Piipunhattu !

Köyhä

Asustelen vanhemmassa omakotitalossa ja piipun mitat 115x83x6
Mikä olisi oikea malli ja mistä saisi edullisesti ?
Onkohan ees oikees osastos .
Kiitos!
Ps.45 v.ilman piipun hattua pitäisikö tehdä jotain ennen sitä ja piippu ollut käytössä viimeksi 6.v sitten mutta ens kesänä olisi tarkoitus laittaa pikku takka ja nuohoojaa en ole ikinä nähdyt pitäisikö tila ja mitä maksaa ?

6

447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nuohous

      Pitää nuohota, asetus sanoo, että kolme vuotta käyttämättä ollut tulisija ja hormi on nuohottava ennen käyttöönottoa. Muutaman kympin maksaa nuohous.

    • turvallisuus asia.

      Itse ostin kesällä lohkotulta tontilta toisen 215 m2 talon. Kaksi samanlaista taloa vierekkän muutta kiinteistönä ja tontin hallinta jako sopimuksella. Huomasin heti alussa että meidä talosta puuttui hattu ja epäilin tuulen vienneen. Naapuri mukaan ei koskaan ollut hattua. Kunto tarkastaja kyllä suositteli sen asentamista koska syys sateen ja pakkaset saattaa tehdä hallaa piipulle. Tilasin nuohojan silti katsomaan 2000 luvun alussa rakennetun piipun kuntoa. Kunnossa oli vaikkei käyte´tty 2 vuoteen. Kunta kertoo alueellisen nuohoojan yhteystiedot. Mikäli nuohoukset ei hoidettu todistettvasti niin vakúutus ei välttämättä korvaa tulipaloa jota voidaan epäillä synteen takasta. Tee kuntotarkistus ja pyydä ohjeet pitkään seissen takan käytölle.

    • 23512

      Tein itse katttopelistä ja kierretangoista piipunhatut kahteen taloon vuonna 2005. Hyvin ovat tuulessa ja tuiskussa kestäneet, eivätkä maksaneet mitään. Taloprojektista oli sekä peltiä että kierrretankoa varastossa, muuten kierretankoja saa rautakapoista ja kattopellinpaloja romikselta.

    • Rikas\köyhä

      Kiitos hienoista vastauksista !
      Nuohooja tulee keväällä Tilauksessa !
      Piitunhattu on vielä ongelma mistä hakea ??

    • ei ongelmaa

      Jospa laittaisit vaikka Googleen hakusanaksi piipunhattu.. Jos elinikäisen haluat, niin osta rosterinen. Galvanoitu kesti meillä 20 vuotta, sitten se mureni käytännössä käsiin.

    • m, lm,-Ä ML

      iipunhattuja nyt saa mistä tahansa, jos eiviitsi itse tehdä.

      Vaan sen verran aiheesta. Suosittelen ehdottomasti naakkaverkkoa samalla. Ei hajuakaan, millainen linnusto siellä päin. Itellä kesämökkinä vanha ok-talo, johon olen syntynyt yli 50 vuotta sitten. Ikinä en ollut naakkoja siellä nähnyt, ennenkuin viime keväänä, jolloin olivat rakentaneet pesän piippuun.

      Naakka tuplarauhoitettu. Se on rauhoitettu kaikialla suomessa. Lisäksi kaikki linnut ovat rauhoitettuja pesimisaikaan. Että kun knaakunta alkaa piipusta kuulumaan, pitää odotella, että muuttavat sitten poikasinneen pois ja sitten hajoitetaan pesä ja laitetaan nakkaverkko piipun nokkaan.

      Jos vanha pesä, vaatii rautakankia, ne on kuulemma kuin petonia. Mulla lähti helpommalla.

      Naakkaverkko on pienireikäistä minkkiverkkoa. Ei maksa paljoa ja myydään rautakaupoissa. Verkon asentaminen simppeliä, kunhan ei jätä niin löysälle, että naakka saa murtauduttua sisään ja sen verran helppokäyttöinen, että nokikolari voi sen helposti poistaa nuohouksen ajaksi.

      Itse en kestä korkeita paikkoja, mulle verkon laittoi nokikolari, ei maksanut paljoa. Samalla teki, kun kävi nuohoamassa. Nokikolarit myös putsaavat tietenkin piiput vanhoista pesistä.

      Että suosittelisin vaan sitä verkkoa samalla, voi olla että ei ikinä tarvitsisi. Mutta kun yhden kevään kuuntelet nakkaperheen mekastusta korvanjuuressa,........

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      135
      6131
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      57
      4366
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      59
      2831
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2738
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1875
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1544
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      34
      1402
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      24
      1381
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      29
      1218
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1151
    Aihe