Johdon päässä lämpöanturi jonka haluan kapseloida, eli metallituubi ja epoksi valu. Mutta kun mistään ei löyty näitä putken pätkiä, joissa toinen pää ummessa.
Kokoluokka 5-10mm halkaisija ja pituus 20-50mm, materiaali metalli/muovi/... Tarve muutamia kappaleita, ei mitään tukkupakettia.
Luultavasti en vaan oikeaa hakusanaa keksi googleen?
Kokoluokka 5-10mm halkaisija ja pituus 20-50mm, materiaali metalli/muovi/... Tarve muutamia kappaleita, ei mitään tukkupakettia.
Luultavasti en vaan oikeaa hakusanaa keksi googleen?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olisiko seuraavat hakusanat mitään?
päätetuppilo
valumuovi
Kiitos, helpotti jo vähän. Entäs jos metallisen tuppilon haluaisin ja vielä englannin kielellä niin mitenkäs se onnistuisi?
Esim. tuollainen 6 - 8 mm:n messinkiputkesta katkastu pätkä:
https://www.mallikauppa.fi/pgc/3106/Messinki
Sen katkaisun voi tehdä pienellä putkilekkurilla. Esim.
http://www.biltema.fi/ProductImages/19/large/19-1220_l.jpg
Jos tuolla pyörittelee hitaasti sen putken poikki, se samalla tekee siihen leikkauskohtaan pientä supistusta.
Mikäli supistus ei riitä, sitä voi lisätä asettamalla putken pätkään siihen juuri sopiva poranterä, ja pyörittämällä porakoneella jotain metallia vasten sen putken reuna vähitellen supistuu lisää.
Lämmittämällä se putkenpää kaasuliekillä punahehkuun, ja kastamalla sitten kylmään veteen, kuparimetallit ns. "löijääntyvät" eli pehmenevät paremmin muokattaviksi. Muokkaus kovettaa ne uudelleen, jolloin tuon lämpökäsittelyn voi uusia.
Ellei halua siihen putkeen katkaistaessa sitä pientä supistusta, katkaisun voi tehdä niin, että tuo poranterä on sen putken sisällä.
Tuollaisen ohutseinämäisen putken voi tulpata myös helposti tekemällä siihen V:een muotoisia lovia, ja taivuttamalla jäljelle jääneet kolmiot sisään.
Tarvittaessa juotetaan tiiviiksi.
Sitä supistuksen olaketta vasten voi myös leikata putken sisään sopivan kiekon messinkisestä harjapellistä. Haluttaessa senkin voi juottaa tiiviiksi, tai pitää sen teipillä paikoillaan epoksin valun ajan.
Tuo leikatessa syntynyt pieni supistus toimii sellaisenaan, jos teippaa sen pään tiiviiksi, ja valaa sitten vaikka epoksia sisään.
Kovettumisen jälkeen teipin voi poistaa ja tarvittaessa putken pää siistitään.
Paappa siihen liimasupistus sukkaa.
ampumaratalta piekkarin hylsyjä.
Putki jonka päät on ummessa on nimeltään kanki. Kangesta voi toisenpään porata auki. Putkenpään taas voi tulpata vaikka kupariniitin pätkällä, juottaa sen kiinni. ( sopivia niittejä esim. jarrukorjaamoista ). Tuo piekkarin hylsy on varmaan hyvä jos anturisi mahtuu, jos ei niin sitten vaikka magnum 38n hylsy, päähän ensin pii-tahnaa niin lämpö siirtyy hyvin.