Kultahietikko ja hotelli Kristal ?

Mami Matkakuumeessa

Hei!

Onko viime vuonna ko. hotellissa vierailleita ? Kiinnostaisi kuulla kokemuksia all inclusivesta; onko maineensa veroinen ? Kerran olemme Kultahietikolla käyneet, ja tuolloin puolihoitoon olimme todella pettyneitä; aamupala ja päivällinen KOKO viikon AINA sama...

Toiseksi, olemme lähdössä lapsiperheenä liikenteeseen, niin kokemuksia ovi-/hissiaukoista yms. mahdummeko tuplarattailla kulkemaan ?

11

1302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kultahietikko

      Oltiin Kristalissa viime syyskuussa. All Inclusiven ruoka oli joka päivä eri, siellä oli teemapäiviä joten ruokaan ei kyllästynyt ja jälkiruokapöytä oli mahtava. Ainut mikä ei näin suomalaisena maistunut, oli aamupala, rasvaista makkaraa, voileipä ainekset ja paistettua kananmunaa, sekä muroja. Olisin mieluummin valinnut puuroa/mysliä tms. Nälkä ei ainakaan hotellissa päässyt yllättämään. Plussaa myös ravintolalle hyvästä palvelusta.

      Hotellin hissi oli mielestäni ihan normaalin kokoinen, joten kuvittelisin ainakin et jos on ne metrin leveet rattaat niin ainakin mahtuu. Rattaiden kanssa kun on liikkeellä, niin hotelliin paluu on aika lailla ylämäkeä, joten jos vielä ei ole sitä kesäkuntoa hankittu, niin viimeistään silloin sen saa :D

      Itselläni ei yhtään ainuttakaan pahaa sanottavaa ole kyseisestä hotellista, jos joskus Kultahietikoille palaamme, niin todennäköisesti valitsemme Kristalin uudelleen.

    • Ärrä ja Elli

      Olimme Kristallissa kesäkuun alussa 2014.

      Ruoat olivat suhteellisen samanlaisia jokaisella aterialla. Jonkin verran muutoksia joka aterialla, mutta ei se paljon siitä muutu. Porukka näytti kyllä mättävän sitä ruokaa sellaisia määriä, että suuri enemmistö kyllä siitä ruoasta tykkää. Lautaset ja jopa täysi viinilasi saattaa hävitä kun haet jotain muuta, mutta sehän kertoo nopeasta palvelusta. Aina voi hakea lisää.

      Koska olen nähnyt paljon parempiakin, niin pannaan vaikka kouluarvosana 8.

      Kristal on sijainniltaan mun mielestä oikein hyvässä paikassa. Rantamöly on hieman kauempana ja bussit Varnaan lähtevät lähettyviltä.

    • 20+12

      Millainen oli hotellin juomapuoli?

      • Ärrä ja Elli

        Viiniä lähinnä nautiskelin. Punaista. Paikallinen olut ei ole ihan herkkujuomaani, mutta kyllähän sitäkin janoon muutama litra tuli haettua.

        Baarissa on aika kattava AI-lista juomista. Näkyi siitä löytyvän muutakin kuin näitä mainitsemiani perusaineita.


    • ettäs kehtaat

      Juomapuoli on ihan siinä syömäpuolen vieressä.

    • 3+14

      En kysynyt missä se on vaan millainen.

    • kehtaatkin vielä

      No niinpäs kysyitkin. -Ihan viihtyisä ja siisti on.

    • mron

      Jatkaisin jo tähän aloitettuun ketjuun. Eli millainen hotelli Kristal on? Eka kertaa Bulgarian matkaa suunnittelemassa.

    • viileetäolitouko2014

      Mikä paras aika Kultahietikolle? Toukokuun loppu, vai elokuun loppu-syyskuun alku.

      Alkukaudesta ystävällisiä ja loppukaudesta vittuuntuneita vai?

    • nazdrave_

      Olen sitä mieltä, että alkukesä ja syksy tuonne syys- lokakuun vaihteeseen on mukavinta aikaa noissa isommissa lomakeskuksissa. Keskikesä on niin täynnä ihmisistä joka paikassa ja liian kuumaakin voi monelle olla. -Alkukesä siitäkin hyvä, ettei hotellien ja ravintoloitten henkilökunta ole kerennyt tympääntymään vielä turisteihin vaan ovat vielä innokkaita ja ystävällisempiä kuin loppu sesongista. Säät tosin voivat vaihdella aika paljonkin huhti- toukokuun aikaan. - Syssymmällä mukavammat "samettiset" ilmat ja vähemmän porukkaa niin tilaa liikkua ja on rauhallisempaa. Illat toki alkavat jo viiletä syyskuun lopulla. -"Alkukaudesta ystävällisiä ja loppukaudesta vittuuntuneita" kyllä karrikoidusti pitää kutinsa. Ei ole kuitenkaan koko totuus.

    • ensuosittele

      Kristal on aivan hirvittävä läävä. Suihkutilat ovat homeessa ja sängyt sen näköiset että niissä on varmasti luteita. Teimme hotellista reklamaation aurinkomatkoille ja ei ole vielä vastausta kuulunut. Hotellihuoneiden kuvat on remontoidusta osasta, jonne suomalaisilla ei ole asiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      97
      4193
    2. 77
      3459
    3. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3074
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2539
    5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2356
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      206
      2141
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2071
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      870
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      73
      801
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      776
    Aihe