En mistään löytänyt, miten korkean aidan suomenpystis tarvitsee. Riittääkö 1200mm vai tuleeko halutessaan yli? Tuohon korkeuteen aitaverkkoa saisi aika halvalla, sitä korkeammat vain alan liikkeistä ja hinta on hyvä..
Pitääkö jotain muuta huomioida? Seudulla on ilveksiä, mutta ei kai ne nyt koiraa vasiten lähde metsästämään talon vierestä?
aitaus suomenpystykorvalle?
6
203
Vastaukset
- Vähän tuo riippuu
siitä mitä siellä aidan toisella puolella on kuinka korkean aidan tarvitsee. Meillä rekku kyllä hyppää hyvinkin pari metriä jos rusakko tai orava tulee härnäämään tarpeeksi lähelle. Mutta jos on joku ihminen tai auto saapumassa pihaan ei tarvitsisi olla edes puolta metriä. Poislukien tästä ihminen-kategoriasta mustalaiset, afrikkalaiset ym moniosaajat. Ne kyllä saa kyytiä lähes siinä missä jäniksetkin.
Mutta jos pihalla liikkuu ilveksiä, niin enpä taitaisi juuri rekkua vahtimatta pihaan jättää. 2m hyvä korkeus,panssariverkkoa josta alaosa upotetaaan maahan; kestää sitten seuraavankin koiran. Tukevalla verkkokatolla vähintäänkin jos ilveksiä, ja meinaat jättää vähäksi aikaa pihaan.
Kaveri Lapinläänistä taitaa kyllä käyttää tuplasti korkeampaa, jos hän meinaa jättää koirat vähäksi aikaa ilman silmälläpitoa...- jjfkfkkffkkflflflxfl
Kiitos kummallekin vastaajalle. Aitauksesta tulee niin iso, että sen kattaminen on mahdotonta (=liian kallista).
Taidankin päätyä sellaiseen ratkaisuun, että teen pienen, kuitenkin lain edellyttämän kokoisen häkin ja lisäksi juoksuaitauksen, jossa voi päivällä ihmisten kotona ollessa juosta vapaasti. Sitten jos tarve on pitää lyhytaikaisesti häkissä, siirtää sinne.
Nuo kaksi rakennelmaa siis väliovella.Vielä eristetty koppi tuulikaapilla, ilmanvaihtoräppänällä ja terassilla, niin taitaa omistaja muuttaa kesäksi aitaukseen....
- jbfnfnfnndmdmdlflcjj
Vitikonpaarustaja kirjoitti:
Vielä eristetty koppi tuulikaapilla, ilmanvaihtoräppänällä ja terassilla, niin taitaa omistaja muuttaa kesäksi aitaukseen....
Juu, koppi on tekosessa myös ja joko terassi tai erillinen makuutaso sit sen jälkeen. Tuohan kuulostaa jopa houkuttelevalta. Mutta millä selitän muijalle, että tarvitaan jääkaappikin sinne? Että saisi 24 tölkkiä raikasta vettä viileänä koiralle? :)
Ja telkkari eurosportilla. Koiran takia sekin tietenkin.. jbfnfnfnndmdmdlflcjj kirjoitti:
Juu, koppi on tekosessa myös ja joko terassi tai erillinen makuutaso sit sen jälkeen. Tuohan kuulostaa jopa houkuttelevalta. Mutta millä selitän muijalle, että tarvitaan jääkaappikin sinne? Että saisi 24 tölkkiä raikasta vettä viileänä koiralle? :)
Ja telkkari eurosportilla. Koiran takia sekin tietenkin..Meilläpäin tehdään lähes tasakattoisia, kattohuovalla katettuja eristettyjä koppeja, sinne "ajosilta" ja koira voi paistatella päivää kopin katolla -ja hyvin viihtyy. Kopin kun laittaa vaikka lekaharkkojen varaan, niin alle jää luolamainen tila, mikä taas on hyvä kesähelteillä.
Sano: nykykoirilla on personal trainerit, harjoitteluhallit, asusteita joka säähän ja muotiin, ja muut, ni jääkaappi ja telkku nyt on ihan perussettiä.... ;D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2463342Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3632988Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,192005Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.821861Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e651778Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591652MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,131553- 1251512
Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4841423Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S11414