Miksi amikseen?

Nii että mihin mun kannattas mennä opiskeleen? Päätä löytyy että sen puoleen olisin menos lukioon ja sieltä lääketieteelliseen tai lakialaa opiskeleen.
Onko ammattikoulussa jotain erityistä minkä takia sinne kannattais mennä? Miinukset amikses on huono palkka ja ei töitä.
162546
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

"Onko ammattikoulussa jotain erityistä minkä takia sinne kannatais mennä?" No työelämää tietysti pääsee nopeammin, kun amiksen vaan käy. Tosin aika harvat ammattikoulun alat työllistää edes nykyään. Palkat ovat huonot ja työllistyminen vaikeaa. Eli ilman muuta lukioon ja siitä sitten yliopistoon. Ei kannata hukata lahjoja menemällä amikseen huligaanien sekaan.

Äänestä

Lukiosta saat aivot, amiksesta "pätevyyden" ammattiin. Kyllä yo-todistus aina ammattitodistuksen voittaa. Itse kävin molemmat, mutten voi rehellisesti laskea amista edes kouluksi nähtyäni sen meiningin. Lukio avartaa maailmankatsomusta tavalla, jota amikset eivät edes voi kuvitella. Koulutus amiksessa on hyvin suppeaa, eikä vastaa millään tapaa lukion opetusta.

Äänestä
  • "Lukiosta saat aivot, amiksesta "pätevyyden" ammattiin."

    Menkäähän kaikki aivottomat sitten lukioon. :D

    Äänestä

XD Eihän täällä suomessa ole töitä kenellekkään eikä varsinkaan korkeasti koulutetuille.

Äänestä
  • Amikset on kurjalistoa jotka pitäisi erottaa porvareista.
    Kouluttaudu lääkäriksi ja kaavi niiltä loputkin aivojämät pois.

    Äänestä

Se on todella paljos siitä omasta oppimisesta kiinni, itse lukiota yritin nyt, mutta en valitettavasti ole pärjännyt ja hain yhteishaussa ammatilliselle puolelle. HArmi vaan, mutta virheitä tulee tehtyä. :( Valitse siis viisaasti! Jos et usko pärjääväsi lukiossa ja oppiminen on välillä hankalaa, en suosittele, toki miten itse haluaa, kysy vanhemmilta vielä minne heidän mielestä sovit! :)

Äänestä

Yksi vaihtoehto on opiskella samanaikaisesti aikuislukiossa ja ammatillisessa perustutkinnossa, kolme tutkintoa samana päivänä: pt, lukio, yo aikanaan. Toisen asteen ammatillisessa koulutuksessa valmistuu käytännön osaajia (tekemällä oppii parhaiten), ammattikorkeakoulussa asiantuntijoita, yliopistossa akateemisia ajattelijoita.

Koska sinulla päätä löytyy, kannattaa valita lukio ja yliopisto. -"Sinulta puuttuu ylioppilastutkinto", sanoi yksi työnantajaehdokas minulle aikanaan Porissa, kun en ensin käynyt lukiota, vasta myöhemmin.

Äänestä
  • Vähän realismia kiitos, todellisuus on paremminkin näin:
    - ammatillisesta koulutuksesta valmistuu kaupankassoja
    - ammattikorkeasta valmistuu wannabe-akateemisia kaupankassoja
    - yliopistosta valmistuu fiksuja kaupankassoja

    Äänestä

  • PerusDI kirjoitti:

    Vähän realismia kiitos, todellisuus on paremminkin näin:
    - ammatillisesta koulutuksesta valmistuu kaupankassoja
    - ammattikorkeasta valmistuu wannabe-akateemisia kaupankassoja
    - yliopistosta valmistuu fiksuja kaupankassoja

    Keneltä olet mahtanut saada tietosi? Ammattikorkeakoulututkinto (niin alempi kuin ylempikään AMK) ei ole akateeminen tutkinto, vaan korkea-asteen tutkinto. Vain yliopistossa suoritetaan akateeminen tutkinto.

