Maatyöt ja perustukset?

kysynpävain

itellä jäänyt sellainen käsitys, että maatyöt ja perustukset ja liittymät taloon on iso osa talon kokonaisuutta, siis työläs ja rahaa vaativa vaihe, mutta onko näin?

3

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ins. maanrak.

      Kyllähän niihin aikaa kuluu ja rahaakin menee ihan kohtuullinen summa. Monet yrittävät säästää niissä, koska "poissa silmistä, poissa mielestä". Ikävä fakta vain on se, että jos oikomisen takia edellä mainitut "poikivat", niin lasku on melkoinen.

    • Joohan maksaa..

      Jos maaperä on routimaton ja kova, niin silloin perustukset ja maatyöt eivät ihan mahdottomia maksa. Mutta routivilla ja pehmeillä rakennuspaikoilla saa perustuksista maksaa maltaita.

      • Verot kaiken vie

        Syynä Suomen järkyttävä verotus. Olkaa tyytyväisiä etteivät tuhannet maajussit ja konemiehet osaa hinnoitella palveluitaan.
        Edes jonkinlaisella talousälyllä hintojen pitäisi olla tuplat. Töitä tehdään samalla palkalla, joka sekin huono vuorokaudet ympäriinsä ja viikonloput sun muut pyhäpäivän. Talvella kun ei ole töitä ei saada korvausta tai tuke mistään.
        Ainoa kannustin on laskea kaiken maailman tarjouksia täysin ilman palkkaa. Itse vaihdoin kunnan töihin jo ajat sitten. 8 viikkoa lomaa puolitoistakertaisella palkalla ja pian alkaa hyvä eläke juoksemaan.
        Työkaverit itkevät kyllä täälläkin, mutta ovat olleetkin täällä töitä tekevinään koko ikänsä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      31
      7054
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      114
      3845
    3. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      46
      3786
    4. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      250
      1981
    5. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      52
      1872
    6. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      33
      1860
    7. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      39
      1419
    8. Meidän välillä on jotain erityistä

      ..ja ei mikään helpoin tehtävä olla erillään..❤️‍🔥
      Ikävä
      78
      1273
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      30
      1226
    10. Tsekkoslovakialaiset Skoodat ei kelvanneet hesalaisille

      Mutta jotain "polskifiiaatteja" Itä-Blokista kuitenkin hommaavat. No kommunistiakvaarioitahan nuo ovat muutenkin. https
      Maailman menoa
      6
      1176
    Aihe