Häät Kreetalla?

RakastuneetJJ

Hei, olisimme kiinnostuneita kuulemaan muiden hääkokemuksista Kreetalla.
Minä ja mieheni haluaisimme mennä naimisiin nimenomaan Kreetalla, koska paikka on meille tärkeä, mutta olemme tietysti myös innostuneita kuulemaan muiden ylipäätänsä ulkomailla naimisiin menneiden rakkaustarinoita.
Kuulumme Evankelis luterilaiseen kirkkoon, olemme molemmat suomalaisia ja esteettömiä naimisiin menolle.

Päälimmäisiä kysymyksiä:
Mitä pitää tehdä, kehen pitää olla yhteydessä, saadakseen kaikki tarvittavat paperit?
Missä voi Kreetalla mennä naimisiin ja mistä pappi? Onko Kreetalla Evankelis luterilaista pappia/kirkkoa, jolla oikeudet vihkiä suomalaisia pariskuntia? Jos ei, onko silti mahdollista?
Mitä muuta hyvä ottaa huomioon?

Olemme suunnitelleet häitä Elokuun alkuun vuonna 2016. Kutsuisimme n. 14 vierasta. Olemme valmiit juhlimaan häitä lähes missä vain Kreetalla, mutta erityisesti Hanian lähipiiri kiinnostaa. :)

KIITOS jo etukäteen!

4

1381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yapi

      Yassu. Suurin osa häistä näemmä pidetään Rethymnonissa.
      Vaihtoehdot ovat: 1. Ev.lut häät. Pappi tilattava Kossin saatelta, maksettava mm. matkat ja yöpyminen ja vihkiminen.
      2. Sivilivihkiminen. Ts. Tuomari vihkii. Retimnonissa kiva pieni kappeli, valitsemasi paikka tai vaikka hiekkarannalla. Syntymä ja esteettömyystodistukset oltava Kreikan kielellä. Meillä engl. mitkä käännettiin siellä( aikaa 5 vk ) ja Suomessa Kreikasta Suomeksi (oltava opetushallituksen hyväksymä kääntäjä )Tässä muutamma osote: Googleta: aulin ja jarin häät,Kreikan suurlähetystö, Civil weddins in Rethymno, weddings in rethymno. Olisi avuksi jos olisi Kreikan kielen taitoinen todistaja mukana ( kaikkiaan tarvitaan 2 ). Meidät piti vihkiä englanniksi mutta meni Kreikaksi. Perhetuttu
      Kreetalainen mukana. Todistuksiin Suomesta ja Suomeen tarvitaan APOSTILLE-leimat jotta ovat viralliset. Kreetalla myös suomalainen nainen järjestää häätilaisuuksia alusta loppuun, voin etsiä tiedot pyynnöstäsi, toki löytyy myös googlesta.
      Hauskaa hääjuhlaa toivottaa Jari ja Auli.

      • Anonyymi

        Kukahan tämä suomalainen järjestelijä on. Ei tahdo googlesta löytyä. Onkohan vielä toiminnassa.


    • mikäs siinä...

      Varmaan teille ihan kiva juttu tuo Kreetta. Mutta älkää odotelko häävieraita sinne. Mutta teillehän se hää on tarkoitettu eikä vieraille....

      • älä ihmeessä mene

        Kreeta!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      54
      3628
    2. 39
      3073
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      151
      2914
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      72
      2363
    5. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      58
      1869
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      101
      1666
    7. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      67
      1134
    8. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      82
      1111
    9. Nainen, koska nähtiin viimeksi

      Mikä päivä? Tarkemminkin voit kohtaamistamme kuvailla. 🤗
      Ikävä
      51
      1086
    10. Miten tällaista voi tapahtua

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kaksi-kuollut-liikenteessa-virroilla/9241442 Miksi tällainen on tapahtunut?
      Virrat
      43
      984
    Aihe