Eli siis meidän 1v2kk on nyt alkanut varvistaa taas kävellessä, mutta vain oikealla jalalla välillä näyttää siltä ,että jalka kääntyisi hieman ulospäin. Varvistamista oli 9kk-> siihen asti kun oppi kävelemään ilman tukea, eli vähän vajaa 11kk.. Nyt yhtäkkiä parin päivän sisällä kävely on muuttunut.. Onko täällä ketään kenellä voisi olla kokemusta tällaisesta?
1v2kk varvistaa toisella jalalla
Helppiä
1
1045
Vastaukset
- Lintassa
Vaikeaa sanoa, mutta en ainakaan itse huolestuisi kun lapsi ei ole aina varvistellut.
Ja noin aikaisin lähtenyt liikkumaan niin senkin puolesta kuullostaa ettei suurempaa huolta ole.
Omalla tytöllä on alusta asti kävellessä (oppi 1v4kk) jalat kääntyneet voimakkaasti ulospäin ja olivat "lintassa". Käytiin fyssarilla ja määrättiin tukipohjalliset ja nyt vajaa 2 v jalkojen asento on jo lähes normaali:)
En tiedä miten varvistusta "hoidetaan". Jos jatkuu pitkään niin ehkä teidänkin kannattaisi käydä fyssarilla tsekkaamassa, meille oli ainakin suuri apu!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä21011991- 298228
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.606388Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1785319- 585010
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai514533Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1204460- 1223982
- 833472
- 592051