1v2kk varvistaa toisella jalalla

Helppiä

Eli siis meidän 1v2kk on nyt alkanut varvistaa taas kävellessä, mutta vain oikealla jalalla välillä näyttää siltä ,että jalka kääntyisi hieman ulospäin. Varvistamista oli 9kk-> siihen asti kun oppi kävelemään ilman tukea, eli vähän vajaa 11kk.. Nyt yhtäkkiä parin päivän sisällä kävely on muuttunut.. Onko täällä ketään kenellä voisi olla kokemusta tällaisesta?

1

1108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lintassa

      Vaikeaa sanoa, mutta en ainakaan itse huolestuisi kun lapsi ei ole aina varvistellut.
      Ja noin aikaisin lähtenyt liikkumaan niin senkin puolesta kuullostaa ettei suurempaa huolta ole.

      Omalla tytöllä on alusta asti kävellessä (oppi 1v4kk) jalat kääntyneet voimakkaasti ulospäin ja olivat "lintassa". Käytiin fyssarilla ja määrättiin tukipohjalliset ja nyt vajaa 2 v jalkojen asento on jo lähes normaali:)
      En tiedä miten varvistusta "hoidetaan". Jos jatkuu pitkään niin ehkä teidänkin kannattaisi käydä fyssarilla tsekkaamassa, meille oli ainakin suuri apu!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      139
      3690
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      58
      3294
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2714
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      115
      2281
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      171
      1926
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      31
      1406
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      54
      1182
    8. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      973
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      110
      943
    10. Polvinen hylkäsi Persut

      Polvinen teki ratkaisun, lähti Persujen paraati paikalta. Moni on jättänyt puolueen tavallisten kansalaisten joukosta.
      Kajaani
      157
      933
    Aihe