Windowsin tiililiittymä ovat puhelimille ja täppäreille tarkoitettuja. Ei niistä ole oikean tietokoneen työpöydäksi. Myös Gnomen tekijät ovat astuneet samaan jätökseen.
Onneksi Linuxissa on vaihtoehtoja. Xfce alkaa olla sellainen kuin pitääkin. Tietysti on KDE. Hyvä mutta melkoinen möhköfantti. Muitakin työpöytiä löytyy mutta ne ovat enemmän harrastelijoiden kamaa.
Linux-maailmassa on vaihtoehtoisia työpöytiä vain siksi, että mitään niistä ei ole saatu riittävän hyviksi. Lisäksi tämän takia paljon kehitysresursseja valuu hukkaan, kun pyörää vaan keksitään uudelleen.
Ei tämä tietokoneille kehitetty Unity kyllä puhelimeen sovellu, niihin on ikioma versio Ubuntu Touch http://en.wikipedia.org/wiki/Ubuntu_Touch
Unity (user interface)
http://en.wikipedia.org/wiki/Unity_(user_interface)
Pitää olla tyhmä jos ostaa älypuhelimen tietokoneen käyttöliittymällä ja päinvastoin.
Olet vallan oikeassa. Windowsin tiilityöpöytä on huonoudessaan täydellinen. Vielä huonomman teko lienee mahdottomuus.
On myös tyhmää tyrkyttää oikean koneen suurelle näytölle puhelinmallista käyttöliittymää.
Ubuntu ja Windows 8 ovat yhtä kämäsiä molemmat. Ubuntun Unity ja Windowsin Metro ovat aiheuttaneet käyttäjäkadon kyseisille alustoille.
Tavallisempia ne trackpadit ovat ja suunatus on muutenkin se että hiiret vaihtuu niihin suurelta osin.