kohta eläkeläinen

Minulla olisi mahdollisuus jäädä eläkkeelle lisäpäiviltä 1.4 alkaen 62- vuotiaana. Olen vielä jahkaillut, kannattaako vai ei. Miten aikaisin olette laittaneet eläkepaperit eteenpäin? Mitenkä työttömyyskassalta kannattaa pyytää tuo lisäpäivätodistus, kun maksuhan haetaan aina 4 viikon erissä netin kautta.
5127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

minä voisin jäädä 1.8.2014, mutta kartuttelenpa vielä vuoden , eli 63 ikään asti.Käyt, jos paikkakunnallasi on työttömyyskassasi toimisto, hakemassa ja juttelemassa asian selväksi, ne lähettää sen sinulle ja sinä toimitat sen eläkeyhtiöösi sitten kun olet sen saanut.Jollei paikkakunnallasi ole sitä toimistoa niin sitten soitat sinne ja hoidat asian siten. Eläkkeesi saat tietysti takautuvasti siitä 1.4 alkaen vaikka se vähän alkuvaiheessa myöhästyisikin käsittelyistä johtuen.Sillä että korvaukset haetaan 4 vko välein ei ole mitään merkitystä sen todistuksen saamiseen.Sen voi pyytää silloin kun on ajankohta.Eli käyt/soitat maaliskuussa pyytämässä sen sanoen että huhtikuussa on tarkoitus jäädä eläkkeelle. Siitä se lähtee. Näkemykseni mukaan se noin etenee ja niin aion itse menetellä kun se aika tulee, mulla on kassa samassa kaupunginosassa , eli kaikki asiat hoidan aina suoraan sitä kautta.

Äänestä

Vuodessahan se karttuu varmaan 13e lisää? huikeaa porukkaa:)

Äänestä
  • Mistä sinä tiedäti minkälaisista summista on kysymys?

    Äänestä

  • no eipä mikään 13 e houkuttaisi kerryttämään yhtään lisää.Kyllä sitä kuitenkin tulee senverran että kannattaa 12 kertaa se kassan lappu täyttää.Se ei ole mikään rasite.

    Äänestä

  • nuudelinux kirjoitti:

    no eipä mikään 13 e houkuttaisi kerryttämään yhtään lisää.Kyllä sitä kuitenkin tulee senverran että kannattaa 12 kertaa se kassan lappu täyttää.Se ei ole mikään rasite.

    @gagagaga...Harmittaako kovastikin kun jotkut saa eläkettä kasaan vielä TYÖTTÖMÄNÄ ollessaankin.... katsopa, kun tekee töitä niin saa vielä työttömänäkin etua siitä että on käynyt töissä.Toisin kuin elämäntapatyöttömät.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hmmm4 kirjoitti:

Minulla olisi mahdollisuus jäädä eläkkeelle lisäpäiviltä 1.4 alkaen 62- vuotiaana. Olen vielä jahkaillut, kannattaako vai ei. Miten aikaisin olette laittaneet eläkepaperit eteenpäin? Mitenkä työttömyyskassalta kannattaa pyytää tuo lisäpäivätodistus, kun maksuhan haetaan aina 4 viikon erissä netin kautta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu