Onko opiskelijan kannattavaa hankkia kallista rotukissaa? Varsinkin kun kissat ovat sosiaalisia eläimiä ja pitäisi ainakin kaksi ottaa, jotta voisivat pitää toisillensa seuraa minun ollessa koulussa ja töissä. Mutta kun yksi kissa maksaa 700-800e ja jos kaksi aikoo hankkia niin sitten ei loppuvuoteen enää syödäkään mitään.. Vai olisiko järkevämpi vaihtoehto hankkia yksi rotukissa ja sille (lähes) ilmainen maatiaiskissa seuraksi? Vai ottaa suosiolla kaksi maatiaiskissaa ja tyytyä siihen ettei siamilaista saa ennen kuin kolmikymppisenä, kun on koulut viimein käytynä?
Mitä mieltä te olette tästä tilanteesta? Kuulisin myös mielelläni teidän kokemuksianne siamilaisista! Olen ollut muksusta asti kiintynyt tähän rotuun mutta en tunne yhtäkään siamilaisenomistajaa, joten kertokaahan vapaasti millaisia teidän kattinne ovat, onko ollut mitään ongelmia, miksi päädyitte kyseiseen rotuun, jne! :)
Mitä mieltä te olette tästä tilanteesta? Kuulisin myös mielelläni teidän kokemuksianne siamilaisista! Olen ollut muksusta asti kiintynyt tähän rotuun mutta en tunne yhtäkään siamilaisenomistajaa, joten kertokaahan vapaasti millaisia teidän kattinne ovat, onko ollut mitään ongelmia, miksi päädyitte kyseiseen rotuun, jne! :)
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ensiksi kannattaa tarkastaa asumisolosuhteet. Kaikissa paikoissa ei saa pitää eläimiä.
Rotukissa on ihan yhtä kallis kuin maatiainenkin hoitokustannuksiltaan, ruoka, rokotuksetn ja muut eläinlääkärimenot, tarvikkeet, hiekat. Hankintakustannus on suurempi ja silloin kenties on otettava vakuutuskin kissalle.
Siamilainen lienee äänekäs rotu. Tutustumisen suosittelen tapahtuvan jonkun kasvattajan luona ensin.
Jos asumisolosi sallii ja haluat panostaa tähän harrastukseen, mikset hankkisi sitä rotukissaa? Meneehän sitä rahaa moneen turhaankin.
Rodusta en paljon osaa sanoa, mutta opiskelijan ei kannata ottaa kissaa ollenkaan. Päivät olet koulussa ja illalla aikasi menee lukemiseen.
Kissa tarvitsee huomiota ja aikaa vaikka olisikin 2 kissaa. Jos kissa tylsistyy, voi tulla häiriökäyttäytymistä. Mieti onko sinulla aikaa kissalle? Entä rahaa kuluihin?
Rahaa tarvii olla rokotus, kastraatio, sairaus- ja ruokakuluja varten.
Rotukissat ovat erityisen sosiaalisia ja siamilaiset varsinkin.
Paljon näkee kissan myynti-ilmoituksia syystä, ettei riitä aikaa kissalle!