Minne yksin matkalle?

3+2

Olen 20v opiskelija Helsingistä. Nyt on vihdoin varaa matkustaa ja olisin hyvin kiinnostunut lähtemään viimeistään ensi kesänä matkalle itse.

En ole koskaan matkustellut perheeni kanssa oikeen minnekään, mutta kokoajan on todella suuri halu lähteä maailmalle ja jättää tämä Suomi ainakin hetkeksi.

Tosiaan haluan käytännön tietoa, miten suuremmalle reissulle valmistaudutaan. Mitä travel routeja suosittelette Kaakkois-Aasian suunnalta? Tarkoitukseni olisi lähteä Aasiaan melko rajallisella budjetilla. Noin 5000e budjetilla pitäisi selvitä, halauasin olla matkallani kahdesta neljään kuukautta.

2

278

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ensin ehkä...

      Hanki ensiksi itsellesi Madventures uusi seikkailijan opas https://www.booky.fi//tuote/riku_rantala/madventures_uusi_kansainvalisen_seikkailijan_opas/9789510399521?kb=1&gclid=CPiThrua47wCFaTacgodWQoAGA ja aloittele siitä lukemalla. Mielestäni siinä on kaikki mitä tarvitset nyt alkuun ja matkaankin.
      Itse olen matkannut Intiassa ja tuolla 5000€ budjetilla selviää varmasti muutenkin siellä suunnalla. Ajankohta sinne suuntaa, siis Kaakkois-Aasiaan on hieman huono, kun sadeaika on kesällä. Mieluummin matkustaisin itse sadekauden ulkopuolella, on mielyttävämpää jo ihan teknisestikin.

    • Aasiassa reissannut

      Omista kokemuksista voisin tuolta suunnalta suositella esim. Kamboza, Vietnam, Laos ja ehkä jopa Myanmar.

      Lentojen hintoja kannattaa seurata netissä jollain hakukoneella, joka kilpailuttaa eri varaussivustoja. Myös hostelleja ja hotelleja olen nykyään ihan netistä katsonut ja varannut, aika hyvin löytyy jo noistakin maista ja samalla näkee vähän muiden arvioita. Viime reissulle löysin sekä halvat lennot, että pääasiassa majoituksetkin täältä (mainostavat hotellihaussa hintatakuuta, myös tietoa eri matkakohteista aika paljon): http://akkilahto.fi/

      Madventuresin kansainvälisen seikkailijan opas on ihan hyvä valmisteluun. Lopulta suurin juttu on kuitenkin tehdä se päätös lähteä. Sitten vaan matkakassa kuntoon, rokotteet kuntoon ja menoks. Ei kannata ennen matkaa stressata liikaa ja ylijärjestellä.

      Reppureissaajameiningillä ei pitäisi olla ongelmaa selvitä mainitsemissani maissa noin 20€ / päivä (kunnon pihistelijä saattais pärjätä jopa kympillä), joten 5000 kuulostaa ihan toimivalta budjetilta ja siihen pitäis saada mahtumaan myös lennot/rokotteet/muut valmistelut.

      Omalla reissulla jäi jotenkin parhaiten mieleen Kamboza, lisätietoa esim: http://akkilahto.fi/matkakohteet/KH

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1652
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      107
      859
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      618
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      608
    6. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      88
      574
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      536
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    Aihe