takapihan nurmikko ja koira

maire4

Tää nyt ei varmaan ihan tänne kuulu (mut en osaa luokitella että mihin kategoriaan) joten josko täällä joku tietäis.

Miten saada takapihan (rivitalo) nurmikko pysymään hyvänä kun koira hoitaa pissi/kakka tarpeensa sinne muutaman kerran päivässä (ja siellä myös leikitään jolloin koira tietysti ruovittelee nurmikon) ?
auttaako se jos koko kesän säännöllisesti levittää nurmikon siemeniä pihalle? kannattaako nurmikko pitää vähän pitempänä (eli en leikkaa nurmikkoa) ? rehottamaan se ei kuitenkaan pääse vaikka sitä ei leikkaisikaan.

Mikä olisi paras siemenlaatu/merkki?

2

374

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käyttönurmikoille paras joku pelikentille/stadium tarkoitettu siemenseos, pihanurmille tarkoitetuissa siemenissä on yleensä leveälehtisiä ruohoja, jotka ovat kyllä kauniin vihreitä mutteivat niin kulutusta kestäviä.

      Paras hoito nurmelle on oikeasti käyttää se koira pissalenkillä kolme kertaa päivässä: Kyllähän sitä nurtsia voi paikata vaikka koko kesän ajan, mutta virtsa polttaa välillä heinät kuin heinät.

    • mettään pissalle

      Nurtsi pysyy kunnossa kun ulkoilutat koiraasi muualla. Mikään konsti ei kusista nurmikkoa hengissä pidä. Normi pissatukset säännöllisesti niin ongelma on pois. Naapurini ulkoilutti myös koiraansa takapihalla muutaman kuukauden ja haju oli niin tajuton kesähelteellä että loppu kusetukset siihen kun asiasta konahdin. Nurtsi pysyy kauniina kun se leikataan säännöllisesti kerran wiikossa ja kastelusta myös huolehditaan :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      194
      1865
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      117
      977
    3. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      130
      924
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      755
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      212
      715
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      60
      665
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      656
    8. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      22
      630
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      602
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      38
      568
    Aihe