Onko Mintissä oleva "tekstimuokkain Pluma", sellainen tekstinkäsittelyohjelma, jolla voi kirjoitella joitain yksinkertaisia asiakirjoja, kuten jollain Officella, esim. liitteitä veroilmoitukseen tms.?
Tekstimuokkain
Pelittääkö?
10111
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Pelittää hyvin.
Laadukkaampi joskin monimutkaisempi on LibreOffice ja sen Writer.
OK, kyllä se hyvältä näyttää.
Laitetaanko siinä jotain alkuasetutuksia, esim kohdasta Plumain-asetukset?
Nyt näyttää siltä, että teksti täyttää koko paperin laidasta laitaan, (ainakin näytöllä kokeillessa), ilman että paperin reunoihin jäisi sitä "tyhjää" tilaa. En kyllä vielä kokeillut esikatselua, että en tiedä, tekeekö se automaattisesti jotain asetuksia?
Mitähän asetuksia Plumaan pitäisi tehdä, että se olisi hyvä kirjoitukseen?
Ei taida olla Pluman tuntijoita....?
Itse en tiedä kirjoitusohjelmien säädöistä paljoakaan.
Mitä niissä asetuksissa tarkoitetaan Sarkainleveydellä? Sitä voi muuttaa, mutta siinä on valmiina 4. ? Mihin se vaikuttaa ja mitä pitäisi olla?
Sitten on kohta Automaattinen sisennys. Sitä ei ole ruksattu, pitäisikö?
Mitä tarkoittaa Näytä oikea reunus, siinäkään ei ole ruksia?
Jos joku on löytänyt optimaaliset asetukset, niin olisi hienoa kuulla ne.
Pluma on sama kuin gedit, ja osapuilleen vastaa windowsin notepadia officeen verrattuna. Ne on asiakirjatekstin kirjoitukseen aika rajoittuneita, paremmin luultavasti tarpeisiisi sopii tuo ehdotettu libreofficen writer.
Libreoffice onkin tuttu. Olen sen joskus ladannut Windowsiin. Sekö sitten toimii Mintissäkin?
Libreoffice oli kyllä aika laaja, siinä oli kaikenlaisia osioita (laskin ym.) ja toimintoja. Senkö saa sitten pilkottua tai valittua jostain vain osan, eli tuon writerin?
Aiemmin olen ladannut sen Libreofficin Ilmaisohjelmat-sivuilta. Sieltäkö voi latauksia tehdä Minttiinkin?
Eikö ne ladatut ohjelmat hidasta Mintin toimintaa (tee raskaammaksi)?
Ei ohjelmat järjestelmää raskaammaksi tee, jos et käytä niitä. LibreOffice on jo perusasennuksessa mukana ja ohjelmat asennetaan ohjelmistojen hallinnan kautta.
Netin epämääräisiltä sivuilta latailu on jotain windows-juttuja.
Paras vaihtoehto officelle on vim ja pdflatex
"Netin epämääräisiltä sivuilta latailu on jotain windows-juttuja."
Olet oikeassa, ne ovat vielä niin tuoreessa muistissa :-b
Nyt löysinkin, tuolta menun valikostahan niitä voi valita, hieno homma.
Siinä Libreoffice Writerissä oli se toimintorivi englanninkielinen. Minkänimistä kielipakettia siihen pitäisi latailla?
Äskeinen kysymys aiheeton. Löysin jo suomenkielen Libreoffice Writeriin. Hieman summanmutikassa valitsin sieltä kielipaketin ja apupaketin, mutta tilanne korjaantui :-) Voi tätä ilonpäivää. Mutta eipä niitä äkkinäinen löydä ja harva osaa edes hakea, ellei jo aiemmin ole hieman tietoa sellaisesta pakettienhallinnasta. Ei tule tietokoneen kanssa vapaa-ajan ongelmia, kyllähän tämä on täysipäiväistä työtä aamusta iltaan. Aina siinä jotain pientä uutta oppiikin.
Pakettienhallinta linux-jakeluissa se ensimmäinen ja iso opeteltava asia, vaikka ei mikään vaikea olekaan. On vaan erilainen tapa kuin mitä muissa ympäristöissä on tottunut.
Toinen iso juttu on tiedonhankinta netistä. Ohjeita löytyy paljon, mutta niin myös jakeluita ja käyttisversioita, jolloin oikean ja täsmätiedon löytäminen onkin joskus hankalaa. Mutta onneksi on tämä suomi24, josta saa vastauksia joka kysymykseen. Tosin täälläkin vastausten suodatus on ajoittain tarpeen.
Parhaan vastauksen saa, kun antaa riittävästi tietoa kysymyksen taustaksi, sekä kertoo mihin lopputulokseen pyrkii kysymyksellään.