Firefox 24 ja OpenOffice?

Mika22

Päivätys Firefox ESR 17 -> 24 johti siihen, että liitetiedostot ei enää avaudu OpenOfficella. Muut, kuten PDF:t avautuu edelleen normaalisti.

Vaikka miten valitsee Edit-Prefereces-Applications tai tiedostoa avattaessa, nämä valinnat eivät säily. Lopputuloksena että tiedosto tallennetaan eikä oteta auki.

Googlella löytyy juttua vastaavista ongelmista, mutta mikään asetusten resetonti ei tunnu auttavan (siis esim. poistaa kaikki tieto, millä ohjelmilla mitkäkin tiedostot pitää avaa).

Vanhan 17-version palauttaminen poisti kaikki ongelmat. OpenOfficea tarjotaan suoraan vaihtoehdoksi, kun Firefoxissa ottaa auki tekstitiedostoa tai taulukkoa.

2

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mika22

      unohtui jatkaa, että tuo Firefoxin päivitys rikkoo myös Operan kyvyn avaa tiedostot OpenOfficella.

      Ihme juttu, sillä CentOSin tiedostohallinnasta esim. pystyy aukomaan tiedostot suoraan oikealla ohjelmalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1313
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      99
      833
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      640
    4. 50
      567
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      11
      481
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      454
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      149
      408
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      387
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      174
      372
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      368
    Aihe