Huomenna yhteishaku ja pitäisi päättää noiden kahden väliltä. Kaikkialla on hehkutettu Aaltoa hirveästi, ja kai se onkin paras, mutta kai TTY on myös kelpo vaihtoehto? Muuten TKK olisi selvä valinta, sisäänpääsy vain epäilyttää. Enkä edes asu pk-seudulla.
Kokemuksia?!
TTY vai TKK
11
869
Vastaukset
- ikitekkari
Tampereella asuminen on paljon halvempaa kuin pääkaupunkiseudulla.
Tuskinpa opetuksen tasossa paljoa eroa on.- Money talks
Aallolla on enemmän rahaa. Toiminta on vahvemmalla pohjalla.
- Teekkari
Älä hae TTY:lle. Siellä on niin rumia naisia.
- Molemmat ok
Molemmat on hyviä. Hae sellaiseen, mihin sinun on juuri mahdollista päästä, ja varalta vielä helpommalle linjalle. Pisterajat riippuvat enemmän alan muodikkuudesta kuin yliopistosta.
- 19+15
TTY:llä on helpompaa kuin LAMK:ssa. Näin yksi molemmissa opiskeleva kertoi. Ja TTY:llä saa kursseja läpi vain ilmoittautumalla niille, joskus joutuu kyllä kokeissakin käymään.
- Vanha pieru
"TTY:llä saa kursseja läpi vain ilmoittautumalla niille"...
Onko tämä väittämä totta ? - teekkari tty:ltä
Vanha pieru kirjoitti:
"TTY:llä saa kursseja läpi vain ilmoittautumalla niille"...
Onko tämä väittämä totta ?Ei. Vähintään tentistä pitää päästä läpi, ja siihenkin läpipääsyyn pitää jotain osata.
- oyteekkafi
teekkari tty:ltä kirjoitti:
Ei. Vähintään tentistä pitää päästä läpi, ja siihenkin läpipääsyyn pitää jotain osata.
TTY on TKKn jälkeen arvostetuin. OY ja LUT aivan perseestä :D
Miettisin ensin mitä alaa haluaa opiskella. Valitettavasti Aalto keskittyy nykyisin pitkälti pelkästään tutkimukseen ja sieltä on jäämässä käytännön osaaminen vähemmälle. Aallossa on yhdistetty jollain oudolla tavalla noita tutkintorakenteita, eikä sieltä enää löydy puhdasta rakennustekniikkaa niin kuin ennen.
Mutta varmasti molemmissa on hyvät puolensa. Näissä kouluissa toisella alalla toinen on parempi ja toisessa taas toinen.- kesätulee
TKKlle kannattaa hakea. Miksi hakea huonompaan jos voisi päästä parempaankin? Eikä tarvitse ainakaan jossitella myöhemmin
- Anonyymi
Käytännössä opetuksen tason kannalta asialla ei ole suurtakaan merkitystä. Muutenkin tekniikan opinnot ovat enemmänkin pintapuolinen raapaisu siihen mitä millaisten asioiden parissa milläkin alalla työskennellään.
Oma kiinnostus luo motivaation sille minkä suuntauksen asiantuntijaksi hakeutuu esim. sähkötekniikasta.
Voit suuntautua esim. energia-ja voimalatekniikkaan, elektroniikkaan tai signaalitekniikkaan.
Muutenkin on hyvä muistaa että vastavalmistuneilla ei ole asiaa tärkeämpiin suunnitteluhommiin isoissa yrityksissä. Tietty jos olet lukenut itsesi tekniikan tohtoriksi niin pääset samantien parempiin hommiin.
Kyseessä on miljardiluokan rahat ja keskeisillä suunnittelijoilla on kovat paineet ja iso vastuu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll1505793Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava2133906Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi553261Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut622252Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs11862Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?
Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik421338Loimaan k-citymarketilla puukotus
Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun411246Kunnanjohtaja haista sinä
Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei341242Martinan ex-rakas ulkoilutti Espanjassa koiraa.
No on hyvä asia, että heillä on kuitenkin hyvät välit, vaikka eroneet jo viimme syksynä.3271206100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es01180