leipä

leipäkissa

Kissani syö leipää! Tumma leipäkin on mieleen, mutta ylitse muiden on kauraleipä, mistä tämä voi johtua ja onko leipä haitallista kissalle, vaiko ihan ok, jos välillä vähän maistelee???

7

4791

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin mietin

      Siinä on hiilareita mitä on paljon kuivamuonassakin (jopa joissakin märkäruuissakin), sen takia luulisi maistuvan? Jos et ole itse huomannut, että olisi ollut esim. kovalla sen maistelun jälkeen, niin en usko, että pieni makupala hetki olisi pahitteeksi silloin tällöin. Yksilöllistä on sekin kuinka paljon pystyy syödä hiilaripitoisia ruokia ennen kuin tulee vatsavaivoja tai suolitukos.

    • 517

      Tuskin pieninä määrinä on haitallista. Mutta kissa on 100% lihansyöjä eikä sen elimistö ole tottunut viljoihin. Joten laittaisin leivät suosiolla piiloon.

    • iel

      Kissasi syö mielisesi leipää. Meidän kissa syö aktivia mansikka jugurttia, no se on 10 vuotias. Kun pistän kinkun jouluna uuniin sen on saatava osansa, samaten lohesta raakana sekä kypsänä. Kissa ei ole lihava, vaika voisi kuvitella ja latz ruoka parasta mitä voi saada varsinkin lohi tälle kissalle. Nartttu kissa tykkää kanasta ja kuivamuonasta eniten. Kolmannelle kelpaa vain kalaruoka.

    • Minun kissani haluaa jugurttia ja pullaa. Se haluaa myös murusen kakkua maistaakseen, että mitä me syömme. Ja muutenkin sen pitää saada muru lihamurekkeesta, makarasta ym. Ja perunankuoria se popsii.

    • luomukatti

      ruisleipä on aamun avaus. Ei paljoa, mutta kolme neljä peukunpään kokoista murua, tälle nykyiselle. Edellinen (eli 15v) söi voileipäkuutioita melkein joka päivä ja joskus kämmenen kokoisenkin leivän yhtä menoa

    • vanhakka

      Sisko sai aikoja sitten vanhan mummon vanhan kissan, kun mummo muutti vanhainkotiin. Kissan piti saada joka aamu maitokahvia tassille. Siitä se sitten latki kahvinsa.

      • kaffekissa

        Heh kissat on kyllä ihan hassuja. Yksi kissa meillä rakastaa maitokahvia ja toinen nyrpistää nenää ja lähtee pois jo siitä hajusta. Joskus annan teelusikallisen kaffetta tälle kahvihörhölle. Ei ole terveellistä ja on vähän myrkyllistäkin mutta saapahan nauttia elämässään ja ei se pieni määrä sitä tapa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      66
      4500
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3505
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3208
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2628
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      47
      2523
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2139
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      22
      2014
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      197
      1913
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      395
      1552
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1418
    Aihe