Krakovan kävijät huomio!

Kertokaapa matkakokemuksianne. Ihan mitä vaan ja mihin tahansa liittyvää. Mitä kannattaisi tietää jne..Missä kannattaa käydä? Ajattelimme käydä lähistöllä ainakin auschwitzissa ja siellä suolakaivoksilla.

Missä yövyitte? kertokaa paikan nimi ja plussat & miinukset.

Ja jos saavuitte lantokoneella, niin paljonko sieltä kentältä on matkaa keskustaan? Koneemme saapuu vasta myöhään illalla, onko liikenneyhteydet hyvät silloinkin? Emme siis ole pakettimatkalaisia vaan itse järjestämme..kiitos vastauksista!
4863
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ensiksi: Olen kateellinen teille... Krakova on aivan ihana paikka! Se on todella kaunis ja tunnelmallinen... Olin siellä viime kesänä pari päivää ja menisin mielelläni uudestaan!

Yövyin Dizzy Daisy hostellissa, joita Karkovassa on useampia ja joku niistä taisi olla myös talvi aikaan toiminnassa.
Krakovassa on hyvin paljon edullisia kahviloita ja ravintoloita. Itse pidin paljon "Green Way" nimisestä kasvisravintolasta, missä annokset olivat todella edullisia ja suuria. Kannattaa ehdottomasti käydä "Camelot" nimisessä kahvilassa. Se on todella tunnelmallinen ja siellä on erittäin maittavia piiraita yms. Söin siellä omenatorttua vanilja jäätelön kera; oli todella maukasta!! Aamiaisella kannattaa käydä eräässä kahvilassa nimeltä "Zakatek", joka sijaitsee sen pää aukion lähettyvillä(en muista osoitetta..). Siellä on maittavia leipiä.. Myös kahvila nimeltä "Prowincja" on mukava. Siellä kotitekoinen suklaakakku on jumalaisen hyvää!
Pidin myös Krakovan kauppahallista, jossa myydään paljon koruja ja käsitöitä. Sekä kannattaa käydä kiertelemässä Kazimiersissä eli juutalaiskortteleissa. Myös Wawelin linna on näkemisen arvoinen.
Kävin myös Auschwitzissa, kylläkin vain toisessa leirissä(siinä pienemmässä) ja siihenkin kului melkein viisi tuntia, vaikken ihan kokonaan sitä kiertänyt, joten kannattaa varata runsaasti aikaa...
Hauskaa matkaa teille ja nauttikaa!!

Äänestä

Oli keskustan pieni hotelli ja ihan jees. Nuo suunnittelemanne nähtävyydet OK. Kysykää kyydit hotellista, on oppaat mukana. Voi käydä myös omaehtosestikin. Torin seutu upeaa. Jos ilmat OK, kävelkää kaupungilla ja sit siellä kaupungissa se juutalaisten asuin alue jossa kandee käydä.

Äänestä

Asuimme Puolassa jokunen vuosi sitten ja kävimme muutaman kerran Krakovassa. Majoituimme aika edullisessa hotellissa nimeltään Mistia. Yhdellä reissulla yövyimme Wawelin linnan läheisyydessä olevassa hotellissa. Olemme varanneet Puolan hotelleja osoitteesta http://www.travelpoland.com, se toimii hienosti. Hotellihan ovat aika edullisia muutenkin Puolassa näinä aikoina. Krakovan tori Verka-halleineen on upea! Torin vieressä on Pyhän Annan kirkko, jossa kannattaa poiketa. Tornista soitetaan tunnin välein "vesperi" neljään ilmansuuntaan, ja siellä on todellakin oikea ihminen soittamassa!
Juutalaisghetto on tutustumisen arvoinen, siellähän kuvattiin "Schindlerin lista" -elokuvaa. Siellä on myös muutamia kivoja kosher-ravintoloita. Wawelin linna museoineen on hyvä kohde! Auschwitz (Oswiecim) kannattaa käydä katsomassa ja varsinkin se muutaman kilometrin päässä sijaitseva Birkenau. Samaksi illaksi ei kannata varata hienoa illallista, siellä nimittäin lähti kummasti ruokahalut... Suolakaivoksille emme itse ehtineet, mutta seuraavalla reissulla sitten :) Torin ympäristössä on muutamia kivoja Jazz Clubeja, mm. Harrys Piano Bar. Loistavaa live-jazzia. Puolalainen olut on hyvää ja halpaa. Miinuksia ovat taskuvarkaat, jotka ovat todella taitavia! Sekä jotkut taksit, taksamittari ronksuttaa huimaa tahtia, se ei ole päällä ollenkaan tai ulos viilkaistuasi huomaat, että mittarin lukema on tuplaantunut. Ravintoloissa tyypillisesti saat hiukan aikaa odottaa, tarjoilijan täytyy tehdä itsensä tärkeäksi!
Tässä myös hyvä linkki http://www.abc.krakow.pl/english.htm

Hauskaa matkaa!

Äänestä

Moi,

Kuten muutkin sanoivat, varatkaa aikaa paljon jos menette kummallekin leirille. Siellä kävellessä menee todella aika nopsaan ja Birkenau ei ole auki kun kolmeen iltapäivällä. Junalla pääsee helposti itsekin ja kävelee Auchwitchiin, mutta menee sinne kyllä niitä miniubussejakin rautatieaseman vierestä. Sama juttu kaivoksille mentäessä..

Taksi maksaa 1.30 - 2.00 Zl / km joten laskekaa tuosta nopsaan paljonko se on päivällä ja siihen yötaksa päälle niin siinähän se hinta on. Jos on vähänkään epävarma taksasta, taksin oikeassa takaikkunassa on OLTAVA lappu jossa taksat on näkyvissä josta sormilla voitte kysellä mikä taksa on päällä ja tsiigata mittarista onko näin. Jos taksaa ei takaikkunassa ole niin kyytiin ei kannata mennä. (nyt kun aloin miettimään niin olkihan niissä takseissa Krakovassa samoin kuin Varsovassa... Hmmm..)

Bussit kyllä kulkee kentältä myöhään kaupunkiin, ehkä inyourpocket.com osaa kertoa kuinka myöhään..

Nyt on hyvä aika mennä Krakovaan kun siellä ei ole niin paljoa turisteja enää.. (varmistan asian huomenna kun menen paikan päälle pariksi päiväksi :-) )

Plussaa: Todella kaunis vanha kaupunki, runsas ravintolatarjonta, vilkas yöelämä, liikenne tänne Varsovaan toimii mainiosti rautateiden avulla :-)

Miinusta: Turistikaupunkien normaalit vaivat..

Jos tarvitsette jotain spesifistä tietoa tuolta niin menen sinne ensi viikolla muutamaksi päivää ja voin asian kaivella esille jos aikaa jää :-)

hande_vee (ÄT) hotmail piste com

Äänestä

Kommentoi aloitusta


akka ja ukko kirjoitti:

Kertokaapa matkakokemuksianne. Ihan mitä vaan ja mihin tahansa liittyvää. Mitä kannattaisi tietää jne..Missä kannattaa käydä? Ajattelimme käydä lähistöllä ainakin auschwitzissa ja siellä suolakaivoksilla.

Missä yövyitte? kertokaa paikan nimi ja plussat & miinukset.

Ja jos saavuitte lantokoneella, niin paljonko sieltä kentältä on matkaa keskustaan? Koneemme saapuu vasta myöhään illalla, onko liikenneyhteydet hyvät silloinkin? Emme siis ole pakettimatkalaisia vaan itse järjestämme..kiitos vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu