haamuista, lemmikkiaaveista ja niiden väristä...

aaveet sims 3

Miten saan lemmikkiaaveen?

Ja miten ne värit meni? Kun nehän menee siitä mihin kuolee, mutta mikä väri mistäkin kuolemasta?

Voiko olla esim. haamukeiju tai haamusimbotti tai haamuvampyyri tai haamumuumio? Eli siis jos mun keiju kuolee, niin onko se haamunakin keiju yms.

Ja jos keiju on edelleen keiju haamuna (esimerkki) niin jos se hankkii lapsen norm simin kanssa, voiko siitä lapsesta tulla keiju?

22

1710

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • http://sims.wikia.com/wiki/Ghost

      Vanha ikä - valkoinen
      Hukkuminen - sininen (tippuu vettä)
      Sähköisku - keltainen
      Musta/mustanharmaa - muumion kirous
      tulenpunainen - tuli
      Verenpunainen - nälkä
      Tumma liekehtivä oranssi - meteori
      repalainen purppura - jano (vampyyrit)


      Uusimmat kummitukset:
      http://simsvip.com/game-guides/sims-3-into-the-future/
      http://simsvip.com/game-guides/sims-3-island-paradise/
      http://simsvip.com/game-guides/sims-3-university-life/
      http://simsvip.com/game-guides/sims-3-seasons/
      http://simsvip.com/game-guides/sims-3-supernatural/
      http://simsvip.com/game-guides/showtime-game-guide/
      http://simsvip.com/game-guides/pets-game-guide/

      Lemmikeistä:
      http://sims.wikia.com/wiki/Ghost_pet


      Haamu on ainoa tila joka voi olla yhtä aikaa yliluonnollisen tilan kanssa, eli esim. haamukeiju. Zombit on lyhytkestoinen poikkeus.

      Alussa oli hybrideja mutta EA korjasi tuon tiedostobugin. Eli peli koodisto on ohjelmoitu niin, yks yliluonnollinen tila kerrallaan. Jos nykyään tulee hybridi, niin kyseessä on pelibugi, ei normaali pelitoiminto.

      http://sims.wikia.com/wiki/Hybrid

    • aaveet sims 3

      Kiitos paljon!

      Mutta jos lemmikkini kuolee, niin miten saan sen pelattavaksi kummitukseksi?

    • Samalla tavoin kuin simistäkin tehdään pelattava kummitus, eli tiedekeskukselta tulevan tehtävän kautta.

    • aaveet sims 3

      Eli hauta simin taskuun?

      Ja jos voi viedä simin/lemmikin tiedekeskukseen niin voiko viedä toisenkin, eli pitääkö molemmilla viedä erikseen kerran ennenku voi viedä rajattomasti?

    • Ensiksi sieltä tiedekeskuksesta pitää tietenkin tulla kutsu mutta ensimäisen kerran jälkeen ei tarvitse erikseen kutsua. Maksu peritään kuitenkin joka kerta. Muistaakseni riittää yksi kutsu, eli ei molempia erikseen. En kuitenkaan mene vannomaan, sillä siitä on jo kauan kun tuon tein viimeksi.

      http://sims.wikia.com/wiki/Oh_My_Ghost!

      Kannattaa muistaa, että kummituksetkin kuolevat lopulta vanhuuteen. Toisen kuolemiskerran jälkeen ei kummitusta voi enää palauttaa pelattavaksi. Eli jos haluaa kummituksen pysyvästi, niin silloin pitää pysäyttää kyseisen simin ikääntyminen tai käyttää muita keinoja.

    • aaveet sims 3

      Mutta pitääkö kutsun saadakseen olla hauta siellä repussa, tai missä liekään lokerikossa? Siitä on aikaa ku hankin kummitusperheen, mutta siinä oli vaa ihmisiä, ja kaikki oli hukutettuja.

    • Ei tarvitse. Riittää kun hautakivi/uurna on samalal tontilla ja simin sekä kuolleen välinen suhde oli korkea. Kutsun saaminen ei ole aina 100% varmaa. Se on sattumanvarainen mahdollisuus.