    Äänestä

Jos ajattelee että jaksaa opiskella lukiossa ja siitä vielä monta vuotta eteenpäin niin totta kai menee lukioon !
Mut miks ammattikouluja pidetään huonoina paikkoina ? Koulupäivät ovat saman pituisia kuin lukiossa, amiksessakin pitää opiskella kotona ja lukea kokeisiin. Ei se kuulkaas oo yhtään sen helpompaa kuin lukiossa.. Okei lukiossa on koeviikot ja sen sellaset, mutta amiksessa on työharjottelut ja näyttösuunnitelmat, erilaisia projekteja ym. Ja jos meet amikseen esim. lähihoitaja alalle, niin voit vaikka helvetti olla 10 vuoden päästä joku erikoslääkäri. Kun amiksestakin pystyy ihmiset hyvät jatkamaan yliopistoon jos vain haluaa.

Äänestä

Amiksesta saa ammatin, jolla ei tee mitään, lukiosta taas paperin, jolla ei tee mitään. Molemmat ovat pellekouluja. Jos lukio on todella avartanut jonkun maailmankatsomusta, ei voi kuin ihmetellä, millaisessa tynnyrissä henkilö on sitä ennen elänyt.

Äänestä
  • Itse ainakin valmistuin kokiksi ja tytöt tykkää kun osaa kokata hyvin ;)

    Äänestä

Miksi kouluttautua? Ihan turhaa touhua. Kannattaa katsoa mahdollisuuksia työllistyä alaan johon haluat ja palkkatasoja. Niistä voit perustaa mielipiteen mitä haluat tulevaisuudessa.

Sitten mietit omaa älyäsi, onko sinulla kyvyt joilla pystyt kouluttautumaan yliopistoon asti ja suorittamaan sen loppuun? Onko sinulla toimeentulo siihen asti ja asuin paikka?

Hanki kaksoistutkinto jos haluat pitää kaikki koulutusmahdollisuudet auki, silloin olet todella vakaalla maaperällä kun suoritat opiskelusi hyvin. Sitten voit harkita jatkokouluttautumista tai suoritetun perustutkinnon mukaan työn tekemistä.

Muista kumminkin, että kun olet suorittanut yliopiston sinulla on niin paljon velkaa, että kestää aikaa kun palkka "nousee" hyväksi. Lisäksi yliopisto ei ole tae töistä. Ammattikoulusta valmistunut saa kyllä töitä, jos niitä osaa hakea. Lisäksi palkkaustaso on hyvä, ellet odota saavasi 5 000 euroa kuussa 3 vuoden opinnoilla ja ilman mitään vastuuta. Ammattikoululainen voi alakohtaisesti muuten yletä siihen pisteeseen, että palkkaus on suurempi, kuin mitä suurinosa yliopistosta saanut voi koskaan saada. Eli ammattikoulu ei ole "tuomio" paskasta palkasta, mutta todennäköisesti elintaso on aika perustasoa.

Jos pää riittää lukea ja ei ole mitään ammattikoulu alaa, josta kiinnostut. Käy se lukio. Sitten vain syvennyt tarkemmin siihen, mitä tulevaisuudessa haluat tehdä ja sitä myöten AMK/Yliopisto.

Äänestä

Aloittajalta vielä kysyisin, montako kertaa hän on läpäissyt lääkiksen pääsykokeet.

Toisaalta tiedän, että fiksut ja yritteliäät menestyvät jopa ilman muodollista koulutusta, mutta silloin pitää todella olla fiksu ja yritteliäs eikä pelkästään luulla olevansa.

Äänestä

Hei,

käypä tekemässä leikkimielinen testimme "Lukio vai ammatillinen oppilaitos" http://www.studentum.fi/EducationTest/Start/36 . Ehkä saat sieltä jotain hyviä ideoita mikä olisi sinulle paras vaihtoehto :)

Onnea hakuihin!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lukki vai amis kirjoitti:

Nii että mihin mun kannattas mennä opiskeleen? Päätä löytyy että sen puoleen olisin menos lukioon ja sieltä lääketieteelliseen tai lakialaa opiskeleen.
Onko ammattikoulussa jotain erityistä minkä takia sinne kannattais mennä? Miinukset amikses on huono palkka ja ei töitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu