Ihmissuhde anime+manga!

Kertokaapas sellaisia ihmissuhde animeja ja mangoja!?!(elokuviakin saa tulla, jos tietää!)
4416
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Shoujo on sellaista ihanaa ihmissuhde hommaa. Mm. Love Hina, Fruits Basket ja Gravitation (noh, se on kyllä shounen ai)on mainittavia. Sitten on Sailor Moon, mutta siinä on mukana myös tätä taikatyttömeininkiä. Mutta sekin aivan ihana. :)

Äänestä
  • Love Hina on kyllä täydellinen ihmissuhdemanga!! Animena jotenki vähän huonompi... Ei oikeen sytytä eikä jaksa innostaa niin paljon. Akamatsun kädenjälki täytyy näkyä niissä töissä! Toisaalta... Niin se Love Hinan 1. jakso kyllä innosti kun en ollut muuta vielä siitä sarjasta nähny...

    Äänestä

Pidän enemmän mangasta, mutta kyllähän tuo animekin on mukava.

Äänestä

Ihan semmoinen yleisluontoinen vinkki että lähes joka sarjassa genrestä riippumatta tuppaa olemaan ainakin jonkin asteisia ihmissuhdekuvioita. Jopa sellaisessa shounen mättösarjassa kuin Narutossa on muutamia selviä suhdekiemuroita.

Sitten täysin/miltei kokonaan ihmissuhteisiin keskittyvää tavaraa:

Maison Ikkoku: maailman paras romanssikomedia. Välillä naurattaa niin että tippuu sohvalta, ja välillä taas itkettää kuin sipulia kuoriessa.

Kimi ga Nozomu Eien; anime maailman Kauniit ja Rohkeat. Sydänsuruja, auto-onnettomuuksia ja kauniita tyttöjä.

Kareshi Kanojo no Jijou (áka His and Her Circumstances): Gainaxin mainiota ihmissuhdedraamaa. Vaikka varsinkin anime kärsiikin hiukan kokeellisesta animaatiosta ja halppisbudjetista, on sarja silti silkkaa rautaa.

Oh! My Goddess: kauniisti piirrettyä, positiivista ja piristävää ihmissuhdekomediaa jumalattaren ja kuolevaisen välillä. Manga on animea runsaasti parempi.

Tenchi Muyo: kaikkien haaremisarjojen uranuurtaja. Tästä joko pitää tai sitten sitä vihaa.

Aishiteruze Baby: kohtuullisen uusi sarja, mutta aihepiiriltään kohtuullisen uniikko lukiolaisen ja päiväkerholaisen pikkutytön luottamuksesta. Mukana on myös vakavampaa ihmissuhdedraamaa.

Koi Kaze: mitä tapahtuu kun elämänsä erossa olleet sisko ja veli törmäävät toisiinsa ja ihastuvat? Aihepiiriltään täydellisen uniikki sarja, josta ei voi olla pitämättä.

Tuossa muutamia näin aluksi. Pistän huomenna lisää kun ehdin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pullahiiri kirjoitti:

Kertokaapas sellaisia ihmissuhde animeja ja mangoja!?!(elokuviakin saa tulla, jos tietää!)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu