Ras al khaimah tuoreita kokemuksia

Ras Al khaimah

Olemme suunnitelleet matkaa syksylle 2014 Arabiemiraatteihin ja alunperin oli tarkoitus lähteä Dubaihin (olemme aiemmin muutaman kerran käyneet), mutta nyt jostain syystä alkoi kuitenkin tuo Ras Al Khaimah kovasti "polttelemaan".

Nyt toivoisin TUOREITA kommentteja tuosta RAK:sta. Onko siellä yhtä siistiä kuin Dubaissa, yleinen siisteys, rannat, ostoskeskukset yms?

Hotelliksi oolen miettinut Hilton al Hamra Fort hotellia ja luin jostain, että sinne olisi remontti valmistunut ja tullut jotain enemmän lapsille. Ossakohan joku kertoa näistä lasten aktiviteeteista ja huoneiden siisteydestä? Löytyyköhän huoneesta esim. minijääkaappi, johon saisi lapsille esim. juomaa viileään?

Mitenkäs nuo ostokset? Ostoskeskuksia ei ilmeisesti niin montaa ole, mutta tämä reissu mennäänkin enemmän lasten ehdoilla, joten ostokset ovat toissijainen asia:)

Lisäksi kysyisin vielä ice land vesipuistoista, onko siellä ihan pienille taaperoille jotain lasten aluetta?

2

1011

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Åpoiiuterewqasdfghjjkkkl

      Me oltiin Ras Al Khaimahissa viime marraskuussa. Hotellimme oli Hilton Ras Al Khaimah. Ilmat oli loistavat, päivällä n. 30 ja yöllä 20, aurinko paistoi pilvettömältä taivaalta.
      Käytiin parissa Ras Al Khaimahin ostoskeskuksessa, jotka olivat semmoisia meikäläisten Jumbon tai Sellon tms kokoisia. Tuttuja kauppojakin näkyi (mm. H&M, mäkkäri, mutta ei käyty näissä, en tiedä hintatasosta.
      Yhtenä päivänä vuokrattiin auto kuskeineen hotellin kauta ja käytiin Dubaisssa vilkasemassa mauste- ja kultasoukit, marinan alueella käveltiin umpäriinsä ka Dubai Mallissa käytiin. Olaan käyty Dubaissa 2 kertaa siemmin ja edellisrn kerran vuotta aoemmin, joten ei ollut mitään " must see"- juttua.
      Muutoin vuetettiin aikaa hotellissa, jossa oli muistaakseni 7 eri allasta, iso yksityinen ranta ja lukuisia hyvätasoisia ravintoloita ( pienehkö kuntosali ja spa).
      Itse kaupunki on aika pieni ja levällään, ei ole selkeää keskustaa, vaan ne muutamat ostarit siellä täällä.
      Seuraavalla jerralla menemme taas Dubaihin, Atlantis The Palmiin.

    • Kempinski Aijman

      Suosittelen,on siistiä ja turvallista. Hintataso rantahotelleissa selvästi Dubaita halvempi. Ei ole kokemusta kyseisestä hotellista,mutta muutaman kerran tullut yövyttyä Rak:in resorteissa,Cove Rotana ainakin tulee mieleen. Aijman on myös hyvä vaihtoehto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      46
      3220
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      509
      1952
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1920
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      81
      1791
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1522
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1418
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1356
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1212
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      113
      1168
    Aihe