Täällä on nyt 9kuukauden ikäinen poikavauva joka lähes aina nukkuessaan kuorsaa, joskus kovempaa ja joskus hiljempaa, ei kuitenkaan koko yötä vaan lähinnä pätkissä. Flunssasena sitten tietenkin kuorsaa enemmän. Onkohan tästä kuinka haittaa yöunille? Päivisin hereillä ollessaan on kyllä todella virkeä, että siihen ei ainakana vaikuta.
Kun oltiin 8kk neuvolalääkärissä ja kysyin asiaa, niin toteamus oli että seurataan. Enpäs nyt vaan tajunnut kysyä että kuinkas kauan seuraillaan.. Yleisesti ottaenhan kuorsaamiset pitäisi tutkia, mutta mikä sitten on paljon ja häiritsevää kuorsaamista? Itse olen myös vauvana kuorsannut isojen risojen takia, mutta eihän niitä siihen aikaan poistettu.. Toisaalta taas lapsen kurkkuun on katsottu muutamaan kertaan eikä kummallakaan kerralla ihmetelty risoja, joten tuskin on periytynyt isorisaisuus lapselle.
Onko kellään kokemusta näistä kuorsausasioista? Jos tässä ei mitään muuta syytä lääkärille ole mennä, niin voinko ihan hyvillä mielin odottaa sinne 1v neuvolaan?
Kuorsaaminen
milloin häiritsevää?
2
83
Vastaukset
- ...
Olisiko sisäilmaongelmia?
- ap..
Ei ainakaan pitäisi olla. Ikkunat on nykyäiset jossa on se ilmastointi juttu ja tuossa talven alussa tehtiin ilmastointikanavien nuohous. Vai voisiko joku muu mätätä huoneilmassa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2735122- 534221
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii933609- 502719
- 201909
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua461863- 1111725
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘981501- 711095
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1461073