Suunnittelemme omatoimimatkaa Peruun ja kävelyä Cuccosta MP:lle, onko mahdollista saada Cuccosta hommattua kantajat, telttamajoituksen ym.? Miten siellä käytännössä kontrolloidaan kävijämäärät MP:lle? Emme ehkä voi ostaa lippua MP Suomesta , voiko olla mahdollista että niitä ei saisikaan paikan päältä?
Vastaukset 5
- kerranelamassa.fi
Cuscosta ei kävellä Machu Picchulle, matkaa on sen verran että yleensä se taitetaan junalla. Bussillakin pääsee osan matkaa.
Lue opas Machu Picchulle:
http://kerranelamassa.fi/peru-machu-picchu-opas/
Lopusta löytyy tietoa myös Inkapolun vaeltamisesta.
Tietoa Cuscosta:
http://kerranelamassa.fi/peru-cusco-cuzco/ - NäinOnNäkyleipä
Jos Inkapolkua tarkoitat, niin sinne päästetään 500 henkeä päivässä, mukaanlukien kantajat ja oppaat. Sesonkiaikana luvat viedään käsistä ja kaikki paikat menevät noin 6 kk etukäteen. Omatoimimatka ei ole siinä mielessä mahdollinen, että menee vain paikan päälle ja palkkaa jonkun oppaan ja kantajan, pitää mennä sellaisen toimiston kautta, jolla on lupia vielä käytössä. Eli homman on hoidettava hyvissä ajoin ennen lähtöä. Muistakseni polku on suljettu joskus helmi-maaliskuussa.
- jokumuumaa
Perulaiset, erityisesti cuscolaiset ovat omaan kuspäiseen, ahneeseen tapaansa sotkeneet koko turismin Cuscoon ja Machupichulle. Helvetillinen turistien riisto, huijaus ja huono palvelu. Muista että ulkkarina maksat moninkertaisesti kaikesta. Kaikenkaikkiaan, todella epämiellyttävä matkakohde jota kannattaa välttää. Pysykää poissa, se on parasta.
- erkkareissussa
samoilla linjoilla tuosta maksupolitiikasta. Perussa lentoyhtiöt velottaa gringoturisteila moninkertaisesti lentolipuista. Täyttä rasismia myös tähän suuntaan.
- vahvistus22
Tuttavani asui Perussa muutaman vuoden ja sanoi että cuscolaiset ovat kaikista perulaisista kaikkein k-päisinpiä. Hän tietää mistä puhuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.393988- 102885
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei279844- 77738
- 82726
- 71691
- 50655
- 37646
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38609- 44607