Asuntojen hinnat laskuun

Nyt Kauppalehtikin sen on jo huomannut. Hinnat laskee

http://www.kauppalehti.fi/etusivu/asuntojen hinnat laskuun myos pk-seudulla/201402651677
15204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Tosin ei näy tilastoissa. Koko maa 0,3 prossaa plussaa ja stadi vähän enemmän.

Noh, odotellaan nyt kvartaalin tuloksia ennen kuin pidetään kovin kovaa meteliä aiheesta. Yhdessä kuukaudessa tehdään tässä maassa niin vähän kauppoja, että se heittelehtii kovastikin.

Äänestä

Ei laske muut kuin korot ja asuntovelkani määrä.

Äänestä

Nyt asunnonvaihtajan kannattaa pitää tuumaustaukoa, vaikka puoli vuotta ja katsoa tilanne uudelleen. Muutaman prosenttiyksikön muutos tuossa ajassa tietää jo tuhansien voittoa. Harkihkaa, harkihkaa... Isosta tonnit sulaa sutjakammin, jeee!!

Äänestä
  • Nyt kannattaa lähteä kiireen vilkkaa kaupoille, jos on taloa ostamassa. Parhaat viedään aina jo alkukeväästä ilman näyttöjä. Todelliset asunnonvaihtajat nimittäin kyttäävät sopivaa koko ajan ja ovat välittäjiin yhteydessä jo talven mittaan. Tonnien sulamisella et voita juuri mitään, koska ne viimeiset tonnit maksetaan 20 vuoden kuluttua.

    Äänestä

"Pääkaupunkiseudulla ja muualla Suomessa hinnat laskivat 0,5 prosenttia. 28.2.2014"

Noh. Lukutaito ei tietysti ole kaikilla hallussa. Mutta yrittää kuitenkin kannattaa aina, vaikka uudemman kerran. Ja kannataa katsoa vielä sitä käyrää, jos lukutaito ei riitä. Se näyttää suunnan.
Kauppalehden juttua ei kuitenkaan kannata kiistää, se on ihan totta!!

Äänestä

Tonnien sulamisella voittaa tonneja. Ne on tärkeitä tonneja.

Äänestä
  • "Tonnien sulamisella voittaa tonneja. Ne on tärkeitä tonneja."

    Ne on tosi kalliita tonneja, jos sen takia jättää ostamatta ja osoittautuukin, että on tullut maksettua vuokraa vuosi liikaa ja hinnat onkin nousseet..

    Äänestä

  • Kun asuntomarkkinoita seuraa ja niihin itse osallistuu, erityisesti perheellisenä huomaa, miksi jotkut kohteet maksavat enemmän kuin toiset. Muutamat tonnit eivät ole siinä tärkeitä, jos löytää sopivan kohteen. Esimerkiksi turvallisen koulumatkan päässä olevalla asunnolla saattaa olla monta ostajaehdokasta ja hinta nousee yli markkinahinnan yllättäen.

    Oma asunto on siis sijoitus oman ja perheensä elämänlaadun parantamiseksi eikä niinkään rahan tienaamiseksi. Asuntojen hinnat nousevat inflaatiota nopeammin, koska ne viimeiset tonnit eivät etenkään näillä koroilla ole tärkeitä, kun elämänlaatuaan miettii vuosikymmeniksi eteenpäin.

    Äänestä

Äläpäs jossittele! Tuolla tavalla voi perustella vaikka paskan kullaksi, tai päinvastoin. Minä puhuin asunnonvaihtajan näkökulmasta. Jos, jos, jos.. Niin kaksnelostuubaa, kuten liiankin usein. Ostin itse ensimmäisen asunnon paljon ennen 90-luvun lamaa. Kerrostalo-osaketta, omakotitaloa jne.
Nämä hoputtajat ovat oma lehmä ojassaa...jotenkin

Äänestä

Ei ne ykkös tonnit ratkaise mitään suuntaa eikä toiseen,mutta on huomioitava ostajien kato sijoittajienkin suhteen.

Kiinteistösijoittajien kiinnostus ulottuu enää suunnilleen Kehä III:lle

Viime vuonna kiinteistökaupoista lähes 70 prosenttia tehtiin pääkaupunkiseudulla. Vuotta aiemmin pk-seudun osuus kaupoista oli 54 prosenttia.

Kiinteistöpalveluja tarjoavan Newsecin mukaan muutos tarkoittaa, että muualla Suomessa sijaitsevat kohteet eivät juuri kiinnosta suuria sijoittajia.

Äänestä

Laupias älä nyt veikkonen höpötä noususta kun tiedät ettei sitä voi olla kehä 3 jälkeen herran vuosiin,älä nyt muita enään huijaa kun tiedät sen itsekkin.

Äänestä

On ne kuule Luki ne ykköstonnitkin tärkeitä! Ja niitä kun alkaa tuleen vähä joka kuukausi, se on säästöä, siis asunnon isompaan vaihtajalle. Jos asuu omassa ja velattomana kuten minä, niin voi rauhassa odotella kuinka alas se käyrä kääntyy. Ajankohta ratkaisee ja säästetyt eurot sitten vaikka muuhun kulutukseen, tai säästöön. Oma tonni on aina oma, eikä niinkuin joku 20-vuoden päässä oleva haihatus, laupiaan yllytysviestissä.

Äänestä
  • Pari tonnia lisää tekee vain muutaman euron kuukausierään ja pari erää lisää vuodelle 2039, jos ottaa 25 vuoden lainan. Silloin se 2000 euroa on pikkusumma, jonka voi maksaa taskurahoistaan.

    Äänestä

Vai ei näy tilastoissa.Tilastokeskus oli eri mieltä.Espoo,Kauniainen ja ympäristö kunnat tulleet alas oikein kunnolla.

Äänestä

Nyt rommaa!!! Lama, hintaromahdus, lepra ja spitaali!!1! ALE -70% syksyllä!!11!!!

Nyt myytävä oma jos vaikka kerkiäiisi!!yksi111yksi!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


myös pk-seudulla kirjoitti:

Nyt Kauppalehtikin sen on jo huomannut. Hinnat laskee

http://www.kauppalehti.fi/etusivu/asuntojen hinnat laskuun myos pk-seudulla/201402651677

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu