Eka stereovahvistin

onko eroja ja millas

Löysin tämmösiä vaihtoehtoja: onkyo TRX8050, Yamaha R n 500 ?, HK 3490, kaikissa normi stereoita paremmat liitännät jopa verkkomahdollisuus. Mitä mieltä itse omistajat olette?

8

698

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hk hands down!

      Mietin aikoinaan samaa, mutta sitten päädyinkin kotiteatteriin jota vieläkin kadun. Ei stereo ääni kuulosta niin hyvältä kuin näissä vehkeissä. Tuo 3490 on kuunneltu ja moni pitää sitä hemmetin hyvänä. Tuon on suunnittelu se kaveri ketä teki HK:n parhaat vehkeet, taisi olla sen viimeinen tekele. Ihmekös jokainen testi ylistää tuoa HK:n vaffaria.

      http://www.hifikulma.fi/Harman/kardon-HK-3490

      HK:ssa lämmin dynaaminen soundi. Vahvistimessa on potkua, yleensä todella laadukkaat virtalähteet jotka ajaa vaikeitakin kaiuttimia hyvin. Testitulokset kertoo samaa.

      Teho: 2 x 120 W (FTC) 8Ω, THD 0,07% 45 A, 150 watts per channel, 20Hz – 20kHz, less than 0.2% THD, both channels driven into 4 ohms
      Täysin erilliskomponenttirakenteinen
      The receiver’s wideband frequency response (110kHz, -3dB) seemed to contribute to its transparent and detailed sound qualities in the midrange and upper frequencies.

      Priced at $499 the Harman Kardon HK 3490 stereo receiver offers great audio performance and plenty of useful features. Despite the lack of a learning or universal remote control, its sound quality makes it easy for me to recommend the HK 3490 for a main stereo system

      ------------------------------------------------------------

      Toinen testi ja mittaukset Harmanilla: The harman/kardon HK 3490 power reserves were quite impressive for a receiver of its price and size. It came very close to running both channels at continuous full rated power (120watts) and held up well for the 1kHz 8-ohm and 4-ohm power vs. distortion tests. In fact, the amp section in this receiver was so stable that I ran all of the power tests with both channels driven and the HK 3490 never complained or broke a sweat during my torture tests. Into 4-ohm loads, the HK 3490 exceeded its 150wpc power rating by putting out 167wpc x 2 @ 0.1% THD N and a whopping 227wpc of dynamic power with both channels driven.

      Kaikki testit mitä lukee tästä vahvistimesta niin saa hymyn huulille. Todella hyvin suunniteltu vahvistin, jota kehutaan jokaisella osa-alueella. Signal to Noise Ratio (SNR) : The HK 3490 yielded around 80dB which is an excellent measurement. It's no wonder why the HK 3490 sounds so clean and detailed at low power levels.

      The Audio Precision plotted crosstalk for each channel under these circumstances and showed that the worst channel exhibited around 90dB at 20 kHz which is a phenomenal result. There is no doubt that the stereo separation in this receiver is superb.

      JOKU OLI VERRANNU ONKYOON JOSSA KOLEA KYLMÄ SOUNDI EI TYKÄNNY, HK VIE MENNEN TULLEN. MUUT OMINAISUUDET HYVÄT ONKYOSSAKIN. OMA VALINTA OLISI HK EHDOTTOMASTI.

    • 2222222222222

      annatko linkkejä testiin. av vahvistimissa ei hk pärjännyt. tuo äänenlaatukin on kuuntelijasta kiinni ja pieni vaikutus vrt kajareihin

    • harmanin vaffareista

      Viittaatko nyt whathifin naurettaviin maksettuihin testeihin? Kyllähän aika moni on huomannu, että suosivat tiettyjä merkkejä. Britit harvoin tykkää lämpimästä soundista, harmanin vahvareissa myös semmoista potkua mitä et löydä vaikkapa Denonista. Toisissa testeissä Harmanin AVR:t saa hurjia kehuja taas. Ihan kuuntelijasta ja hänen mieltymyksistään kiinni. Harmann legendaarisia vanhoja merkkejä. Ei todellakaan huono valinta.

      Mulla AVR365 ja monien tuhansien eurojen kaiuttimet kotiteatterissa. Samaa settiä on ajettu Yammun vahvistimella, ei läheskään samanlaista nautintoa kuin Harmanilla. Ei noita testejä kannata lukea ku raamattua. Mene itse kuuntelemaan ja vertaile. Kalliimpia vahvistimia saa kotiin lainaksi koekuunteluun. Muista myös uuden laitteen sisäänajo, ääni muuttuu.

      Harmanissa myös oikeita watteja, todella vahvat virtalähteet. Monet hyytyy kun tykitetään 5-7 kanavaa samaa aikaa. Testitapoja on monia. Sitten kun mennään alhasiin ohmeihin, niin suojapiirit räpsähtää päälle. Ei Harmanissa!

    • stereon perään

      hookoot on todellakin harmaita mitään niissä ei oo parempaa kuin muissa muutakuin todelliset tehot ja kuka niitä tehoja oikeesti tarttee? 105 tehoilla oon pärjännyt. kestävyys on eri asia ja AVssa on niin paljon nippeleitä että ne tuskin kestää

    • 43323

      mittää 300-400 eur ei tarvitse uudesta stereovahvarista maksaa, esmes tämä sopii varmasti useimiile:

      http://www.thomann.de/fi/the_tamp_e400_b_stock.htm

      itsellä ja monella muullakin on kaikki musa on pc:llä ja radiosta tulee pelkkää roskaa, joten siksi tällainen perusmalli on hyvä.

      Jos kuitenkin tarvitse viritinvahvarin, käytteyinä löytyy vaikka mitä. Osto myyntiliikket ovat hyviä ostopaikkoja, niissa voi saada puhutta takuunkin.

      • j0w+

        ei ootäät sakuis oisko jokukorvaava malli?


      • j+g+++

        hirveet tliitännät kajareille! lisäksi mitentuohon läppäri liitetään?


    • 1+2+3

      jos nyt kuites käytetynä joku muu kuin tommone halpis.ilman liitäntöjä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      69
      10209
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      75
      6966
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      25
      6956
    4. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      100
      6230
    5. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      96
      5753
    6. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      44
      5298
    7. Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa

      Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh
      Maailman menoa
      76
      5050
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      18
      4537
    9. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      34
      4531
    10. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      47
      4172
    Aihe