onkohan mahdollista?

onko mahdollista sävyttää kuvaa niin, että siihen tulee tunnelmaksi "sininen hetki". Millä ohjelmalla tämä onnistuisi?
näin yhdellä tutulla ylioppilaskuvan sellaisena,mutta mahtaako sama onnistua kotikonstein?
21438
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

..onnistuu.Aika helppo nakki, vaikeampi selittää lyhyesti.

Kotikonstein onnistuu kun on PS kotikoneella.

Kuva voi myös olla aito mustavalkokuva, joko kylmsävyiselle Ilfordin paperille tehtynä tai yksinkertaisesti toonattu siniseksi.

Äänestä

Terve

Mitä tarkalleen ottaen tarkoitat "sinisellä hetkellä"

Jos tarkoitat sinista värimailmaa, niin se on helposti toteutettavissa kotikonstein. Esim photarissa(kotikonstein=) Image->adjustemnt->hue/saturation. Alakulmasta se colorized täppä päälle ja vääntelet hanikoista sopivat arvot.

varmasti netistä saatavilla freeware/shareware ohjelmilla pääsee samaan. Tosin minulla ei ole käyttökokemusta miten=(

Äänestä

Kommentoi aloitusta


alottelija kirjoitti:

onko mahdollista sävyttää kuvaa niin, että siihen tulee tunnelmaksi "sininen hetki". Millä ohjelmalla tämä onnistuisi?
näin yhdellä tutulla ylioppilaskuvan sellaisena,mutta mahtaako sama onnistua kotikonstein?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu