Hyvin ovat vuosi toisensa perään samat naamat kaupungin palkkiomäärissä kärkipaikoilla. Miten ovatkin saaneet itselleen haalittua nämä kaikki luottamustoimet? Hyvin näköjään toimii edelleeen tämä vanhuspoliitikkojen hyvävelijärjestelmä. Ei hyvältä näytä orimattilan tulevaisuus.
Orimattilan palkkionmetsästäjät
Nuori päättäjä
31428
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Äänestäjät päättävät. Ja Kkarjalaiset.
Seuratkaapa vain ketkä ovat kahmineet kaikki luottamuspaikat, vaikkei ole edes asiantuntemusta ko.alueelta. Esim. Sairaanhoitaja kuntatekniikassa, maakunnan maankäyttö ja kaavoitus asioissa,eu rahoitukset,ym ym. Ajatuksena tietysti on perheen rakennusliikkeen asioiden edistäminen. Toiset yrittävät jälkikasvuaankin tunkea jo kaikkialle. Onkohan heidän jääviyttä kukaan arvioinut noissa päätöksissä? Sairaanhoitajien luulisi olevan sote asioita hoitamassa. Eikö noissa luottamus elimissä pitäisi olla alan osaajat? Eikö uusista ehdokkaista ollut mihinkään, kun vanhat kääkät ottivat kaikki vaikutusmahdollisuudella olevat paikat? Siellä olisi ollut tarjolla diplomiinsinöörejä, maistereita ym. Eri alojen asiantuntijoita. Ei ihme että hommat eivät oikein luonnistu toivotulla tavalla kaupungin eduksi.
Itsehän ne sinne on äänestetty! Ensi vaaleissa voimme tehdä toisenlaisia päätöksiä.
Ihmettelen tuota julkishallinnon työntekijöiden suurta osuutta valtuutetuissa.
Määrä ei edusta mitenkään kuntalaisten ammattijakaumaa.
Enemmän "oikeita töitä" tekeviä ja maalaisjärjellä varustettuja ihmisiä sinne tarvittaisiin.
Kokeneet poliitikot osaavat pykäläpelleilyn ja kokouskäytännöt, siksi ne tulee valituiksi tärkeisiin luottamustehtäviin.
Sairaanhoitajat eivät tee oikeita töitä ? Eikä kaupungin työntekijät... Lautakuntapaikat ovat maallikoille, viranhaltijat ovat ammattilaisia.
Politiikka ei tuo viisautta, viisaat eivät politiikoiksi ryhdy.
Lautakunnat ja maakunnalliset paikat pitäisi ät olla asiantuntija paikkoja, mutta ei se näköjään niin mene. Oma ja kaverin etu paras etu mentaliteetilla ne paikat jaetaan.
Ne on kaikki poliittisia paikkoja, ei asiantuntijapaikkoja. Poliittisesti aktiiveissa ei sitä tietämystä ole riittävästi. Sinne vaan mukaan puoluetoimintaan jos nykyinen meno ei miellytä
Ei miellytä. Mukana on oltu monia vuosia ja sama meininki vaan jatkuu. Lautakunnat nimenomaan ovat paikkoja joissa haetaan asiantuntemusta. Jollet tuota tiedä niin mukaan vaan.
Se selittääkin paljon. Sen takia kaikki siis menee päin pers..tä, kun ei ole kenelläkään asiantuntemusta. Voi helv...tti!
Eikö niilä ole myös vastuu päätöksistään kun kerran noin paljon maksetaankin?
Kokoomuksessa on kolmen kopla josta yksi on joutunut paikallisesti helpottamaan suurempien asioiden takia. Nämä kaksi jäljelle jäänyttä ovatkin vallanhimossaan omaa luokkaansa.
Ketäs nämä kaksi ovat????!
Kyllä tuon nyt osaa jokainen päätellä.
Meillä keskustassa saatiin kohtuu hyvin ja tasapuolisesti jaettua paikat. Ne ulkoistettiin jotka luulivat liikoja itsestään.(känääjät)
Tarkoitatko, että paikat jaettiin keskustassa tasapuolisesti saman henkisille, ei päteville?
Päteville ei voida jakaa paikkoja, kun niitä ei ole siellä.
Varmaan jakoivat hyvävelijärjestelmän periaatteella...ahneet ja kähmijät ensin parhaille paikoille. Kai se on sama joka puolueessa. Sen kyllä ymmärrän että parturi heitettiin kepusta ja jätettiin lautakunnista ulos.On sen verran hankala ihminen.
Ei parturi ole ainoa hankala. Sairaanhoitajat voi lukea samaan ryhmään. Mitä vähemmän koulutusta sen enempi känisee asioista.
Parturi sentään ottaa selvää asioista etukäteen ja ajattelee yleensä ihan itse. Ei se koulutus auta yhtään mitään jos maalaisjärki puuttuu.
Ajattelee tosiaan itse omalla ahtaalla tavallaan...minä minä minä itse olen ainoastaan oikeassa...muutkin päättäjät ovat sen huomanneet.
Parturi ei ajattele kuin omaa etuaan. Hyvä esimerkki oli juuri eräs louhintalupa josta valitti. Äärimmäinen typeryys paistoi läpi. Lue kaupungin sivuilta asiasta. Ympäristölautäkunta ja esityslista. Siinä näet miten ajattelee sinun sankarisi.maalaisjärkeä ei tosiaankaan ole yhtään. Se on geeni perimää. Kyseleppä hänen taustoistaan.
Isoisä oli ilmiantaja punikki kapinan aikaan. Hyvä ettei joutunut teloitusryhmän eteen. Suojeluskunnan asiakirjoista saa lisäinfoa jos jotain kiinnostaa. Muutenkaan suku ei ole alkiolaisia.
Kävinpä lukemassa parturin valitukset. Huh.huh..olipa tekstiä... tälläisiäkö ovat meidän päättäjät. Ei ihme jos kaupungin asiat on päin pers...ttä.
Mitä ihmeen tekemistä suvun historialla on kenenkään tämän päivän politiikan kanssa? Kenen tausta on puhdas ja aina on useampi näkökanta, mistä voi asioita tutkailla? Jonkun mielestä punikkien ilmiantaja on ollut aikanaan oikealla asialla.
En ole äänestänyt parturia, mutta tunnen muuten. Hankalana ihmisenä on ole ikinä pitänyt.
Miksi tämän päivän keskustalaisen pitäisi olla syntyjään alkiolainen? Onhan näitä kokoomuslaisiakin pilvin pimein, joiden suku on ihan tavallisia duunareita eli työläistaustaisia. Ovatko hekin sen takia epäuskottavia?
Uskomatonta, että tänä päivänä joku voi ajatella noin rajoittuneesti.
Otit itse varmasti selkoa puolisosi suvun historiasta, ettet vaan nainut väärään ryhmään kuuluvaa?
Näyttipä se tuo sinun hankala sankarisi luonteensa kun erosi puolueesta. Hah...ei siis ole hankala??????
Eikö se nyt sitten ollut sinunkin mielestäsi vastuullinen teko, kun ei ole niitä alkiolaisiakaan, siis oikeita kepulaisia?
Erotaanhan sitä puolisostakin ja vielä useammin kuin puolueista erotaan.
Petti kuitenkin häntä äänestäneet. Vaikka pettäväthän ne aviopuolisotkin vai mitä? Tässä tapauksessa petettiin useita kymmeniä, avioliitossa vain yhtä. Kylläpä on törkeä ihminen.
Pidin ennen fiksumpana. Tuo valitus ympäristölautakunnalle osoitti hänen todellisen luonteensa. Olin todella pettynyt. Itseään vain ajatteleva kommari.
Ja kyllä se on vaan niin että kotoa ne opit saadaan.
Luottamusmiesaseman rakentaminen puolueessa vie noin 2-4 vaalikautta eli 8-16 vuotta. Moniko paikkakunnanvaihtaja on tällaiseen valmis?
Ahne ja vallanhimoinen on sellaiseen valmis. Ensimmäisinä vuosina on oltava mielinkielin puoluetovereille ja myös ulkopuolisille. Jos on asiakaspalvelu ammatissa äänien kalastelu on paljon helpompaa. Olette kai huomanneet sen,että jo kaksi kautta mikana olleet ovat selvästi muuttununeet luonteeltaan ja puheiltaan toisenlaisiksi. Hyvävelijärjestelmään sisään päästyä alkaa käytös ja puheet muuttumaan ylimieliseksi ja omasta mielestään ovat aina oikeassa. Luottavat oman ryhmän tukeen vahvasti, vaikka kukaan ei edes ole varma asiastaan. Hyvänä esimerkkinä tästä on Henna, kouluasiat, sote, ym. Kukaan ei tiedä mistään mitään varmaa, muttei uskalla avata suutaan, koska vaarana on että ryhmä alkaa syrjiä seuraavien vaalien jälkeen paikkajaon merkeissä, eikä muutenkaan mielipiteille enää anneta mitään arvoa. Niin se nyt menee. Parturi on vain tainnut astua jonkun silmäätekevän varpaille. Osoittaa kyllä rohkeutta kun on valmis luopumaan saadusta vallasta.