Firefox 24 ja OpenOffice?

Mika22

Päivätys Firefox ESR 17 -> 24 johti siihen, että liitetiedostot ei enää avaudu OpenOfficella. Muut, kuten PDF:t avautuu edelleen normaalisti.

Vaikka miten valitsee Edit-Prefereces-Applications tai tiedostoa avattaessa, nämä valinnat eivät säily. Lopputuloksena että tiedosto tallennetaan eikä oteta auki.

Googlella löytyy juttua vastaavista ongelmista, mutta mikään asetusten resetonti ei tunnu auttavan (siis esim. poistaa kaikki tieto, millä ohjelmilla mitkäkin tiedostot pitää avaa).

Vanhan 17-version palauttaminen poisti kaikki ongelmat. OpenOfficea tarjotaan suoraan vaihtoehdoksi, kun Firefoxissa ottaa auki tekstitiedostoa tai taulukkoa.

2

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mika22

      unohtui jatkaa, että tuo Firefoxin päivitys rikkoo myös Operan kyvyn avaa tiedostot OpenOfficella.

      Ihme juttu, sillä CentOSin tiedostohallinnasta esim. pystyy aukomaan tiedostot suoraan oikealla ohjelmalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      126
      1750
    2. 105
      1225
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      138
      1091
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      999
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      54
      910
    6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      130
      910
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      240
      878
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      73
      767
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      55
      739
    10. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      178
      739
    Aihe