Kerro YKSI rakennus tms Imatralta, jota ei enää ole ja jota

Muinaisjäänne

"kaiholla muistelet"?

31

1919

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Farkkuasuinen

      Vuoksenniskalla olevaa Sävel & soitin-kaupaa, tai lähinnä sen kaupan ihania korkeita rappusia! Niillä tuli istuskeltua kamujen kanssa ja tiirailtua vastakkaista sukupuolta. Välillä haettiin rappusten vierestä olevasta kioskista lipsiä ja sittistä ;)

      • sävelen ja soiyttime

        Eli: Kieku ja Kaiku


    • ajan kelil ku kelil

      Hevosmiesten Baari Vuoksenniskalla

    • mennyt aika

      Nousevan auringon talo.

    • se ainoa oikea

      puubaari

      • Anonyymi

        Puubaari olikin varsinainen instituutio jossa kulttuurit kohtasivat.


    • pankkiiri

      Bionmäen ryyppyjengi

      • Anonyymi

        Mambo ,Tauski oliko muita?


    • onhan noita

      Vanha osuuskaupan talo Vuoksenniskalla, joka purettiin parkkipaikan tieltä.
      Vanha Imatran asemarakennus, joka purettiin muuten vaan.
      Napinkulman talo Imatrankoskella, joka purettiin betonikolossin tieltä.
      Imatran Raudan talo Imatrankoskella, joka purettiiin betonikolossin tieltä.
      Vuoksenniskan Osuusliikkeen talo, joka purettiin muuten vaan, koska annettiin mennä huonoon kuntoon.

    • nousevanauringontalo

      Nousevan auringon talo kyllä vieläkin paikallaan, ja meininki kuin ennenvanhaan..

    • iipeevee

      IPV Super pesiksessä

    • Paappanen

      Ei oo tullu käytyy Vuoksenniskan vanhassa satamassa aikoihin ei sinne taida nykyään päästäkkään koska Storan aluetta, mutta siellä oli SOK-Vuoksenmaan varasto aivan laiturin vieressä, ''Ranta-Piru''-baari oli piskuinen tönö rannassa,
      Vuoksenniskan asema oli myös rannassa, varastorakennuksia ja halkopinoja tietty myös.
      Onko siellä enää mitään näistä?

      • Kioski Niskalla Divarin ja autokoulun konttorin vieressä. Tais muuten olla Paappasen kioski. Siitä kun nuorena piti/sai käydä ostamassa "kumeja", niin setä tarjosi myös ostettavaksi "Jallu" tai Coktail-lehteä, sekä Mer-Mer jotakin pahan makuisia pillereitä, tai ei ne oikeastaan mitään pillereitä olleet, mutta kuitenkin.


    • 60- lukua

      Portsillassa joen Korvenkylän puolella Imatralta katsottuna vasemmalla, oli kaksikerroksinen muistaakseni siniharmaa puutalo. Malliltaan sellainen neliskanttinen tönö. Asui vähän laitapuolen poruhkaa ennen purkua.

      Kuka muistaisi kenen se oli ja oliko sillä talolla kansan suussa nimeä. Linja-autopysäkki oli sen kohdalla mihin paikallinen Ruposen ruskea pysähty Tiuruniemestä, Rauhan ja Rauhan aseman kautta Imatralle tullessa, siihen nykyisen vesilätäkön kohdalle , eli päätepysäkille. Siis valtsun ja kioskin väliin.

    • Äläppäs

      kele halveeraa. Mie olen asunut siinä talossa n. 1964-1965 aikana. Ikä 4-5v.
      Muistan elämäni ensimmäisiä juttuja tapahtuneen tuon talon ympäristössä. Esim. liikuskelin ihan ilman valvontaa läheisessä metsässä, jossa oli hevoshaka ja äiti oli helisemässä siellä olleen hepan kanssa kun minua etti. Kerkesin aina kun silmä vältti touhuumaan missä milloinkin.
      Pitää muistaa, että silloin esim. raskas liikenne kulki "kulmien kautta pitkin Lappeentietä. Kulmien sillan kautta koska ei mahtunut mansikkalan "vanhan" sillan kautta.
      Tähti hetkiä lapsuudessani oli kun olin siinä talon vieressä linja-auto pysäkillä Imatranajojen aikaan, kun saapui moottoripyöräpoliisien komennuskunta. En silloin osannut laskea mutta niitä poliiseja oli paljon. Minä, pieni poika tervehdin heitä iloisesti kättä nostamalla. Kaikki poliisit heilauttivat kättään. Siitä varmaan pieni poika vaikuttui ja sai itsevarmuutta hoidella liikennepoliisin hommia.
      "Lapsenvahtini" jonka olisi pitänyt minua kaitsea, joutui hakemaan miut jos jonkinlaisista jutuista. Esim. heiluin liikennepoliisina Portsillassa pikkuliikennepoliisina polkupyöränpumppu pamppuna
      Muutettin pois ja vuoden sisään siihen jossa , oltiin asuttu, nurkasta tuli rekka-auto sisään.
      Aloittaja on varmaan oikeessa siinä, kertoessaan loppu vaiheesta.

      • dxf cgh

        Minä olen myöskin kuulemma asunut siinä talossa. olin ollut vielä vaipoissa ja äitini oli kuulemma huuhtonut vaippani siinä silloisessa joessa joka on jo kuivunut kokonaan pois.


    • Osuuskaupan Liisa

      Rantakoulu. Imatran cooleimmat bändit pitivät ruokalarakennusta harhoituskämppänä. Mitä ihania pitkätukkia siellä kävikään. Kaukaa ihailtiin ja kuunneltiin.

    • UlkoImatralainen

      Karhunpesän kiinteistö Karhunmäellä. Siinä talossa opin joskus -70 luvun loppupuolella kaiken tietämisen arvoisen baarissa istumisesta. :D

    • sillä sipuli

      Teklan snakari

    • kulmin kasvatti

      Rakennus on vielä olemassa, mutta ei entisensä, nimittäin Imatrankosken Sokos, sitä on ikävä, siellä lapsena ja nuorena tuli marhattua ja ostettua pehmisjäätelöä.

      Kulmilla kun pyörittiin, mentiin myös viereiseen rakennukseen, mkä sekin on vielä olemassa, mutta siellä ei enää ole Centrumia, jossa tuli myös lorvittua ja ostettua toiset pehmikset. Napintorillakin tuli käytyä sekä siinä vieressä olevalla grillillä.

      Eipä näy myöskään entisiä R-kioskeja esim siinä. Pistetalojen kohdilla, eli olkoon tämä pikku rakennus se YKSI, jota ei enää ole.

      • Vanhus MV

        Urheiluliike Kaakkois-Karjala,minkä Hatakka polki jalkoihisa kun alkoi noitten televisioiden myyntibuumi.


      • Anonyymi

        Samoilla nurkilla tuli itsekkin lapsena pörrättyä.


    • Kossuvichy

      Monttu! Ai sitä eronneiden ja karanneiden määrää!

    • Kansakoululainen

      Linnalan puukoulu

    • alvar-aaltopelti

      Kultuurihistoriallisesti tärkeä rakennus oli se entisen taksiaseman viereisessä metikössä oleva nakkikioski. Tai siis metsän laidassa, mistä lähti polku leipomon suuntaan.

      Peltinen, noin metri kertaa metri kooltaan. Muuta huonoa ei ollut sanottavana kioskista kuin se, että vesisateella kengät kuraantu kun afaltti ei ihan yltänyt luukulle saakka. Höyrystetyt lenkkimakkaran siivut maistui sämpylän välissä, kun krapula punki pääkoppaan taksia odotellessa kapakkareissun jälkeen.

      Siinä sitä mussuteltiin sinapit rinnuksilla ja arvottiin mikä auto se rakennuksen takaa seuraavaksi kyydin antaa. Oliko se pystylamppunen Mersu, lepakko Datsun, 504 pösö, Virtasen Toyota Crown vaiko Karjalaisen musta Volga.

      • aika entinen

        Joo ja mirkku siellä myös päivysti,oli myös pieni valkea koira mikä tuli
        pummaamaan grillille ruokaa kun ravintolat meni kiinni


    • Herkuttelu hetki

      Epon grilli. Sitä tulee ikävä kun välillä tekee grilliherkkuja mieli.

      • Tänkjuu

        Vuoksenvahti Ja UPI


      • Anonyymi

        Jep,täysin samaa mieltä‼️


    • Kurkvuoren

      paviljonki. Oli kuulemma suosittu tanssipaikka. Oon kuullut paikasta paljon. Paviljonki palanut 1974.
      Kenen omistama lie ollut? Mikä lienee muu historia.
      Paikkakin on hakusessa.
      Olin 14v kun paviljonki paloi.

      • stara skp

        Omisti suomen kommonistinen puolue,oli tuhopoltto


      • Anonyymi
        stara skp kirjoitti:

        Omisti suomen kommonistinen puolue,oli tuhopoltto

        Tuhopoltto on vähän halventava nimitys isänmaallisesta teosta.


    • ikivihreä

      onnela.siel tuli paljon nuoruudessa viikonloppusin käytyy.sit karvakäsien krillin kautta kotia mikä oli melkei vasta päätä onnelaa.

    • muistikuva

      Eiks paviljonki ollut siinä vähän Hopealuskian alapuolella. Sellanen kellertävä puurakennus jossa oli eriväriset lasiruudut ikkunoina josta ei näkykny läpi. Osuinko oikeaan?

      • Anonyymi

        Hopealusikan alapuolella oli huvikeskus, pavi oli kurkvuoressa.


    • No et

      osunu.

    • kuvamuisti

      No, mikäs helkutin hökkeli se sitten oli. Pitkät portaatkin sinne muistaakseni oli.

    • Anonyymi

      Niskan esso!

    • Anonyymi

      Googlen mukaan: "Maalausliike V. Läåperi Oy on suljettu pysyvästi."

    • Anonyymi

      Pellisenkadun postilaatikko.

    • Anonyymi

      Osulan alakerta, Tainion jefti, Kaljatupa kulmilla ja Humina.

      • Anonyymi

        Sveton tulli.


    • Anonyymi

      Penan bunkkeria ei enää ole

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      63
      6783
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      68
      6782
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      147
      5438
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4483
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4089
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3650
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3228
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      28
      3153
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      75
      2769
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      40
      2259
    Aihe