Miten saada anoppi ostamaan vauvalle sitä mitä tarvitaan?

Marihh

Miten saada anoppi ostamaan sitä mitä tarvitaan lahjaksi?

Sekä jouluksi että nyt synttäriksi pyydettiin tietyn koon bodeja, kun hän etukäteen kysyi, että mitä vaatetta tarvittaisiin. Ei mitään muuta speksiä kuin koko ja body.

No, jouluksi tuli vaatetta mikä sopii ehkä parin vuoden kuluttua ja nyt synttäriksi kallis valkoinen juhlamekko. Millä me ei tietenkään tehdä yhtään mitään. Tytsy ei pidä mekkoja eikä varsinkaan valkoista juhlamekkoa. Missä ihmeessä se pitäisi, kunsynttärit on alkuvuodesta?

Ja ollaan edelleen ilman niitä bodeja, joita nyt sitten metsästän kirpparilta. Joo, kyllähänsieltä löytyy ja on meillä rahaa kirpparilta ostaa, mutta olishan se ollut kiva kerrankin uutta vaatetta tytsylle laittaa päälle. Miksi kysyä, kun kerran ei ainakaan sitä osta? Body ei ole kovin hankala ostettava, ei ollut mitään merkkitoivetta eikä edes väritoivetta, kaikki olisi käynyt.

Sen mekon kun myyn huutiksessa niin ehkä neljäsosan saan ostohinnasta takaisin, jos sitäkään. Ei sillä rahalla saa kuin yhden uuden bodyn!

Tällä lailla mennään sitten eteenpäin kaikki vuodet. Köyhä ihminen ostaa kalliilla sitä, mitä ei tarvita. Parempi olisi kun ei ostaisi sitten mitään vaan käyttäisi ne rahat omiin velkoihinsa.

1

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älä pyydä vaatteita

      Onko tässä nyt syynä lähinnä se että teillä itsellänne ei ole kunnolla varaa ostaa vaatteita lapsellenne? Pisti vain silmään tuo kun kerroit että on varaa ostaa kirpparilta mutta olisi kiva saada joskus jotain uuttakin.

      Vaattieta lahjaksi ostettaessa on aina riski että ei osata ostaa sitä mitä toinen haluaa. Toisaalta, ihmettlen kyllä jos olette koon kertonut niin ei siltikään tullut edes oikeata kokoa niin miksi tämä anoppi edes vaivautu kysymään mitään jos ei kuitenkaan aijo toivetta kunnioittaa.

      Itse sanon aina kaikille jotka vaatekokoja kyselee, että älkää ostako vaatteita. ON niin vaikea ostaa sellaista joka miellyttää. Jos joku haluaa jotain ostaa, niin tuokoot leluja tai sitten antaa rahana että voin itse ostaa sellaisia vaatteita kun tykkään. En myöskään itse osta esim. kummilapsille vaattieta vaan jos vaatteita pyydetään niin annan rahan jotta äiti tai isä saa sitten ostaa itse, parempi näin kun se että sitten ne juurikin myyvät vaatteet eteenpäin tai sitten ne jää käyttämättä.

      Sinun anopillasi ei kuitenkaan ole minkäänlaista syytä ostaa teidän lapselle yhtään mitään, ei vaatteita eikä leluja. Hän ostaa jos haluaa! Ole tyytyväinen siihen että jotain saat, ja sopiihan ne vaatteet sitten parin vuoden päästä vaikkakin ikävä niitä on säilyttää.

      Monilla kyllä tuntuu olevan tuo mekkofetissi tyttövauvoja kohtaan ja melkkeiin kärrättiin jos jonkinlaista mekkoa syntymä ja ristiäislahjaksi, olin niistä kyllä aidosti kiitollinen vaikka kaikki ei käyttöön tullutkaan ja sen jälkeen olenkin ottanut sen kannan että pyydän ettei vaatteita tuotaisi.

      Jos ymmärsin oikein ja teillä on rahaongelmia, niin liity facebookissa kirpparipalstoille. Siellä myydään paljon lastenvaatteita, joten valinnanvaraa löytyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      127
      3769
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      7
      2965
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      31
      2819
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      8
      2424
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      132
      2383
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      40
      1786
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      61
      1165
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      82
      1089
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1060
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      76
      1040
    Aihe