Opintotuen lakkautus ja uudelleen hakeminen

opintotukirahat

Opintotukeni lakkautettiin 1.1.2014 lähiten vähäisten opintosuoritusten vuoksi. Joulu-marraskuussa tein raivolla osan puuttuvista opintopisteistä ja nyt vihdoin sain viimeiset kasaan viime viikolla. 1.1.2014 lähtien piti suorittaa 20op (nyt kasassa joulu-tammikuulta 22op), mutta jäi häiritsemään, pitääkö näiden 20op olla tammikuun jälkeen hankittuja opintopisteitä? Että onko nyt näillä mitkä joulu-marraskuussa hankin mitään arvoa (on siis merkitty suoritetuiksi joulukuussa opintosuoritusotteeseen)? Eli siis pähkinän kuoressa, voinko hakea opintotukea nyt uudelleen? Kelan neiti ei jostain syystä osannut kysymyksiin vastata (tai kysyin epäselvästi?)

1

972

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Kelan neiti saattoi olla jonkun muun kuin opintotukiasioiden käsitteijä. Asiantuntijat on sitten erikseen. Voithan tuota tietysti nyt hakea uudestaan, mutta helpointa olisi, jos vaikka kysyisit asiaa vielä uudestaan ja pyytäisit siihen vastauksen joltain, joka käsittelee niitä opintotukihakemuksia. Voit lähettää kyselyn myös Kelan sivuilta, kun kirjaudut sinne sisälle pankkitunnuksillasi.

      Kyllä se vähän hassulta kuulostaa, että niillä joulukuun suorituksilla ei olisi merkitystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      76
      4261
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      90
      3968
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      57
      2478
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      67
      2337
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      41
      2044
    6. 123
      1931
    7. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1919
    8. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      54
      1678
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      56
      1672
    10. Ikävä Jii.

      Toivotko vielä näkemistä?
      Ikävä
      66
      1582
    Aihe