Kissani syö leipää! Tumma leipäkin on mieleen, mutta ylitse muiden on kauraleipä, mistä tämä voi johtua ja onko leipä haitallista kissalle, vaiko ihan ok, jos välillä vähän maistelee???
leipä
7
5176
Vastaukset
- näin mietin
Siinä on hiilareita mitä on paljon kuivamuonassakin (jopa joissakin märkäruuissakin), sen takia luulisi maistuvan? Jos et ole itse huomannut, että olisi ollut esim. kovalla sen maistelun jälkeen, niin en usko, että pieni makupala hetki olisi pahitteeksi silloin tällöin. Yksilöllistä on sekin kuinka paljon pystyy syödä hiilaripitoisia ruokia ennen kuin tulee vatsavaivoja tai suolitukos.
- 517
Tuskin pieninä määrinä on haitallista. Mutta kissa on 100% lihansyöjä eikä sen elimistö ole tottunut viljoihin. Joten laittaisin leivät suosiolla piiloon.
- iel
Kissasi syö mielisesi leipää. Meidän kissa syö aktivia mansikka jugurttia, no se on 10 vuotias. Kun pistän kinkun jouluna uuniin sen on saatava osansa, samaten lohesta raakana sekä kypsänä. Kissa ei ole lihava, vaika voisi kuvitella ja latz ruoka parasta mitä voi saada varsinkin lohi tälle kissalle. Nartttu kissa tykkää kanasta ja kuivamuonasta eniten. Kolmannelle kelpaa vain kalaruoka.
Minun kissani haluaa jugurttia ja pullaa. Se haluaa myös murusen kakkua maistaakseen, että mitä me syömme. Ja muutenkin sen pitää saada muru lihamurekkeesta, makarasta ym. Ja perunankuoria se popsii.
- luomukatti
ruisleipä on aamun avaus. Ei paljoa, mutta kolme neljä peukunpään kokoista murua, tälle nykyiselle. Edellinen (eli 15v) söi voileipäkuutioita melkein joka päivä ja joskus kämmenen kokoisenkin leivän yhtä menoa
Sisko sai aikoja sitten vanhan mummon vanhan kissan, kun mummo muutti vanhainkotiin. Kissan piti saada joka aamu maitokahvia tassille. Siitä se sitten latki kahvinsa.
- kaffekissa
Heh kissat on kyllä ihan hassuja. Yksi kissa meillä rakastaa maitokahvia ja toinen nyrpistää nenää ja lähtee pois jo siitä hajusta. Joskus annan teelusikallisen kaffetta tälle kahvihörhölle. Ei ole terveellistä ja on vähän myrkyllistäkin mutta saapahan nauttia elämässään ja ei se pieni määrä sitä tapa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2018654- 605581
- 245197
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni355084Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv384921Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h774819- 624363
- 434027
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on463308- 452999