LG-ohjelmaopas osittain ruotsinkielinen.

tikitv

Ongelma on siis se että, ohjelmaopas on satunnaisesti osittain Ruotsinkielinen. Siihen ei pysty menun säädöillä vaikuttamaan. Olen Suomenkielinen ja haluan lukea ohjelmatiedot suomeksi. Onko mitään tehtävissä? LG-tv on jotain kuusi vuotta vanha.

8

9555

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysy päivitystä..

      Se on muutaman LG:n ja parin muun valmistajan laitteiden ominaisuus, ja osaan näistä on aikanaan ollut vian korjaava ohjelmistopäivitys saatavilla. Kannattaa kysyä LG:n teknisestä tuesta, onko päivitystä saatavilla tv-malliisi? Kyselyn voit tehdä http://www.lg.com/fi/tuki/ota-yhteys-asiakaspalveluun löytyvän lomakkeen kautta.

      Joillakin malleilla ongelma esiintyy siten, että kun tv:n laittaa päälle, niin EPG on aluksi suomenkielinen ja muuttuu illan mittaan vähitellen ruotsinkieliseksi. Syynä on ilmeisesti se, että kun EPG:n päivityksiä tulee illan mittaan, niin ruotsinkielinen muutos saattaa tulla ennen suomenkielistä ja tv nappaakin EPG:hen sen ruotsinkielisen tekstin.

    • Ei aloittaja

      Upea selvitys.

    • DVBtee

      Ilmiö on aika tavallinen. Mun digiboksissa tulee satunnaisesti ruotsinkielisiä kuvauksia ja tietsikkaan liitetyssä digi-tv-tikun ohjlemistossa kaikki kuvaukset on ruotsiksi. Ainakin muutama vuosi sitten ohjlelmakuvaus lähetettiin ns. lyhyellä kentällä, johon mahtui max. 255 merkkiä (siksi tteksti katkesi usein kesken). Jossain muulla voi olla käytössä pidempi ohjelmakuvaus (vaatii enemmän kaistaa) laitteet ei ehkä sitten osaa aina sopeutua oikein köyhän Suomen oloihin ;-) Tämä nyt enmmänkin jo arvauksena...

      • Lyhyt ohjelmakuvaus

        http://www.digita.fi/kuluttajat/tv/faq?i=32#faq_32

        Miksi ohjelman kuvaustekstit loppuvat joskus kesken ohjelmaoppaassa?

        Tv-kanavat laativat ohjelmien sisältökuvaustekstit. Samoja sisältökuvauksia käyttävät sekä lehtien toimitukset ohjelmasivuilla että tv-järjestelmä. Tv-toimijat ovat sopineet ohjelmakuvaustekstien enimmäismerkkimäärän ohjelmaoppaita varten. Sisältökuvaustekstit ovat kuitenkin usein pitempiä kuin tv:n ohjelmaoppaan sallima merkkimäärä, jolloin ohjelmaoppaassa teksti loppuu kesken. Ongelma on tiedossa ja tekstejä on toivottu lyhyemmiksi.

        Oma mielipide: Syynä pitkiin teksteihin on se, että lähetyspäiväkirjaan copypastetaan pitkä selostus esim. lehdistöä varten, mutta EPG:ssä osa siitä leikkautuu pois, kun sitä loppuosaa ei yllä olevan selityksen mukaan siirretä EPG:n extented-osassa. Kaistasta tai lähetysjärjestelmän tekniikasta ei ole kyse, vaan ihan teknisistä ongelmista joidenkin vanhempien boksimallien kanssa. Vanhatkin boksit toimivat, jos osa herkuista jätetään pois.


      • jeejeelg

        Uusi LG oled telkkari, ja tietysti tuli ongelmaa tämän kanssa. Asiakaspalvelusta ei saa mitään apuja, signaalissa kuulema ongelma. Onko joku löytänyt jotain ratkaisua tähän ongelmaan, siis miten saa ruotsinkieliset ohjelmatiedot suomeksi?


      • nervue

        Menukielen vaihtaminen suomeen auttoi, kun oli englanniksi, tulivat ohjelmatiedot jostain syystä ruotsiksi.


      • Anonyymi
        nervue kirjoitti:

        Menukielen vaihtaminen suomeen auttoi, kun oli englanniksi, tulivat ohjelmatiedot jostain syystä ruotsiksi.

        jep tämä toimi edelleen vuonna 2021 lg oled mallissa. Vaihtoi menun myös suomeksi ja odotteli hetken aikaa, niin ohjelmatiedot muuttuivat ruotsin kielestä suomen kielelle.


    • Anonyymi

      Eilen oli EPG:ssäkin yhden ohjelman tarkempi selostus osittain ruotsiksi ja taivutettu väärin, taitaa olla matuja töissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      44
      3116
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1907
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1900
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      77
      1655
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1502
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1388
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      26
      1322
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1309
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      1138
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      109
      1121
    Aihe