hei. mulla on aser aspire 5332 läppäri joka sammuilee itsestään, siihen tulee sellanen sininen tausta missä vilahtaa jotain tekstiä enlangiksi, ja kone käynistyy itsestään uudestaan. kone sammuu yleensä n.2-5min käytön jälkeen. olisiko kellään tietoa missä vois olla vika? kovalevy on jo vaihdettu uuteen ja muistikampoja on vaihdettu mut mitään vaikutusta ei oo ollut.
aser läppäri sammuilee
yrjö_59
9126
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sininen ruutu on ns. Windowssin kuolemanruttu tai Blue Screen of Death. Eli kertoo, että jossain on ongelmia. Tuon voi aiheuttaa joko ohjelmistovika tai esim. vialliset muistit. Nyt vaikuttaa siltä, että kone kuumenee liikaa, ja siksi myöskin sammuu. Onko koneen tuulettimen toimintaa kukaan varmistanut? Tuuletin ja ilmanottoaukot voivat olla tukkeutuneet pölystä, ja kone ei saa jäähdytysilmaa.
mä asensin kokonaan uuden windowsin kovalevyn vaihdon yhteydessä mutta ei ollut mitään vaikutusta koneen toimintaan, kone on myöskin puhdistettu sisältä, tuuletin kyl pyörii eikä kone juurikaan lämpiä päältäpäin kokeltuna.
Acer on aina Acer ja vain vuoden takuu.
Eli tuuletin & tuuletinaukot eivät ole pölyyntyneet. Onko vaikutusta tuohon sammumiseen, jos otat akun pois koneesta ja käytät ilman akkua? Mahdollisuutena voisi olla myös viallinen virtalähde, jos jostain saisit samanlaisen virtalähteen lainaksi, niin voisi ainakin sulkea pois tuon mahdollisuuden.
Mikäli mikään näistä ei auta, niin melkeinpä sanoisin, että vika on koneen emolevyssä, ja sille ei ole paljon mitään tehtävissä.
Tarkistappa, että muistit ovat kunnolla paikkoillaan.
Se Puhdistaminen tapahtuu sillein, että tyyletin irroitetaan kokonaan ja sitten puhdistetaan. (sisältä ulospäin)
Tuulettimen lavat pyyhitään vanupuikolla.
Puhdistin tänään koneen uudelleen mut eipä siitä ollut mitään hyötyä, muistit ovat kyllä kunnolla kiinni. akun poistamisella ei ollut mitään vaikutusta eli sammuilee edelleenkin samanlailla
Sitten on peli menetetty. Emolevy on todennäköisin ongelman aiheuttaja. Emolevyn vaihdattaminen ei kannata, tulee maksamaan liikaa. Samalla hinnalla saa jo uusia koneita. Helpommalla pääsee, kun hankkii uuden koneen, tai hyvän käytetyn.
Ootko kokeillu muita käyttiksiä esim . jotain linuxia (mint), tai ubuntua, ??
Sillä voisi testata onko vika käyttöjärjestelmässä, vai koneessa..
Jos sulla on toinen kone millä pääset nettiin,, lataa esim. Ubuntu usb-tikulle, ja käynnistä kone sillä. Jos kone toimii, vika on todenäköisesti windowsissa tai kovalevyssä.
hei. kokeilin konetta lixux ubuntu ja mint versioilla mut kone tilttailee niilläkin ohjelmilla, menee vaan jumiin eikä tee mitään. windows vikasietotilassa kone toimii normaalisti eikä tilttaa. täytyy varmaan etsiä jostain halvalla samallainen varaosa-kone mist saa otettua ton emolevyn.