Hei, olen pian lähdössä pikaiselle lomalle kuubaan (omatoimimatkalle), jostain muistan lukeneeni, että lähtiessä kuubasta takaisin suomeen, täytyy maksaa n.20-25 pesoa lentokenttäveroa tms? Onko näin, ja jostain muistaakseni myös luin, ettei sinne käy ihan kaikki valuutta, on turistipesoa jne...
Eli pärjääkö siellä kentällä turistipesolla vai miten on?
Lentokenttävero
7
294
Vastaukset
- menossa myös
Juuri minuutti sitten luin siitäkin aiheesta, kun olen myös lähdössä yksin omatoimimatkalle. Eli täältä löytyy tietoa, 25 cuccia
http://www.kuubaseura.fi/matkalle/ukk.html
muista ottaa vakuutuspaprut mukaan. ja turistikortti.- tekse::
Todistus vakuutuksesta on ja turistikortti tulee koneessa.. Mitähän vielä... :D
- menossa myös
tekse:: kirjoitti:
Todistus vakuutuksesta on ja turistikortti tulee koneessa.. Mitähän vielä... :D
Millä lennolla menet? Itse olen siinä käsityksessä, että itse on hankittava, jos ei ole matkatoimiston matka. Oletko sattunut löytämään faktaa jostain siitä, voiko läppärin viedä sinne mukanaan vai ei? Juu, ei ole langattomia, mutta haluaisinkin käyttää konetta kirjoituskonetta.
- Maasta justpoistunut
Nimenomaan turistipesolla, CUC, peso convertiblella pelataan ja maksetaan maastapoistumismaksu. Moneda nacionalia (paikallista valuuttaa) et tule välttämättä edes näkemään eikä sitä kannata vaihtaa. Sillä ei siis saa mitään.
Jos olet matkatoimiston matkalla, tarkista sisältyykö ko. poistumismaksu matkan hintaan, silloin kentällä ei muistaakseni tarvita cucceja ja "maksusysteemi" on vähän erilainen. - tekse::
Okei. :)
Finnarilla mennään, aurinkomatkojen kautta varattu.- menossa myös
No sitten ei tarvitse kantaa huota edes maksusta. kuuluu hintaan, eli rahat annetaan tiskillä sen jälkeen, kun olet antanut laukut pois. sitten vaan seuraavalle tiskille antamaan saamasi rahat takaisin.
- Ville vee
menossa myös kirjoitti:
No sitten ei tarvitse kantaa huota edes maksusta. kuuluu hintaan, eli rahat annetaan tiskillä sen jälkeen, kun olet antanut laukut pois. sitten vaan seuraavalle tiskille antamaan saamasi rahat takaisin.
Minulla oli kannettava mukana, eikä siitä sen suurempaa huolta ollut kuin muuallakaan. Tein niin kuin neuvottiin eli kirjoitin lappuun että tämmöinen vehje on mukana, siinä se.
Makuasia kannattaako käyttää paikallista valuuttaa. Jos haluaa lähestyä paikallista elämää ja ostaa katuruokaa, kukkia, hedelmiä tai jopa mennä ns. pesobaariin, paikalliselle valuutalle on käyttöä. Minä kyllä koin vähän aikaa vaikeuksia päästä siitä eroon, kunnes huomasin että sitä voi antaa juomarahana ja soittajille jne., no problem.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3962082Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek121929Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2491404Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.811041Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel56965Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402938Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä39808- 56779
- 75750
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70724