Keittiöstä poistettu vanha huonokuntoinen puuliesi, jonka tilalle ajattelimme pientä kamiinaa. Lieden hormiliitäntä (tiilihormi) parikymmentä senttiä lattiasta, hormin pohjalla. Hormin pohjalle kertyneen noen on ilmeisesti saanut poistettua hellan nuohousluukun kautta. Vanhaan hormiliityntään kai voisi asentaa nuohousluukun ja tehdä kamiinalle uusi liityntä ylemmäs, mutta kun se kamiina sitten on sen nuohousluukun edessä. Miten se tuhkan poisto hormin pohjalta sitten olisi toteutettavissa?
Nuohousluukku?
8
5161
Vastaukset
- luulisin minä
Tuhkaimurilla.
- 13+14
Nuohousluukun eteen ei saa laittaa mitään joka haittaa puhdistusta.
Nosta kamiinaa tai tee uusi reikä hormin toiselle puolelle.- kiuas sulkeinen
Minulla on kiuas saunassa tuhkaluukun edessä. Väli kiukaaseen n.15cm. Meinaatko, että siirrän kiuasta aina nuohoojan käydessä? Kiuas "verkkomallinen", painaa kivineen n. 160 kg.
- 15+5
kiuas sulkeinen kirjoitti:
Minulla on kiuas saunassa tuhkaluukun edessä. Väli kiukaaseen n.15cm. Meinaatko, että siirrän kiuasta aina nuohoojan käydessä? Kiuas "verkkomallinen", painaa kivineen n. 160 kg.
En väitä, että siirrät mutta piirokset tehdään asetusten mukaan ja asetus edellyttää vapaata puhdistustilaa luukun eteen.
Ammattimies osaa tehdä hommat ja onhan se vähintäänkin tyhmää tehdä luukun eteen tulisija.
Tottapa sulla on savupeltikin eri huoneessa. Olen niitäkin nähnyt. - kiuas sulkeiset
15+5 kirjoitti:
En väitä, että siirrät mutta piirokset tehdään asetusten mukaan ja asetus edellyttää vapaata puhdistustilaa luukun eteen.
Ammattimies osaa tehdä hommat ja onhan se vähintäänkin tyhmää tehdä luukun eteen tulisija.
Tottapa sulla on savupeltikin eri huoneessa. Olen niitäkin nähnyt.No, eipä tuolle kiukaalle oikein muutakaan järkevää paikkaa meitin saunasta löydy. Ja siinä se on ollut n.50 vuotta. Toki kiuas vaihtunut muutaman kerran.
- kiuas sulkeiset
kiuas sulkeiset kirjoitti:
No, eipä tuolle kiukaalle oikein muutakaan järkevää paikkaa meitin saunasta löydy. Ja siinä se on ollut n.50 vuotta. Toki kiuas vaihtunut muutaman kerran.
Ai niin se savupelti. Luonnollisesti kiukaan yläpuolella, missä hormikin. Vai, meinasitko, että esim.vessassa?
kiuas sulkeiset kirjoitti:
Ai niin se savupelti. Luonnollisesti kiukaan yläpuolella, missä hormikin. Vai, meinasitko, että esim.vessassa?
Minulla on savupelti varaston puolella. Tosin kun en siellä jaksa käydä sitä vääntelemässä, niin olen pistänyt toisen kiukaan päältä lähtevään putkeen. Mökillä savupelti on pesuhuoneen puolella. Kiuas samassa hormissa padan kanssa.
Hormit tuppaavat olemaan usein enemmän tai vähemmän keskellä taloa, joten pellin voi yleensä sijoittaa muihinkin huoneisiin, jos se niihin jotenkin järkevästi menee.
- Kokeile näitä
Toiselle puolelle piippua . Tai kamiinan alle muurataan kolme varvia tiiliä. Tähän muuraukseen voi asentaa matalan nuohousluukun josta menee putki piipun pohjaan. Jos kaminassa on jalat, nuohousluukku voi olla vanhassa hellan liitoksessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045281Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17610821Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858498Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok02850Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321485
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261470