Sisällön tallentava selain?

maksettuData_talteen

Mikähän selain osaisi tallentaa sisällön ?

Eli ongelma on tämä:

Olen kirjautunut eräälle web -sivulle (vaatii siis käyttäjätunnuksen ja salasanan, ovat maksullisia, jonka olen maksanut).

Kun sivulla olevaa "Hae tiedot" -nappia painaa, selain suorittaa pätkän javascriptiä, joka ohjaa selaimen noutamaan halutut tiedot palvelimelta, ja tämän jälkeen tiedot tulevat näytölle, eli ilmeisesti JS -koodi suorittaa document.write(xxx);

Olen yrittänyt tallentaa saman sivun sekä operalla että firefoxilla, ja molemmissa olen ennen tallennuskäskyä aktivoinut "Työskentele yhteydettömässä tilassa" -valinnan.

MUTTA: kumpikin selain tallentaa itse sivun sellaisena, kuin alkuperäinen sivu on palvelimelta tullut, eli sisältää kyllä javascript -koodin, mutta EI sisällä sitä sisältöä, jonka ko. JS -koodi on ensin noutanut palvelimelta ja sitten kirjoittanut web -sivun näkyvään versioon em. document.write(xxx); -funktiokutsulla.

Onko sellaista selainta, joka osaisi tallentaa dokumentin sellaisena, kuin se on sitä katsottaessa, eli siis tallennettavan tiedoston pitäisi sisältää nuo JS:llä haetut ja näytetyt tiedot? Mikä selain osaisi tallentaa sivun tietoineen?

Näköjään jotkut web -sivujen tekijät ovat keksineet käyttää tuota "voit katsoa, mutta et tallentaa" -kopiosuojauksena.

Sivun tulostaminen esim. paperille tulostimella ei auta, koska sivun olennainen sisältö on lista linkkejä, eli tulosteessa näkyy kunkin linkin näkyvä teksti, mutta EI ko. linkin URL:ia, ja juuri se URL on tässä se tärkein tieto.

Ja näitä linkkejä on sivulla useampi sata jos ei yli 1000, joten manuaalinen jokaisen linkin kohdalla "kopioi linkin osoite" ja sitten esim. muistiossa "liitä" on sekin aikamoinen työrupeama.

Eli haluttaisiin tiedostoon siten, että kustakin linkistä tallentuu sekä näkyvä teksti että myös URL.

Miten ?

2

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gfsc dg

      Jos ymmärsin oikein, niin miten olisi kuva sivustosta PrintScreenillä?

    • maksettuData_talteen

      Jos ymmärsin oikein, niin miten olisi kuva sivustosta PrintScreenillä?

      Eli kun oikea html -koodi näyttää tältä:


      Sisällön tallentava selain

      Niin olisit tyytyväinen (?), kun tallenteessa lukisi pelkästään:

      Sisällön tallentava selain

      Kun siinä pitäisi lukea myös:

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/12091245

      Sopivalla ohjelmalla tuo tietysti onnistuu, mutta...

      ... jos kerron täällä miten, homma muuttuu vaikeammaksi, kun sivustojen ylläpitäjät estävät tallennuksen ko. keinolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      51
      3705
    2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      117
      2698
    3. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      609
      2352
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      19
      2056
    5. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      82
      1939
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1708
    7. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1678
    8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      1632
    9. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      97
      1506
    10. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1476
    Aihe