Lääkäriin vai ei?

pää hajoaa

En tiedä mitä tehdä, kun en haluaisi mennä itkemään turhasta lääkäriin, mutta tilanteeni on tämä: Olen äärettömän stressaantunut koska minulla on paljon velkaa nuoruuden hölmöilyjen takia ja aivan sotkussa asioiden kanssa. Käyn töissä ja palkastani ulosmitataan 1/3 ja käteen jää naurettavan vähän rahaa. En voi puhua tästä asiasta poikaystävälleni, en kenelekkään kaverille koska häpeän taakka on niin suuri. Saan itkukohtauksia ja mies ihmettelee mikä tuli. Olen vihainen ja surullinen ja koko ajan äärettömän väsynyt. Tuntuu tosiaan ajoittain että olisi helpompi vain kuolla pois ja tekisin sen jos olisi helppo tapa lähteä.. Mutta välillä on parempiakin päiviä. että olen oma itseni eikä ahdistuksesta tietoakaan, mutta muutaman kerran viikossa nuo ahdistusitku kohtaukset tulee milloin missäkin.. Ja tuntuu vaan että ne lisääntyy. En edes tiedä mitä sanon kun aikaa pitäisi varata TK:sta. Ja en tosiaan halua että, lääkäri ajattelee että taas tollanen muka masentunut tulee sairasloman toivossa itkemään. En haluaisi edes sairaslomaa, koska vastaan töissä omasta alueesta yksin ja pieni firma, niin tuntuu hirveältä edes jäädä saikulle vaikka olenkin uupunut ja väsynyt. Velvollisuuden taakka painaa. Meneekö tämä ohi itsestään??

6

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5+18

      Sinulla on kaksi vaihtoehtoa:

      1. Mene puhumaan lääkäriin.
      2. Kärsi.

    • Kuule meneppäs velkaneuvojalle ja hakeidu velkasaneeraukseen. Kyllä nämä ihmiset saavat asiasi järjestykseen, paitsi jos olet velat hankkinut rikollisella toiminnalla

    • asiasi selviävät

      Ihminen tekee elämässään myös virhevalintoja ja möhlii, niin myös talousasioissa. En ole ainoa ja jokainen meistä tavalla tai toisella kärsiin valinnoistaan. Yrit'ä lohduttautua, että ongelma on taloudellinen ja sentään olet terve ja voit käydä töissä. Tilaa aika lääkäriltä ja tai varatessa aikaa, voit pyyttää aikaa päästä juttelmaan mielenterveyspolille. Varmaan aika järjestyy tuon terveyskeskuskäynnin aikana. Ei ne lääkärit jouda pohtimaan yskittäisten ihmiiten ratkaisuja ja ihmisiä hekin vain ovat.Jospa rohkaistut ottamaan asian esille myös poikaystävän kanssa. Kerran tulee päivä, jolloin velka on maksettu.

    • 3+15

      Missään nimessä älä mene velkojen takia psykiatrille, saatika ala mitään mielialahuumeita vetämään mitä tyrkyttävät. Velkaneuvojalle laittamaan raha-asiat kuntoon ja sitten henkistä vointiasi voit puida jonkun terapeutin tai sosiaalityöntekijän kanssa.

    • Hjdjdjd

      Terve! Ensinnakin pakko sanoa, etta ko. Asia on mieletani viela taboo suomessa.valitettavasti. olen itse ollut samassa tilanteessa, ja olen tosi tyytyvainen etta menin laakariin. Ajattelin itse samoin , kun sina!! Onko taqa nyt oikeesti mitaan, havettaa menna itkeskelemaan jonnekin vastaan otolle. Oikeesti vahetti, ja ymmarran kun puhut kuinka nolottaA kuinka solmussa asiat on. Olen nyt kuitenkin ymmartanyt etta turha niita on huolehttia, vaan harkaa sarvista. Eniten v...I, etta kaikki on: joo, nyt duuniin vaaa, ei asiat niin huonosti oo jne jne. Kavin itse yksityisella, oli helpompi menna kun tk hon. Painin kanssa et mita ma nyt oikeen sanon sitten?? No itkuhan siina tuli:) no kuitenkin, selitin asioisden tilan, sain saikkua, vahan pillereita ja keskuatelu ajan. Kuuri oli lyhyt mutta auttava, sain nukuttua vihdoin, olin niin vasynyt. Uupunut. Soitin kaikki paikat sitten lapi ja sovin velkojen maksusta, tee sinakin niin. Se on paremoi tietaa asiat kun vaalvoa ja spekuloida kuinka tulee 5 vuotta linnaa..mene yksityiselle:) asian olen suurimmaksi osaksi pitanyt omana tietonani, no tyonantaja tietaa tietysti ja muutama laqheinen. Jos haluat jutustella lisaa mun kaanssa ilman tuomintaa ja a ioiden oikeilla nimilla, nim. Tiedan ja ymmarran taysin mita kayt lapi, tekstisi vois olla oma kirjoittama, niin laita vaikka maili osotteesi ni voidaan jutella privana

    • Ammoisista

      Mitä nuorempana pystyt selvittämään kimurantit asiat juurta jaksaan, sitä helpommalla pääset elämässä. Masennuksella ja ahdistuksella on tapana uusiutua varsinkaan jos ei sitä hoida. Ja mietipä vielä, mitä sinä häviät jos haet apua? Mitä on pahinta mitä voisi tapahtua jos haet apua? Ja mitä sitte! Pyöritä tätä kysymystä mielessäsi ja huomaat että avun hakeminen ei ole häpeän paikka, se on rohkeutta. Halaus ja tsemppiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45271
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      26006
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      325
      15677
    4. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11213
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      173
      10814
    6. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9717
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8498
    9. 242
      6824
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6491
    Aihe