Onko Krabin lentoasemalla edullista taxfree-kauppaa?

Janoinen Matkamies

Moi kokeneet Krabin matkaajat. Oltas lähdössä kohta Sulo Vilen-matkalle Krabin kulmille. Kysyisin, että onko Krabin kentällä menolennon jälkeen mahdollisuutta ostaa taxfreestä ja onko se edullinen, jos on? Eli onko tuontiviinat esim. Bacardi halvempaa kuin Krabin/Ao Nangin kaupoissa?

Kuinka paljon oluet maksaa tuolla Ao Nangissa kaupassa/ravintolassa? Finnmatkojen sivulla väitettiin ison oluen maksavan 3,50 euroa ravintolassa?!? Jos tuo pitää paikkansa, niin ihmettelen kuinka Thaimaata voidaan pitää halpana maana ja että jopa 20 e/päivä eläisi herroiksi siellä. Itse en ole edes mikään herroiksi eläjä, mutta kyllä sitä ison miehen tulee vähintään kaksi kertaa päivässä syötyä ja olutta menee vähintään kuusi tuoppia ihan vaan janoon ja varmasti joku päivä tulee vähän ryypiskeltyäkin. Eli onhan tuo 3,50 euroa painovirhe, onhan? Jos ei, niin täytyy triplata kyllä tuo 20 euron päiväbudjetti, sillä eihän sillä saa edes päivän janojuomia.

7

600

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vileeni kunniaan

      Tuoppi olutta maksaa 70 b eli alle 2 eur

      Litran tuoppi on sitten tuolla tasolla.

    • elmeri68

      Moi
      Oltiin Ao nangissa tammikuussa.Siellä oli useassa ravintolassa Happy Hour koko päivän ,iso tuoppi 90 bath.Elikkä about 2 egee.Ruokaravintoloissa iso tuoppi oli about 130 bath.Mutta ravintoloitten hinnat kyllä vaihtelee ja valinnanvaraa löytyy kun vähän vaan viiitsii kierrellä.

    • R ja P

      Krabin kentällä ei ole tax-free myymälää ollenkaan. Ja normaaliravintolassa oluen hinta 0,5 l n. 90 THB

    • nuukavileee

      ei yksittäisiä oluen hintoja kannata miettiä...kaupassa 50thb,ravintolassa 60thb rannalla 50thb...
      päivässä menee sellainen 50e/hlö, kun syö,juo käy hieronnassa ja ostelee jotain..ei sinne ihan nuukailemaan kannata mennä,,,jos näkee jotaiun kivaa niin ostaa sen...syös itä mitä haluaa ja käy missä kiinnostaa käydä...

    • tii4

      Krabin kentällä ei ole mitään. Ravintolassa olut maksaa pieni 80bath ja iso 130bath thaikku ruokaa saa alle 100bath ravintolassa eli juomat kalliimpaa kuin ruoat. Oluet kaupoissa iso chang 75bath. Myös viiniä möivät ravintolassa 1lasi 100-180bath

    • Näin Thaimaassa

      Maaseudulla tölkki olut,Leo maksaa 20 bahtia,halvin kirkas viina 40% maksaa 65 bahtia 0,33 l pullo.Cokis 12 bahtia pikku pullo.
      Ne 20€ päivä budjetit laskettu,ehkä näillä hinnoilla.Turisti paikoissa on turisti hinnat.

    • taxfree on verovapaa

      Hei. En ota kantaa siihen onko vai eikö Krabilla ole Taxfreetä.
      Mutta tiedoksi: Lentokenttien Tax free kaupat on aina tarkoitettu maasta poistuville, ei maahan tulijoille.
      Jonkinlaisen poikkeuksen tekee välilaskut: jos jatkat samantien eteenpäin ja matkustat maasta pois voi taxfree ostoksia tehdä. Välilaskujen aikana Finnairinkin koneet pysähtyivät aikoinaan esim. Dubaissa tankkaamassa ja siinä välissä kannatti poiketa putiikissa. :-)

      Ja kun joku nyt viisaana kertoo, että on tehnyt ostoksia esim Helsingin Taxfreestä kotiinpäin palatessaan, niin se voi olla tottakin. Sieltä voi ostaa myös maahan tullessa, mutta hinnat on silloin normihintoja ei verovapaita (=tax free).

      Muuten olen porukan kanssa ihan samaa mieltä: Thaimaassa ei maasta lähteissäkään kannata ostaa mitään Taxfreestä, kaikki normituotteet on paljon halvempia paikan päällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3392
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      77
      1337
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      182
      1329
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1040
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      104
      987
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      952
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      859
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      857
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      845
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      835
    Aihe