En ole ennen tänne kirjoitellut mitään mutta nyt ajattelin kirjoittaa ongelmasta meidän 16v tyttäremme kanssa koska meillä ei ole ennen tällästä ongelmaa ollut.
Hän on siis 16 vuotias ja on alkanut käyttäytymään todella törkeästi meitä kohtaan, haukkuu, ei kunnioita meitä, tekee asioita mitkä ollaan kielletty.
Kaikki alkoi kun hän alkoi seurustelemaan yhden pojan kanssa, joka on häntä vuotta vanhempi.
Hän alkoi kiukkuumaan ihan turhista, mielialat vaihtelee jatkuvasti, juo, ja on tullut kännissä kotiin. Ollaan rauhallisesti tästä hänen kanssaan puhuttu mutta tuntuu, ettei hän kuuntele järkipuhetta. Kaiken vapaa aikansa hän viettää ulkona tai sit kotona huoneessaan.
Ei vaan tiedetä millä hänet sais ymmärtämään, että halutaan vain auttaa.
Mikä eteen?
3
174
Vastaukset
- Ei paasausta
Rauhallista viestintää tyttärelle ja näyttäkää, että rakastatte häntä ja haluatte hänelle vain parasta. Älkää alkako saarnaamaan, sillä silloin tyttö etääntyy teistä vain enemmän.
- Huolissaan
Ei me olla saarnattu. Ollaan rauhallisesti aina näytetty, että me rakastetaan häntä ja välitetään, ja ettei haluta, ettei mitään tapahdu. Hän sanoo ymmärtäväns'ä mutta pian se kaikki alkaa uudestaan.
- vm.-65
Kokemuksesta voin sanoa, ettei mikään mene perille murkkuikäiselle tytölle. Tytön murrosikä on noin 2 vuoden aivovaurio, joka paranee itsestään. Olette toimineet aivan oikein, "Ollaan rauhallisesti aina näytetty, että me rakastetaan häntä ja välitetään, ja ettei haluta, ettei mitään tapahdu". Muuta ette voi, paitsi toivoa, ettei mitään liian pahaa tapahdu.
Tuolla tavalla mekin toimittiin, haettiin kotiin vaikka oli kännissä, kuunneltiin haukkumista 2vuotta, jouduttiin asioimaan eri viranomaisten kanssa..... Oli helvetilliset kaksi vuotta. Lopputuloksena järkevä, mutta valitettavasti syömishäiriöinen tytär. Toivottavasti teille käy paremmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1124249Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja323216Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12423KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2081445Mies pelkää mahdollista raskautta
Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j2101056Kiikkustuoli
Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa1581049- 68994
Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka21906En elä täällä vaan oikeassa elämässä
Jos ihmissuhde kaatuu siihen, mitä täällä palstalla kuvitellaan ja väännetään, silloin ongelma ei ole minussa vaan luott126775- 60715