TTY vai TKK

ddfgg

Huomenna yhteishaku ja pitäisi päättää noiden kahden väliltä. Kaikkialla on hehkutettu Aaltoa hirveästi, ja kai se onkin paras, mutta kai TTY on myös kelpo vaihtoehto? Muuten TKK olisi selvä valinta, sisäänpääsy vain epäilyttää. Enkä edes asu pk-seudulla.

Kokemuksia?!

11

826

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ikitekkari

      Tampereella asuminen on paljon halvempaa kuin pääkaupunkiseudulla.

      Tuskinpa opetuksen tasossa paljoa eroa on.

      • Money talks

        Aallolla on enemmän rahaa. Toiminta on vahvemmalla pohjalla.


    • Teekkari

      Älä hae TTY:lle. Siellä on niin rumia naisia.

    • Molemmat ok

      Molemmat on hyviä. Hae sellaiseen, mihin sinun on juuri mahdollista päästä, ja varalta vielä helpommalle linjalle. Pisterajat riippuvat enemmän alan muodikkuudesta kuin yliopistosta.

    • 19+15

      TTY:llä on helpompaa kuin LAMK:ssa. Näin yksi molemmissa opiskeleva kertoi. Ja TTY:llä saa kursseja läpi vain ilmoittautumalla niille, joskus joutuu kyllä kokeissakin käymään.

      • Vanha pieru

        "TTY:llä saa kursseja läpi vain ilmoittautumalla niille"...

        Onko tämä väittämä totta ?


      • teekkari tty:ltä
        Vanha pieru kirjoitti:

        "TTY:llä saa kursseja läpi vain ilmoittautumalla niille"...

        Onko tämä väittämä totta ?

        Ei. Vähintään tentistä pitää päästä läpi, ja siihenkin läpipääsyyn pitää jotain osata.


      • oyteekkafi
        teekkari tty:ltä kirjoitti:

        Ei. Vähintään tentistä pitää päästä läpi, ja siihenkin läpipääsyyn pitää jotain osata.

        TTY on TKKn jälkeen arvostetuin. OY ja LUT aivan perseestä :D


    • Miettisin ensin mitä alaa haluaa opiskella. Valitettavasti Aalto keskittyy nykyisin pitkälti pelkästään tutkimukseen ja sieltä on jäämässä käytännön osaaminen vähemmälle. Aallossa on yhdistetty jollain oudolla tavalla noita tutkintorakenteita, eikä sieltä enää löydy puhdasta rakennustekniikkaa niin kuin ennen.

      Mutta varmasti molemmissa on hyvät puolensa. Näissä kouluissa toisella alalla toinen on parempi ja toisessa taas toinen.

    • kesätulee

      TKKlle kannattaa hakea. Miksi hakea huonompaan jos voisi päästä parempaankin? Eikä tarvitse ainakaan jossitella myöhemmin

    • Anonyymi

      Käytännössä opetuksen tason kannalta asialla ei ole suurtakaan merkitystä. Muutenkin tekniikan opinnot ovat enemmänkin pintapuolinen raapaisu siihen mitä millaisten asioiden parissa milläkin alalla työskennellään.

      Oma kiinnostus luo motivaation sille minkä suuntauksen asiantuntijaksi hakeutuu esim. sähkötekniikasta.

      Voit suuntautua esim. energia-ja voimalatekniikkaan, elektroniikkaan tai signaalitekniikkaan.

      Muutenkin on hyvä muistaa että vastavalmistuneilla ei ole asiaa tärkeämpiin suunnitteluhommiin isoissa yrityksissä. Tietty jos olet lukenut itsesi tekniikan tohtoriksi niin pääset samantien parempiin hommiin.

      Kyseessä on miljardiluokan rahat ja keskeisillä suunnittelijoilla on kovat paineet ja iso vastuu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      51
      1673
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1612
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1178
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      981
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      954
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      627
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      597
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe