Hampuri matkakertomus

matkustaja5

Kävimme Hampurissa tammikuussa (pe-su).

Mö-kauppakatu alkaa päärautatieasemalta, naiset jaksaa, miehet ei. Metrolippu hankittava, ei ole kävelykaupunki eli että kaikki paikat olisi lähellä toisiaan. 9-tunnin ryhmämetrolippu (väh. 2 hlö) noin 12e/pvä.

Reeperbahn-katu oli häiriötön, vaikka tyttöbaareja sisäänheittäjineen vieri vieressä. Löysimme kadulta myös erään suomalaisen hampurilaisbaarin: pystybaari, ei penkkejä (meitä ei haitannut).

Satamassa sunnuntaiaamuisin Fishmarketilla kauppatorimyyntiä (9.30 saakka) ja brunssi kauppahallissa orkesterin kera (brunssi 20e/30 e/hlö, kello 12 saakka), täynnä paikallisia. Elämys, joka tuli vastaamme, yllätyimme positiivisesti sataman eloisuudesta.

Kunsthalle-taidehallissa vierähti helposti 3-4 tuntia, kun museon alikulkutunnelia pitkin pystyi siirtymään toiseen musoon, jossa oli pääasiassa vanhoja 1700-1800-luvun tauluja. Pää meni pyörälle ja aikakin loppui kesken.

Kiertoajelubussit lähtevät päärautatieaseman luota, maksu käteisellä (25e/hlö).

Hotellimme oli rautatieaseman kupeessa metroliikkumisen takia. Asemalla ruokakauppa ja Rossman-kosmetiikkakauppa, jotka auki kello 22 saakka. Ei paljoa kuljeskeltu hotellin ympäristössä, suoraan vain metrolla muualle.

Kiertoajelubussin opaskin totesi, että Hampuri on arkkitehtuuriltaan Saksan brittiläisin city. Hampurin satama laivoineen on mielestäni yhtä mielenkiintoinen talvella kuin kesälläkin, on suuri ja kasvaa edelleen.

1

635

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kait me 6 ja 7

      Ainakin kesäaikana on tuo 3 päivää aika vähän. Tai sitten me haluamme nähdä kaupungista liian paljon.

      Ensin kaupunki tuntui hiukan rähjäiseltä mutta pikkuhiljaa alkoi löytyä yhä siistimpää kaupunginosaa. Ehkä hotelli oli väärässä paikassa ;)

      Sunnuntaisin tavaratalot ovat kiinni, joten silloin ei kannata tuota "kalamarkkinaa" missata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      30
      3572
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      96
      3256
    3. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      90
      3121
    4. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      77
      3078
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      67
      2975
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2718
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2520
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      66
      2416
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      43
      2265
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      88
      2042
    Aihe