Olemme lähdössä pitkälle lomalle rantakohteeseen jossa varmasti on myös kännykkävarkaita. Julkisuudessa olevat jutut kammottavista kännykkälaskuista joita varkaat ovat puhelimilla takoneet huolestuttaa kovasti. Kakkoskännykässä meillä on ollut jo pitkään prepaid-liittymä ja sen aiotaan ottaa matkapuhelimeksi.
Mutta miten suomalainen prepaid käyttäytyy ulkomailla?
Paljonko maksaa vaikkapa soitto prepaidilla Suomessa olevaan kännykkään 10 minuutissa? Entä jos soittaa lomakohteessa toiseen kännykkään, niin kulkeeko puhelu jotenkin "suomen kautta" ja tulee kalliimmaksi?
Entä jos hankkii kohteessa sikäläisen prepaid-liittymän? Kielitaidolla ei ole hurraamista, riittääkö että tyrkkää myyjälle kännykän käteen ja sanoo prepaid ja halutun summan? Vai voisiko sellaisen hankkia kotimaasta käsin, matkatoimiston kautta ym?
Olemme vanhempi pari jolle puhelintekniikka on nipin napin hallussa. samoin tietotekniikka. Kannettavan tietokoneen aiomme ottaa mukaan, mutta voiko kännykkää käyttää internet-yhteyden luomiseen siksi aikaa että lähettää valmiiksi kirjoitetun viestin?
Mikä on roaming- esto ja pitääkö sellainen olla, miten sen voi hankkia?
Olemme kovin ohjauksen tarpeessa!
Pre paid liittymä ulkomailla
2
215
Vastaukset
- MobilaMonkey
http://www.prepaidgsm.net/
Vastannee kysymyksiin- Prepaid liittymiä on paikallisia ja kansainvälisiä. SIM/USIM kortin tarvitset aina. Puheluista kohteesta maksat mitä operaattorin hinnasto sanoo, toki puhelu käväisee suomessa. Virtuaalioperaattorit on halvempia tai sitten ei, tutustu operaattorin hinnastoon, prepaidgsm ei ole aina ajantasalla- Moro Terttu ja Jaakko,
Niinkuin MobilaMonkey kirjoitti niin prepaideja on tosiaan paikallisia, ja osa suomalaisista prepaideista taitaa toimia myös ulkomailla. Meidän Easy toimii tosin vain Suomessa.
Karkeasti ottaen sanoisin että parhain on se että hankitte prepaidin sieltä maasta minne matkustatte, sillä on edullisin soitella puheluita kohdemaan sisällä sekä käyttää nettiä. Suosittelen että menette paikallisen matkapuhelinoperaattorin myymälään, heiltä saatte hankittua sim-kortin ja valita siihen sopivan nettipaketin. Mielestäni Suomesta ei voi hankkia ulkomaisia prepaideja, korjatkaa joku jos olen väärässä.
Voitte käyttää kännykkää internetyhteyden luomiseksi mutta se edellyttää sitä ominaisuutta puhelimelta. Mikä puhelin on kyseessä?
Roamingesto on esto joka estää puhelimen käytön ulkomailla, tarkoittaen että kaikki liikenne: puhelut/tekstiviesti/netti on estettynä silloin kun roamingesto on päällä. Varmin tapa estää liikenne ulkomailla on laittaa esto suoraan liittymään, ja sellaisen eston voitte laittaa liittymällenne operaattorinne verkkosivujen kautta tai soittamalla asiakaspalveluun. Roamingeston voi laittaa päälle myös suoraan puhelimesta, ainakin useimpien puhelimien kohdalla, tässä on se etu että eston voi ottaa pois päältä silloin kun puhelinta haluaa/tarvitsee käyttää.
Sellaisen ajatuksen voisin heittää tähän loppuun, jos tarvitsette puhelinta harvoin/vähän siellä ulkomailla, helpoin konsti on käyttää omaa tuttua suomalaista liittymää. Roamingesto vaan puhelimesta päälle niin laskua ei voi tulla silloin kun ette käytä puhelinta. Pelkän netinkin voi puhelimesta estää, nykypuhelimet kun tuppaavat tekemään erilaisia päivityksiä käyttäjän huomaamatta, näin laskua ei pääse netistäkään syntymään aivan mahdottomia summia. Ja riippuen operaattorista netinkäytölle ulkomailla on olemassa päiväkohtaisia kattoja.
Toivottavasti näistä oli apua, ja jos heräsi lisää kysyttävää vastaan mielelläni :)
Tero@SoneraPartio
www.sonera.fi/sonerapartio
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36712340Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2555397Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2143932Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1972613Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151982Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191824Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271852No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74772Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59726