Almerassa jäähdytinnestettä öljyn seassa

Kaamosmies

Hei!
Vanhemmassa Almerassani vm-97 huomasin noin viikko sitten että öljyn väri oli muuttunut harmaaksi. Jäähdytysnestettä olen aika-ajoin joutunut lisäämään koneeseen ja joka kerta ole katsonut myös öljynmittatikusta öljyn määrään. Pari kolme kertaa sitä nestettä on pitänyt lisätä hieman enempi ja siis viime lisäyksellä huomasin, että sitä nestettä oli mennyt sinne öljyn sekaan niin, että öljyn pinta oli noussut yli ylämerkin.
Nyt kasoin sen verran venttiikoneistotilaan että, sillä oli lähinnä jakopäätä olevassa syvennyksessä ihan vaan pakkasnestettä???
Onkohan ihan tavallinen vika kyseessä? Autohan on jo iäkäs, mutta vasta katsastin ja kaikki ok. On tähän asti pelittänyt, niin ettei ole kertaankaan välille jättänyt.
Olisikohan kenelläkään asiasta tietoa, että mikä vikana ja että kannattaneeko yleeensäkään alkaa korjaamaan.
Aika mielekiintoiselta se vika kuiteskin vaikuttaa, painetta ei ole tullut paisuntasäiliöön, eikä muutakaan poikeavaa, kuin että nestettä on öljyn seassa, eikä päin vastoin.
Kiitos vastauksesta jo etukäteen...

3

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nippon best

      Jep kansi irti ja uutta tiivarii peliin jos ei sit oo kansi halki kyllä kannattaa jos ei mätä muuten.

    • marmar78

      jos jatkat ajamista, niin jäähdyttimen letkut "poksahtaa" todennäköisesti. letkut ei kestä öljyä.

    • Löyty se vika siitä kannesta, eli siinä oli pieni halkeama juuri siinä poterossa, jossa oli sitä jäähdytinnestettä. Ainevahvuus oli siinä alle 2mm, on kai ollut joku valmistevika, sen sai tigillä umpeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      199
      1895
    2. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      270
      1862
    3. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      29
      1165
    4. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      84
      1162
    5. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      74
      1080
    6. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      117
      1040
    7. Oletko kaivattusi

      Mielestä hyvä sängyssä🤔
      Ikävä
      86
      1031
    8. Millainen ihminen linda brandt-ahde on

      Hän on nyt julkisuudessa varsin eriskummallisen asian tiimoilta
      Lappeenranta
      41
      1007
    9. Martina makkarankuori päällä

      Voi hyvää päivää minkä asun oli valinnut Emma gaalaan, ei jäänyt kenellekään epäselväksi, minkälaiset rinnat on naikkose
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      1005
    10. Tykkäätkö kuinka

      Paljon kaivatustasi?
      Ikävä
      59
      897
    Aihe