Hei, olen pian lähdössä pikaiselle lomalle kuubaan (omatoimimatkalle), jostain muistan lukeneeni, että lähtiessä kuubasta takaisin suomeen, täytyy maksaa n.20-25 pesoa lentokenttäveroa tms? Onko näin, ja jostain muistaakseni myös luin, ettei sinne käy ihan kaikki valuutta, on turistipesoa jne...
Eli pärjääkö siellä kentällä turistipesolla vai miten on?
Lentokenttävero
7
265
Vastaukset
- menossa myös
Juuri minuutti sitten luin siitäkin aiheesta, kun olen myös lähdössä yksin omatoimimatkalle. Eli täältä löytyy tietoa, 25 cuccia
http://www.kuubaseura.fi/matkalle/ukk.html
muista ottaa vakuutuspaprut mukaan. ja turistikortti.- tekse::
Todistus vakuutuksesta on ja turistikortti tulee koneessa.. Mitähän vielä... :D
- menossa myös
tekse:: kirjoitti:
Todistus vakuutuksesta on ja turistikortti tulee koneessa.. Mitähän vielä... :D
Millä lennolla menet? Itse olen siinä käsityksessä, että itse on hankittava, jos ei ole matkatoimiston matka. Oletko sattunut löytämään faktaa jostain siitä, voiko läppärin viedä sinne mukanaan vai ei? Juu, ei ole langattomia, mutta haluaisinkin käyttää konetta kirjoituskonetta.
- Maasta justpoistunut
Nimenomaan turistipesolla, CUC, peso convertiblella pelataan ja maksetaan maastapoistumismaksu. Moneda nacionalia (paikallista valuuttaa) et tule välttämättä edes näkemään eikä sitä kannata vaihtaa. Sillä ei siis saa mitään.
Jos olet matkatoimiston matkalla, tarkista sisältyykö ko. poistumismaksu matkan hintaan, silloin kentällä ei muistaakseni tarvita cucceja ja "maksusysteemi" on vähän erilainen. - tekse::
Okei. :)
Finnarilla mennään, aurinkomatkojen kautta varattu.- menossa myös
No sitten ei tarvitse kantaa huota edes maksusta. kuuluu hintaan, eli rahat annetaan tiskillä sen jälkeen, kun olet antanut laukut pois. sitten vaan seuraavalle tiskille antamaan saamasi rahat takaisin.
- Ville vee
menossa myös kirjoitti:
No sitten ei tarvitse kantaa huota edes maksusta. kuuluu hintaan, eli rahat annetaan tiskillä sen jälkeen, kun olet antanut laukut pois. sitten vaan seuraavalle tiskille antamaan saamasi rahat takaisin.
Minulla oli kannettava mukana, eikä siitä sen suurempaa huolta ollut kuin muuallakaan. Tein niin kuin neuvottiin eli kirjoitin lappuun että tämmöinen vehje on mukana, siinä se.
Makuasia kannattaako käyttää paikallista valuuttaa. Jos haluaa lähestyä paikallista elämää ja ostaa katuruokaa, kukkia, hedelmiä tai jopa mennä ns. pesobaariin, paikalliselle valuutalle on käyttöä. Minä kyllä koin vähän aikaa vaikeuksia päästä siitä eroon, kunnes huomasin että sitä voi antaa juomarahana ja soittajille jne., no problem.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup665511Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1334233Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.861797- 631415
- 2611117
- 471112
Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E126959Ajattele, miten häviävän pieni
todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim45782Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast31723Pieni vinkki miehelle
Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.38672