Tupakan ostaminen Kuubassa

Röökimuija

Olen lähdössä ensi kuussa Kuubaan pariksi viikoksi.
Osaisikos joku kertoa minkä laatuista ja minkä hintaista tupakkaa Kuubasta on saatavilla? Löytyykö mitään tuttuja merkkejä? Kotimaassa kelpaa sininen L&M, Smart, Pall Mall jne., "light-linjalla" siis mennään.
Googlettamalla onnistuin löytämään vain ikivanhan kommentin jossa kehotettiin ottamaan tupakat mukaan, koska paikallinen on "melkoista mahorkkaa".
Vähän tuntuisi kyllä hullulta raahata tupakkia Suomesta saakka takaisin alkulähteilleen...

(Ja kyllä, tiedän jo tupakoinnin haittavaikutukset, niistä ei tarvitse saarnata ;))

5

694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Röökimuija

      No tähänpä tuntuu olevan vaikeaa löytää vastausta... :/ Pelkkiä sikareitako siellä vaan poltellaan? ;)

      • jal21

        No onhan siellä muutamia merkkejä tupakkaa hotellin minimarketissa ja hinta taisi olla 3.70 cuc. Paikalliset tupakat oli halvempia, mutta ne tosiaan oli niin vahvoja ettei niitä pystynyt polttelemaan. Merkkejä en muista, mutta Lucky Strike ja Camel sieltä ainakin löytyi.


    • Cocodrillo

      Sori, tuli käytyä Kuubassa, mutta kun ei polteta niin eipä tullut asiaa seurattua. Mut omassa hotellissa oli tavallinen länsimaalainen automaatti josta sai limpparia, snakseja ja mun mielestä joku osti siitä tupakka-askinkin. Mut tosiaan en sen paremmin kiinnittänyt siihen huomiota, mikä merkii tms. oli.
      Osta kentältä varalle sen verran että hätätilassa pärjäät - jos et ihan korsteenisti vedä että jaksat kantaa. ;)
      Taitaa olla niin perin juurin sikarimaa - no et sitten siirtyis sikareihin? (Muista ostaa ne oikeasta kaupasta, ei kadulta).

    • Röökimuija

      Jaahas, viimeisin viestini ei näköjään tullutkaan läpi... :/ Kiitokset siis vastauksista, pakkaan muutaman askin mukaan ja loput ostan paikan päältä kun vastaan tulee! :)

    • 1+14

      Ei kaikki paikalliset merkit ole mitään mahorkkaa. Esimerkiksi Hollywood on miedompi kuin suurin osa suomalaisista merkeistä. Löytyy punaisena, sinisenä ja vihreänä. Lisäksi suosittelen ostamaan tupakat kioskista eikä hotellin minimarketista, mikäli haluaa päästä halvalla. Kannattaa muuten ottaa mukaan useampi sytkäri. Osta vaikka lentökentältä, jos et saa turvatarkastuksessa läpi kuin yhden. Kuubassa on tosi huonosti saatavilla sytkäreitä, ja ne on paikallisten keskuudessa haluttua tavaraa, joten jos unohdat omasi hetkeksi vaikka pöydälle, saatat päästä siitä vikkelästi eroon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      96
      2169
    2. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1398
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      23
      1370
    4. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      29
      1308
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1223
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      337
      1038
    7. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      965
    8. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      56
      914
    9. 122
      797
    10. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      82
      786
    Aihe