Intikan 475 (vm n. 75) kytkin luistaa, pikku vaihteilla vielä pääsee mäet ylös mutta isommilla jo luistaa pahasti. Voiko tätä kytkintä säätää mitenkään ilman, että katkaisee traktorin ?
Intikka 475 luistava kytkin
puun ajoon
64251
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei sitä voi säätää. Se on itsesäätyvä, ja nyt on tullut aika tehdä kytkinremontti. Siihen sisältyy vauhtipyörän koneistaminen, mikäli siihen on vielä varaa. Tämä aiheutuu siitä että siinä on keraaminen kytkinlevy, joka ei kulu, vaan kuluvia osia ovatkin kytkinpinnat. Tietenkin on mahdollista että edellisessä remontissa siihen on laitettu massakytkin, jolloin vain levy ja asetelma pitää vaihtaa
IH 475 on kyllä kytkimen vapaaliike säädettävävissä, jos kytkinpinnat ei ole vielä finaalissa
Vapaaliikkeen pitäis olla 25-30 mm kytkin polkimesta mitattuna. Polkimesta menee haarukka-kierretanko systeemi kytkinkoppaan. Tästä tanko systeemistä voi sitten säätöä suorittaa jos säätövaraa on jäljellä. Ainakin kannattaa tarkastaa säätö.
Ok. Traktoriin on tehty joitakin vuosia sitten kytkinremppa ja sen jälkeen ollut mökkitraktorina ja linkottu lumet ja ajettu puita. Luulisi vielä olevan pintoja jäljellä.
Kiitokset vinkistä.
Myös itse kytkinpolkimesta löytyy polkimen ylöspäin nousua rajoittava säätöruuvi.
Polkimen koko liikkeen pituus olisi ohjekirjan mukaan 155 mm. Ja vapaa liike aikaisemmin mainittu 25 mm
Kannattaa huomioida polkimen niveliin syntynyttä välystä kun mittaa liikevaraa. Ja lisätä mittoihin tämä välys, eli vapaaliike 25 mm välys ja koko liike 155 välys.
Homma hoitu noilla ohjelila ja puita tänään ajettu. Kiitti.
Kiitos kiitoksista.
Hieno homma että remppa hoitu säädöllä.