Ymmärsin että kyseessä on automaattitarkennuksen pieni virhe jompaan kumpaan suuntaa (eteen tai taakse) mutta mitkä ovat termit suomeksi?
Mikä on "Front Focus" ja "Back Focus" Suomeksi?
8
551
Vastaukset
- mngjERGBHER
Front Focus=kohteen eteen tarkennus
Back Focus=kohteen taakse tarkennus
Kumpaakin tapahtuu, vaikka tarkennuksessa ei mitään virhettä olisikaan. Kamera vain sattuu löytämään jonkin muun kohteen, kuin kuvaajan ajatteleman ja tarkentaa siihen. Myös satunnaishuteja sattuu.- ....
Olen kuullut että optiikkaa voitaisiin hienosäätää näiden ilmiöiden osalta. Miten se käytännössä tapautuu? Viedään huoltoon?
- khfjhfhsdhg
.... kirjoitti:
Olen kuullut että optiikkaa voitaisiin hienosäätää näiden ilmiöiden osalta. Miten se käytännössä tapautuu? Viedään huoltoon?
Riippuu kamerasta. Uusissa kameroissa on usein objektiivikohtainen hienosäätömahdollisuus usealle erilliselle objektiiville yhtä aikaa. Sen voi ihan hyvin tehdä itse koekuvaamalla ja välillä säätämällä runkoa säätömenussa.
Vanhat kamerat pitää lähettää huoltoon, koska niissä ei ole käyttäjäsäätöä.
https://nikoneurope-fi.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/52146
Canonissa on samantapainen systeemi.
Tarkennus kannattaa hienosäätää vain, jos se aina heittää samaan suuntaan. Jos virhe on satunnainen ei säätö onnistu, koska vika on muualla. - tommi_j
khfjhfhsdhg kirjoitti:
Riippuu kamerasta. Uusissa kameroissa on usein objektiivikohtainen hienosäätömahdollisuus usealle erilliselle objektiiville yhtä aikaa. Sen voi ihan hyvin tehdä itse koekuvaamalla ja välillä säätämällä runkoa säätömenussa.
Vanhat kamerat pitää lähettää huoltoon, koska niissä ei ole käyttäjäsäätöä.
https://nikoneurope-fi.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/52146
Canonissa on samantapainen systeemi.
Tarkennus kannattaa hienosäätää vain, jos se aina heittää samaan suuntaan. Jos virhe on satunnainen ei säätö onnistu, koska vika on muualla.Hyvä linkki. Tattis!
- mutta mitkä
Mä käytän autofokuksen virheistä nimityksiä etutarkka ja takatarkka. Samanlaisen virheen saa tietysti aikaiseksi myös käsisäädöllä.
- ' ..,
"Miten se käytännössä tapautuu? Viedään huoltoon?"
Ns paremmissa rungoissa on hienosäätö objektiivikohtaisesti, muut vaatii sen huoltokäynnin, runko ja objektiivi yhdessä. - 17+6
Sigman uusia objektiiveja pystyy säätämään USB Dockilla.
- iujhtgjrenhjhnb
Sellainen oli pakko tehdä, kun lähes kaikki objektiivit tarkensi väärin tehtaalta tullessaan.
http://www.youtube.com/watch?v=iwn6nRRq-0M
Compatible lens
Art | 35mm F1.4 DG HSM
Contemporary | 17-70mm F2.8-4 DC MACRO OS HSM / 17-70mm F2.8-4 DC MACRO HSM
Sports | 120-300mm F2.8 DG OS HSM
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 303878
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131859Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631314Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951256Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.671115Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A5981- 47901
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti356868Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26851En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39841