hei!
Olen siis 17-vuotias poika, joka käy 2-4 kertaan viikossa salilla. Ihoni on myös ihan perus hyvässä kunnossa, mitä nyt pari näppyä missäkin.
Haluaisin alkaa syömään vitamiineja, mutta ei ole hajuakaan mitä merkkiä ja mitä! Antakaa neuvoja mitä kannattaisi syödä (mieluiten sellaisia jotka auttaa ihoa ja muutenkin perus hyviä vitamiineja mitä eniten kannattaa syödä)
apua tyhmälle
2
106
Vastaukset
- Citymarket.
Perusruokavalio kuntoon
http://personal.inet.fi/koti/remeli/aitoa_ruokaa.htm
Lisäksi C- ja D-vitamiinia tarvitaan purkista sekä magnesiumia ja kalaöljyä!
C- ja D-vitamiinin sekä magnesiumin ja Omega-3 rasvahappojen puute on mm. Suomalaisten yleisin ravitsemuksellinen puutos. D-vitamiinin puute ei rajoitu vain pohjoisiin leveysasteisiin vaan on maailmanlaajuinen ongelma. Etelässä syynä ei ole auringonvalon puute vaan ratkaisevia ovat yksilöiden elämäntavat ja tottumukset.
C-vitamiinia 500-1000mg / vrk (uusimpien tutkimusten mukaan vähimmäistarve päivässä on 400mg)
D-vitamiinia 50-125µg / vrk
Magnesium (sitraattimuoto imeytyy parhaiten suomessa myytävistä valmisteista) 200-400mg/vrk (tutkimusten mukaan lähes 90 % ihmisistä kärsii magnesiumin puutteesta)
Suomalaisen ravitsemussuosituksen (VRN) mukaan Omega-3 rasvahappoja tulisi saada 1-2 grammaa päivässä eli esim. villiä lohta n. 150 grammaa päivässä. Eli käytännössä kaikkein tulisi syödä laadukkaita Omega-3 rasvahappoja lisäravinteena purkista. Raskauden aikana Omega-3 rasvahappojen tarve jopa tuplaantuu. Omega-3 rasvahapoilla on tärkeä rooli mm. aivotoimintojen säätelyssä, tulehdusten ehkäisemisessä ja immuunijärjestelmässä.
Vuoden D-vitamiinit saa kympillä iHerbistä ja lähimarketistakin alle 50€:lla.
Muut saa todella edullisesti Citymarketin luontaistuotehyllystä. Eli kuukausihinnaksi tulee yhteensä n. 5€. - 58784556
Kyllä iHerb aika lyömätön on. Sieltä löytyy kaikki ja halvalla. 21st centuryn omega 3 on halpaa. 300kpl 8€. Tätä rupean itse jatkossa tilaamaan. Luulin löytäneeni halvimman tuosta 500kpl purkista mutta kuinka ollakkaan löytyi vielä edullisempi:D Jos joku ajatellut liittyä iherbin asiakkakksi niin tässä kuussa se kannattaa. Se kuka tilaa 200$ tässä kuussa tuotteita, saa pysyvän VIP asiakkuuden. Saa aina:
-5% alennuksen alle 60$ tilauksesta
-10% alennuksen 60$ tai yli olevasta tilauksesta
-12% alennuksen 80$ tai yli olevasta tilauksesta
-14% alennuksen 120$ tai yli olevasta tilauksesta
Lisää tietoa: http://edulliset-vitamiinit.blogspot.fi/
Suosittelen käyttämään monivitamiinia, C, D, E.. Suosituksista löytyy mitä kaikkea käytän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13110538
- 525080
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422271Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052088- 281986
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131631Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411442Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291124Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331061Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54987