    • aaveet sims 3

      Voiko raskaana oleva simi kuolla? Mä tapatin mun simi, eikä tullu kutsua, joten yritin tappaa toisen simin joka oli raskaana(ei näkyvästi) eikä suostunu kuolemaan, nälkä oli siinä että kestää 7 tuntia kuolemaan, se aika meni, ja se oli jossain 1 minuutti, ja sit se meni takas 7 tuntiin, eikä ollu syöny mitään, niin johtuuko siitä että oli raskaana?

    • Raskaana oleva ei voi kuolla.

      • Kutsuun voi mennä useampi päiväkin ja se on sattumanvarainen, eli voi jäädä myös tulematta.


    • .;=0!-_?3o3d

      Ok.... Mä en vaan jaksaisi odottaa, niin kun sen mun miehen vaimon tapoin eikä kutsua tullu vuorokauden aikana niin hankin sille uuden vaimon ja painoin vahingossa väärästä kohtaa kun nostin suhdetta niin ne yritti lasta........... Pitää nyt sit odottaa. Onko jotain koodii saada lapsi syntymään heti? Ja kauanko raskaus muuten kestää? En oo koskaan laskenu päiviä...

    • poJX98s68:--x,KXoSO

      Miten nuo lemmikkien haamujen värit menevät? Nehän liitty onnellisuuspisteisiin.

    • Sininen = korkea onnellisuuspisteluku

      Punainen = matala onnellisuuspisteluku

    • sims 3 aaveet

      Mistä kaupungista löytäisi haamukissan tai koiran? Mieluummin kissan. Ja siis sen kaupungin lisäksi mistä paikasta. Löytyy kaikki lisäosat muttei kamasettei...

    • Missä tahansa kaupungissa on niitä, jos omistat Lemmikit lisäosan ja pelaat jonkin aikaa, jolloin lemmikkejä jossain vaiheessa kuolee. Mikäli tarkoitat valmiina, niin silloin Appaloosa Plains on ainoa vaihtoehto. EA ei pistä lemmikkien hautoja hautausmaille tai perheisiin lemmikkien haamuja muiden lisäosien kaupunkeihin, koska eihän kaikki osta Lemmikit lisäosaa ja tällöin nuo pelaajat olisivat ongelmissa.

    • aaveet sims 3

      Totta... Mistä sieltä löytää kissa aaveen? Mutta voihan se tehtävä tulla vaikka se hauta olisi tavaroissa tai siellä missä lie laatikostosssa minne kaikki menee?

    • Siitä on jo kauan kun viimeksi pelasin Appaloosa Plainsin naapurustolla mutta sen hautausmaalla oli pieni osa varattu eläimille. En nyt äkkiseltään muista oliko siellä valmiina kuolleita kissoja mutta käy toki katsomassa näkyykö siellä kissan/kissojen hautoja. Mikäli kivessä lukee vain "Jäänteet" niin silloin kyseessä oli haamuton koristekivi. Jos kivessä sen sijaan on selvä nimi, niin silloin on myös kummitus.

      Kyllä sen pitäisi tulla mutta aina varmempi on pitää kivi/uurna tontilla, sillä tavaraluettelotkin voivat usein bugittaa; esim. tavara jää sinne jumiin. :)

    • aaveet sims 3

      Ok. Kiitos paljon! En ole pitänyt tontilla koska kyseessä on talovene ja jos se ei ole satamassa se ei ole "kotona" enkä tiennyt toimiiko. Toivottavasti nyt sit tulee tehtävä. Muutan mun simit sit jos ei tuu niin appaloosa planssiin.

    • Taloveneessä hautakiveä voi pitää sisällä esim. hyllyllä tai pöydällä, koska silloinhan se on uurnamuodossa. Satamat eivät vaikuta asiaan, sillä ne on yhteisötontteja. :)

    • aaveet sims 3

      Mutta siis eihän oo mitään haittaa jos on "taskussa"?

    • alsimhara

      En ainakaan usko sen haittaavan. En ole itse asiassa koskaan kokeillut. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      79
      4274
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      49
      3603
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      51
      2521
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      344
      2031
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      140
      1779
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1705
    7. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      13
      1511
    8. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1477
    9. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      12
      1319
    10. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      46
      1253
    Aihe