Kissa ja jyrsijä?

Eli onko mahdollista, että samassa talossa olisi sekä kissa että esim. hamsteri? Meillä näin ei siis ole, eikä varmaan tule olemaankaan, kysyn vain, kun tunnen joitakin, joilla on.
5301
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Meillä oli kaksi marsua ja kissa joskus samaan aikaan. Kissa tuli pentuna taloon, kun oli jo nuo marsut. Ei välittänyt niistä mitään aluksi ja pystyí olemaan niiden kanssa samassa huoneessa valvonnassa, kun pidin marsuja vapaana pienellä alueella. Kun sitten kissa kasvoi aikuiseksi, niin huomasi, että kiinnostus yhtäkkiä alkoi. Kiinnostui häkissä kuuluvasta rapinasta, mutta eipä sitten mitään yrittänyt, vaikka katseli niitä välillä kuin leluja. Nuo jyrsijöiden häkit ja lootat ovat sellaisia onneksi, että ovat turvallisia paikkoja niille, eikä kissan tassu niistä ikinä mahtuisi.

Äänestä
  • Meillä ollut kohta kuutosen vuotta kaks kappaletta gerbiilejä, edelliset vipeltäjät melkein viis vuotta ja nykyset reilu vuoden, ja kaks kappaletta kissoja samassa taloidessa. Toki asiallisten varotoimien kanssa(kannen päälle riittävästi painoa ja kissat suihkepullon avustuksella häkiltä pois pidettyinä. Ei tarvinnut kuin pari päivää, jos sitäkään, vahtia pullon kanssa niin johan on pysyneet poissa toljottelemasta. Ja myönnän että on yksilöllistä miten menee, meillä yhteiselo sujunut ilman selkkauksia.

    Äänestä

Minulla on kaksi kissaa sekä kaksi hamsteria.
Ei meillä mitään ongelmia ollut, kun hamsuilla turvallinen ja painava häkki niin kissat eivät sitä vahingossakaan saa alas tiputettua, tykkäävät häkin katolla aamuisin seurata mitä hamsut puuhailee. :) Kisujen ikioma luontokanava ;D

Äänestä

Minulla on 2 hiirtä ja kani ja minun kissa ja kani on tosi hyyviä ystäviä

Äänestä

Meillä oli pahimmillaan kissa ja 9 (!) hiirtä (sattui eläinsuojelutapaus ja olin niiden hiirten puolesta niin pahoillani että ajattelin tarkemmin vasta puuhaan lupauduttuani). Lopuksi se kuitenkin onnistui: hiirille piti rakentaa korkeat, akvaariotyyppiset kodit (tein itse tosi korkeista muovisista muuttolaatikoista ja metalliverkosta) jotta kissa ei päässyt niitä sohimaan. Käytin myös normaalien kiipeilypuiden etc sijaan paljon kuiviketta ja hautasin siihen kuivikkeeseen pahvirullia, ruukusta tehtyjä pesiä tms jotta hiiri sai tuntea olevansa suojassa. Laatikot sitten vielä kiinnitin listoilla seinään jotta kissa ei saanut niitä nurin myöskään. Kissa tuijotti kyllä mielellään, mutta niin kauan kuin ei saanut tassulla läpätyksi, useimmat hiiret eivät tuntuneet huomaavan. Yksi vaikutti hermostuneelta, sen boksille laitoin ikea-hyllyn katonrajaan (isoin reunoin jottei se voinut pudota). Niitä laatikoita tietysti piti puhdistaa tosi usein kun ilma ei vaihtunut niin hyvin kuin avohäkeissä, ja ammoniahan on keuhkoille pahasta, mutta kyllä sen kesti. Pidin kutakin hiirtä viitisen minuuttia päivässä kädessä ja ruokin herkkuja jottei ihmisten läheisyys alkaisi ahdistaa; jotkut niistä lopuksi nuuhkivat kissaakin ihan kiinnostuneina (joskin siinä aina katsoi että toisella ihmisellä oli kissasta luja ote siltä varalta että se olisi jotenkin saanut yhtäkkisen metsästyskohtauksen. Ei tosin koskaan saanut, vaikutti uteliaalta lähinnä).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kysynpä_vain kirjoitti:

Eli onko mahdollista, että samassa talossa olisi sekä kissa että esim. hamsteri? Meillä näin ei siis ole, eikä varmaan tule olemaankaan, kysyn vain, kun tunnen joitakin, joilla on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu