Voisipa olla olemassa seuraavanlainen systeemi, josta yhdelläkään holhoajalla pitäisi olla valittamista:
Saisi rakentaa minkälaisen vaan asumuksen itselleen, jos sitoutuu purkamaan sen heti pois muutettuaan. Purun toteutumisen varmistamiseksi valtio voisi periä rakentajalta purkukustannusten tasoisen panttimaksun.
Tällaiset vapauttamiset auttaisivat varmasti myö bisnesmaailmaa, kun kotimaamme suunnittelijat vapautuisivat kahleistaan. Toinen yliholhottu juttu on liikenne/sallitut kulkuneuvot, jota myöskin vapauttamalla voisi päästää valloilleen itseään toteuttamaan maailman parhaat keksijät, suomalaiset.
Uusi lakiehdotus
4
178
Vastaukset
- trgrtgrtg2
Niin, haja-asutusalueelle siis.
Ei se ihan noin yksinkertaista ole. Esimerkiksi käyttöturvallisuudesta tulisi silti ongelma:
* normaaleissa asumuksissa vierailee joskus ulkopuolisia ja ulkopuolisille mahdollisesti aiheutuva vahinko on tuollaisessa järjestelmässä turhan yksiselitteisesti rakentajan kontolla - sukulaismies halvaantuu pudottuaan parvekkeelta kaiteen pettäessä... ja isäntä on lopun ikäänsä "miljuunakorvausten" kanssa kusessa
* isäntäväkikin voi loukkaantua vakavasti ja aiheuttaa merkittävät taloudellisset rasitteet joko jälkeläisilleen tai yhteiskunnalle, kun vakuutukset ei välttämättä korvaa tahallista/tuottamuksellista vahinkoa, jollaiseksi holtiton rakentaminen voitaisiin katsoa.
Kyllä rakennuslupamenettelyn ja -valvonnan perusideana on huolehtia rakennetun ympäristön laadusta ja turvallisuudesta.
- Kesämökkiinkö?
Mutta joku järki siinäkin pitäisi siinäkin olla. Kohta rakennusvalvontaviranomaisilla on oikeus ja velvollisuus valita keittiökaappien väri, että kylävieraat viihtyisivät varmemmin.
On hyvä, että on määräyksiä ja niitä myös valvotaan, mutta rakennusalalla on menty selkeästi yliholhouksen puolelle. Ei ihan jokaista asiaa tartte kädestä pitäen neuvoa. Alalla on selkeästi virkamiehiä aivan liikaa kun on ollut aikaa puuttua aivan epäolennaisiin asioihin.
Jos rakennusmääräykset esim. kieltävät sellaisen perinnerakennuksen tekemisen, joista on jo sadan vuoden kokemus, että rakenteet kestävät ja talo on terveellinen sekä omistajalle että vieraille, niin silloin on minusta jo jotain todella pahasti pielessä.Totta kirjoitat siltä osin, että valvonnassa on menty joiltain osin "aivan liian pitkälle". Syynä ei kuitenkaan välttämättä ole laki - vaan syypääksi voi osottautua viranomaiset. Itse olen havainnut viime aikoina valvonnassa asioidessani, että siellä keksimällä keksitään itselle töitä - uhkana kun olisi väen vähentäminen. Sellaista ihan oikeata valvontaa - esimerkiksi työmaakäyntejä ovat vähentäneet. Meilläpäin käyvät enää aloituskokouksessa ja loppukatselmuksessa - kaikki siitä väliltä on "delegoitu" vastaavalle työnjohtajalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643235Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433087- 422447
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1002197- 311903
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271800- 481616
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851405- 391290
- 811132