Pyörätuolipotilaan huomioiminen

Nari

Hei!
Kirjoitin eilen blogiini ajatuksia siitä miten haluaisin minua pyörätuolilaisena kohdeltavan. Olisin kiitollinen jos voisit käydä lukemassa artikkelin ja kommentoimassa sinne lisättävää/poistettavaa. Ja jos tiedät foorumin jolle tämä aihe kuuluisi paremmin niin olisin vinkistä/linkistä kiitollinen. Onko esim. liikuntavammaisille oma foorumi jossain?

Blogini löydät osoitteesta www.tasapainoilua.vuodatus.net

Hyvää viikonloppua kaikille!

3

528

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tetrapakki

      Tuota huh, huh sanon minä. Yli 20 vuotta tuolissa istuneena, ensimmäistä kertaa
      huomaan olevani onnellinen, vailla huolia. Siis kun vertaa sinuun. Sinullahan
      on vuosia mennyt ihan päin peetä, sitten yrität itsaria ja halvaannut, ei voi paljon
      pahemmin enää mennä. Olen toki tavannut vammaisurani aikana 3 vastaavaa tapausta, halvaantunut itsaria yrittäessä. Käsittääkseni he ovat kaikki yrittäneet
      uudestaan ja hyvällä menestyksellä, ensimmäisen kerran virheistä oppineena.
      Niin se asia, miten kohdellaan pyörätuolissa istuvia. Aivan samalaisesti, kuin kaikkia muitakin, en ole kohdallani huommanut mitään erikoista. En edes viitsi toivottaa
      hyvää kevään jatkoa, tuskin toteutuu, siis sinulle.

    • ei potilas

      En kutsuisi itseäni potilaaksi pyörätuolista huolimatta. Se on vain apuväline mutta kyllä mä koen terve olevani jotta ei tartte potilaaksi kutsua ;)

    • Kyllä se vaan on suomen kielen rumin sana tuo pyörätuolipotilas tässä yhteydessä.Tietty sairaalan käytävilla pyörätuolilla liikkuvia voi kutsua sillä nimellä, mutta ei nyt helvetti sentään vamman takia koko elämänsä pyörätuolilla liikkuvat oo mitään potilaita... poikkeuksena tietenki ne ajat kun sattuvat olemaan sairaalassa. Taitaa aloittaja olla ns. terve kun tuollaisen aivopierun...tai etten sanois aivoripulin päästi ku "pyörätuolipotilas"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      16
      457
    2. Näytät kivalta kun nukut

      *zoomaa palohälyttimen kameraa*
      Ikävä
      10
      412
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      16
      347
    4. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    5. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    7. 0
      90
    8. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      3
      67
    10. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      1
      61
    Aihe