takapihan nurmikko ja koira

maire4

Tää nyt ei varmaan ihan tänne kuulu (mut en osaa luokitella että mihin kategoriaan) joten josko täällä joku tietäis.

Miten saada takapihan (rivitalo) nurmikko pysymään hyvänä kun koira hoitaa pissi/kakka tarpeensa sinne muutaman kerran päivässä (ja siellä myös leikitään jolloin koira tietysti ruovittelee nurmikon) ?
auttaako se jos koko kesän säännöllisesti levittää nurmikon siemeniä pihalle? kannattaako nurmikko pitää vähän pitempänä (eli en leikkaa nurmikkoa) ? rehottamaan se ei kuitenkaan pääse vaikka sitä ei leikkaisikaan.

Mikä olisi paras siemenlaatu/merkki?

2

364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käyttönurmikoille paras joku pelikentille/stadium tarkoitettu siemenseos, pihanurmille tarkoitetuissa siemenissä on yleensä leveälehtisiä ruohoja, jotka ovat kyllä kauniin vihreitä mutteivat niin kulutusta kestäviä.

      Paras hoito nurmelle on oikeasti käyttää se koira pissalenkillä kolme kertaa päivässä: Kyllähän sitä nurtsia voi paikata vaikka koko kesän ajan, mutta virtsa polttaa välillä heinät kuin heinät.

    • mettään pissalle

      Nurtsi pysyy kunnossa kun ulkoilutat koiraasi muualla. Mikään konsti ei kusista nurmikkoa hengissä pidä. Normi pissatukset säännöllisesti niin ongelma on pois. Naapurini ulkoilutti myös koiraansa takapihalla muutaman kuukauden ja haju oli niin tajuton kesähelteellä että loppu kusetukset siihen kun asiasta konahdin. Nurtsi pysyy kauniina kun se leikataan säännöllisesti kerran wiikossa ja kastelusta myös huolehditaan :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      54
      2212
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      199
      2041
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      49
      872
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe