Nettikamera

Pitäisi saada kamera nettiin, että voisi reissun päällä tarkistaa miten kalat pärjäävät akvaariossa. Tytärtä huolettaa, vaikka olemme poissa vain pari päivää.

Käytössä USB-kamera ja kannettava XP- tietokone. Miten tuohon sitten otetaan hotellihuoneesta yhteys toisella kannettavalla?

Joku ohjelma varmaan tarvitaan tuohon kamerakoneeseen, onko suosituksia? Jatkuvaa videota tai kuvia pienin väliajoin saa pukata ympäri vuorokauden.
676
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

www.justin.tv
Tuonne luot tilin ja laitat kuvan näkymään kameran kautta.
Sitte värkkäilet kameran näyttämään akvaarion tapahtumia.
Voit tsekkailla kuvaa vaikka Kiinasta käsin web-selaimella.

Äänestä
  • Jahas, tuollainekin mahdollisuus, pitänee huomenna testailla. Kiitoksia vinkistä!

    Äänestä

Yksi keino olisi asentaa molempiin koneisiin Teamviewer ja Skype.

Skype mahdollistaa ilmaiset äänelliset videopuhelut ja Teamviewerin kautta sen voi käynnistää etäyhteyden avulla toiselta koneelta jolloin kameran kuva näkyy toiseen "Skype koneeseen".

Mikäli se kotiin jäävä kone pysyy verkossa ja päällä. ( Ettei mene virransäästö tilaan).

Äänestä
  • Pelkkä Teamviewer riittänee, jos sillä voi käyttää toista konetta netin kautta. Tuo virransäästötila täytyykin ottaa huomioon...

    Äänestä

Voi käyttää. Se näyttää toisen koneen työpöydän eli voit katsella kameran kuvaa mikäli saat sen päälle ja koneella on kameran hallintaohjelma tai muu vastaava.

Äänestä
  • XP:ssä kameran kuvan katselu onnistuu luonnostaan, ei siihen mitään erillistä ohjelmaa tarvita. Jotkut asiat ovat menneet uudistuksissa huonompaan suuntaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aquarium kirjoitti:

Pitäisi saada kamera nettiin, että voisi reissun päällä tarkistaa miten kalat pärjäävät akvaariossa. Tytärtä huolettaa, vaikka olemme poissa vain pari päivää.

Käytössä USB-kamera ja kannettava XP- tietokone. Miten tuohon sitten otetaan hotellihuoneesta yhteys toisella kannettavalla?

Joku ohjelma varmaan tarvitaan tuohon kamerakoneeseen, onko suosituksia? Jatkuvaa videota tai kuvia pienin väliajoin saa pukata ympäri vuorokauden.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu